Firma Cisco poinformowała o wzbogaceniu możliwości wszechstronnej platformy telewizyjnej Videoscape dla usługodawców. Videoscape to platforma łącząca telewizję cyfrową, zawartość wideo dostępną w Internecie, media społecznościowe oraz aplikacje komunikacyjne. Obecnie platforma ta będzie również pozwalać na świadczenie usług „wideo w chmurze”, oferując usługodawcom nowe możliwości generowania przychodów, a użytkownikom – rozrywkę filmową.

Najważniejsze fakty:

Podczas targów CES 2012, które odbyły się w pierwszej połowie stycznia br., firma Cisco zaprezentowała nowe produkty Videoscape, obsługujące „chmurę wideo” oferującą klientom identyczne wrażenia niezależnie od używanego urządzenia i lokalizacji użytkownika. Ta nowa technologia pozwala usługodawcom oferować pełne możliwości „przekazu telewizyjnego na każdy ekran” w celu dostarczania treści wideo transmitowanych na żywo i dostępnych na żądanie — nie tylko na komputery, ale także na urządzenia takie jak iPad, iPhone i inne z systemem Android.

Większość kontentu jest przechowywana w chmurze, a nie na urządzeniach domowych. Usługodawcy badają metody przekazywania tradycyjnych, liniowych programów na żywo oraz kanałów oferujących treści wideo na żądanie (przechowywanych w chmurze) na różne zarządzane i niezarządzane urządzenia IP w domu i poza domem. Są to takie urządzenia jak: przystawki telewizyjne IP, komputery osobiste, laptopy, tablety, konsole do gier, smartfony i telewizory podłączone do Internetu. Videoscape ma wyjątkową konstrukcję otwartej platformy oprogramowania, która udostępnia drogę migracji do infrastruktury wideo opartej całkowicie na protokole IP. Chmura, sieć i sprzęt klientów współdziałają ze sobą, umożliwiając przenoszenie, zatrzymywanie i wznawianie treści wideo na wszystkich urządzeniach.

Cisco Videoscape
Cisco Videoscape

Nowe technologie dla klienta:

  • Seria Videoscape Multiscreen Gateway. Cisco 9800 series to pierwszy produkt z nowej rodziny wieloekranowych bram sieciowych. Urządzenie jest wyposażone w sześć tunerów, które umożliwiają odbiorcom oglądanie i nagrywanie sześciu strumieni wideo na raz. Dostarcza materiały transmitowane na żywo, nagrane i dostępne na żądanie, w tym materiały o standardowej jakości, HD i 3DTV (telewizję trójwymiarową). Treści wideo są dostarczane na wiele ekranów w gospodarstwie domowym za pośrednictwem standardowych przystawek QAM i przystawek korzystających wyłącznie z technologii IP. Ta elastyczna platforma może również służyć dostawcom usług kablowych, bezprzewodowych i satelitarnych.
  • Videoscape Voyager Vantage to platforma oprogramowania, która łączy przystawki z chmurą. Zapewnia usługodawcom funkcje niezbędne do wdrażania rozbudowanych interfejsów użytkownika i elektronicznych przewodników po programach, oferowanie obszernych katalogów treści wideo na żądanie oraz integrowanie nowych aplikacji do obsługi mediów społecznościowych, wideo w Internecie, udostępniania treści itp.

Nowe elementy chmury Videoscape (opartej na platformie Cisco Unified Cloud Services):

  • Videoscape Voyager Virtual to nowy interfejs użytkownika renderowany w chmurze. Dostarcza wideo IP na tradycyjne przystawki MPEG-2 i ułatwia wprowadzanie nowych aplikacji obsługujących media społecznościowe, transakcje w internecie, gry, elektroniczne przewodniki po programach udostępniane w chmurze, przenoszenie treści wideo do lokalizacji użytkownika oraz zdalne interfejsy.
  • Technologia zaplecza Cisco Conductor (do obsługi QAM Video) umożliwia usługodawcom szybsze i wydajniejsze wprowadzanie wyróżniających się usług dzięki wszechstronnej platformie kontroli zawartości wideo i funkcjom zarządzania usługami w różnych sieciach i na różnych urządzeniach.
  • Produkty Cisco Media Processor oraz Transcode Manager rozbudowują możliwości dostarczania treści wideo na drugi i trzeci ekran, wprowadzając rozszerzoną obsługę formatów wideo, w tym technologię ABR. Optymalizuje to proces dostarczania usług na poszczególne ekrany, zapewniając jak najlepszą jakość użytkowania.
  • Funkcje Videoscape Content Delivery Network (CDN) Analytics zapewniają zaawansowane możliwości raportowania. Usługodawcy mogą zbierać i przeglądać szczegółowe informacje
    z systemu dostarczania treści CDS (Cisco Content Delivery System) lub systemu innego producenta. Dzięki temu możliwa jest analiza wydajności sieci w czasie rzeczywistym.

źródło: Cisco

Kan