Jak już napisałem wcześniej, w pudełku znalazłem tylko modem E587 dlatego pierwsze, co można w takich okolicznościach zrobić, to dogłębnie oglądnąć urządzenie. Po Kiku chwilach już miałem otwartą pokrywę baterii (wystarcza tylko lekko ją nacisnąć i przesunąć w dół). Włożenie karty SIM, mikroUSB, baterii i zamknięcie pokrywy trwa kilka sekund. Każdy poradzi sobie z tym zadaniem, bo proces ten wygląda identycznie jak w telefonie.


Wciśnięcie przycisku i ulga, modem zaczyna wesoło mrugać do mnie swoimi diodami. Po zalogowaniu do sieci operatora, a robi to naprawdę szybko. Wyświetlacz informuje nas o mocy sygnału i rodzaju sieci, liczbie podłączonych urządzeń, stanie baterii, czasie połączenia z Internetem, ilości przesłanych danych, a nawet liczbie otrzymanych wiadomości SMS. Jak się instrukcja w pudełku nie jest potrzebna, po prostu wystarczy włożyć kartę SIM do urządzenia i go włączyć. Ustawienia operatora urządzenie pobiera z naszej karty SIM i właściwie jest bezobsługowe. Aby podłączyć nasze urządzenie do Internetu nie potrzebujemy żadnych sterowników i programów, wystarczy wskazać w komputerze odpowiednią sieć WLAN tzw. Identyfikator (SSID), podać hasło – znajduje się pod pokrywą baterii i połączyć się z nią, aby mieć dostęp do globalnej sieci. Oczywiście, zapisane hasło możemy zmienić. Umożliwia to panel administracyjny, który uruchamiamy po wpisaniu do przeglądarki adresu http:// 192.168.1.1 i zalogowaniu ze standardowym hasłem producenta.


Router ten konfiguruje się z poziomu przeglądarki internetowej. Mobile WiFi obsługuje zarówno automatyczne, jak i ręczne logowanie do sieci. Po zalogowaniu się do strony zarządzania możemy ustawiać parametry urządzenia Mobile WiFi. Panel w polskim języku – wielki Plus dla Huawei. Funkcjonalność interfejsu nie jest powalająca ale wystarczająca. Mamy do dyspozycji cztery główne zakładki: Lista profilów, SMS, Udostępnianie i Ustawienia oraz zakładkę Pomoc, która pozwali na wykonanie szeregu czynności konfiguracyjnych, mniej obeznanemu użytkownikowi.


Za pomocą zakładki „Szybka konfiguracja” możemy konfigurować i naprawiać ustawienia Mobile Wi-Fi. Zakładka Połączenie wyświetli m.in. stan połączenia sieciowego, statystyki ruchu oraz liczbę i szczegóły urządzeń klienckich połączonych z Mobile Wi-Fi w bezprzewodowej sieci lokalnej (WLAN). Prędkość oczywiście zależy od naszego Operatora, ja do testów wybrałem Orange Free na kartę. Losowe testy prędkości w sieci HSDPA poniżej:



Przed przystąpieniem do konfigurowania połączenia internetowego może zajść konieczność ustawienia parametrów połączenia internetowego. Mobile WiFi automatycznie nawiąże połączenie z Internetem przy żądaniu transmisji danych. W trybie Automatyczny, router automatycznie rozłączy się z Internetem, gdy okres czasu bez transmisji danych przekroczy ustawiony czasy bezczynności. Po włączeniu serwera DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), Mobile WiFi może automatycznie przypisywać adresy IP połączonym z nim urządzeniom klienckim. Router posiada funkcję zapory kontrolującą transmisję strumienia danych i chroniącą sieć lokalną przed nieautoryzowanym dostępem. Są w niej stosowane najlepsze metody szyfrowania transmisji bezprzewodowej (WPA/WPA2), co zapobiega podsłuchiwaniu. Skonfigurowanie serwera wirtualnego umożliwi komputerom zewnętrznym dostęp do usługi WWW, usługi FTP lub innych usług dostępnych w sieci LAN. Odpowiednia konfiguracja udostępnia tą kartę każdemu podłączonemu użytkownikowi, może więc służyć ona jako niewielki dysk sieciowy.


SMS: pozwala na skonfigurowanie ustawienia wiadomości SMS (Short Message Service) oraz zarządzanie wiadomościami. Możemy tworzyć wiadomości, wyświetlić otrzymanych, wysłanych lub roboczych wiadomości.