Linksys E4200, którego miałem okazję testować, jest routerem dwupasmowym Wi-Fi (11a/b/g/n). Pracuje w częstotliwości zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5,0 GHz, i jeśli wierzyć producentowi, pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 450 Mbps. Równie dobrze poradził sobie ze starszymi klientami 802.11g, a z kartą sieciową USB AirLive X.USB-3, w 5Ghz okazał się nawet nieco szybszy.

Linksys E4200 i AirLive X.USB-3
Linksys E4200 i AirLive X.USB-3

Dwupasmowy router Linksys E4200, najszybszy model ze znanej już na polskim rynku serii E, to kontynuacja serii, choć w porównaniu do poprzedników zmienił się nieco jego wygląd zewnętrzny. Nowy model zyskał również na wydajności. Jest wyposażony w sześć wewnętrznych anten (3×3).

Linksys E4200; zestaw
Linksys E4200; zestaw

Zawartość opakowania:

  • Router Linksys E4200 Wireless-N
  • Płyta CD z oprogramowaniem do konfiguracji i zasobami
  • Kabel sieciowy Ethernet
  • Zasilacz
  • Wymiary (225 x 25 x 160 mm)
  • Waga urządzenia 355 g

Najnowszy Linksys E4200 po wyjęciu z pudełka prezentuje się w grafitowo-szarych barwach ze srebrnym paskiem po środku. Ku naszemu zaskoczeniu nie znajdziemy w urządzeniu otworów do powieszenia na ścianie. Router po włączeniu pozytywnie zaskoczył nas brakiem diod informujących o trybie pracy. Blask kilku mocnych diod, które zazwyczaj producenci umieszczają w najbardziej eksponowanym miejscu (czytaj z przodu) w tego typu urządzeniach bywa często męczący – zwłaszcza w nocy. Diody kontrolne informujące o stanie pracy producent umieścił z tyłu obudowy i możemy je wyłączyć. W obudowę wkomponowano tylko jeden, delikatnie podświetlany napis „Cisco”, który subtelnie pulsując, informuje nas o trybie pracy.

Linksys E4200: gniazda
Linksys E4200: gniazda

Z tyłu obudowy znajdziemy cztery złącza Ethernet, złącze do podłączenia Internetu, przycisk funkcji WPS, port USB, przycisk resetowania urządzenia, przyłącze zasilania oraz włącznik sieci bezprzewodowej. Gniazdo USB pozwala użytkownikom na podłączanie dysków zewnętrznych i pamięci flash bezpośrednio do routera, aby udostępniać ich zawartość bezprzewodowo. 6 anten w konfiguracji 3×3 (Multiple In Multiple Out) jest zamocowanych na stałe, nie ma więc możliwości montażu jakichkolwiek innych. Szkoda, bo można by w ten sposób zwiększyć zasięg, względnie poprawić parametry połączenia. Możliwość taką daje np. X.USB-3 – karta USB dwu-zakresowa 11a/b/g/n USB 300Mbps, z której korzystaliśmy przy okazji pisania tej recenzji, ale o niej później.

Linksys E4200
Linksys E4200

Linksys E4200 oferowany jest wraz z rozszerzoną wersją oprogramowania Cisco Connect w języku polskim. Aplikacja ta samodzielnie wykrywa ustawienia dostawcy internetu, nadaje nazwę sieci i zabezpiecza ją hasłem. Oprogramowanie proponuje także nazwanie sieci zabawną, losowaną zwierzęcą nazwą (u mnie był to „NiedzwiedzBogaty”), ale oczywiście nazwę sieci i hasło można zmienić. Za szyfrowanie odpowiadają protokoły WEP, WPA, WPA2, a siła klucza szyfrującego to 128 bitów. Dodatkowo oferuje zaawansowane narzędzia kontroli rodzicielskiej, dostęp gościnny oraz tester prędkości i wydajności usług internetowych.

Linksys E4200
Linksys E4200

Cisco Connect sprawia, że instalacja Linksys E4200 jest banalnie prosta. Wystarczy włożyć dołączoną do zestawu płytę do napędu CD, zatwierdzić pojawiające się komunikaty i gotowe. Po instalacji Cisco Connect funkcjonuje jako prosty panel do zarządzania funkcjami routera. Ciekawą funkcja jest ta oznaczona nazwą „gość”, która pozwala ustawić drugą sieć dla pozostałych użytkowników, z której wyjście w sieć zabezpieczone będzie osobnym hasłem. Standardowo panel administracyjny dostępny jest z poziomu przeglądarki WWW. Menu administracyjne, co prawda jest dobrze poukładane, funkcje są rozsądnie pogrupowane i w miarę łatwe do znalezienia, ale jest jedynie w języku angielskim.

Linksys E4200
Linksys E4200

Wydajność routera Linksys E4200 jest bardzo podobna do testowanego wcześniej TRENDnet TEW-691GR: Recenzja TRENDnet TEW-691GR. Warto dodać, że jak to bywa w tego typu urządzeniach, szybkość routera w dużej mierze jednak zależna jest od tego, z jakimi kartami sieciowymi współpracuje produkt Linksysa. E4200 bardzo dobrze radzi sobie z wbudowaną w notebooka kartę (b/g) z prędkością transferu wyższą o około 20% niż starsze modele. Przy wykorzystaniu do połączenia karty X.USB-3 uzyskaliśmy średni wynik na poziomie 128 Mb/s podczas przesyłania filmów. Warto pamiętać, że na ocenę końcową składa się wiele składników, w tym odległości na jakie transferujemy pliki. Generalnie zasięg routera jest na tyle duży, że z powodzeniem będziemy mogli pracować wykorzystując słoneczne dni na trawniku naszej posesji. Da się jednak zauważyć większy spadek prędkości wraz ze wzrostem odległości w przypadku częstotliwości 2,4 GHz, niż w przypadku 5,0 GHz. Druga z częstotliwości jest szczególnie przydatna w miejscach o dużym zagęszczeniu sieci bezprzewodowych, jak osiedla czy centra miast.

Linksys E4200
Linksys E4200

Router Linksys E4200 dostępny jest za ok. 600 i to może odstraszać przed jego zakupem. Na plus zasługują wysokie prędkości pracy, łatwość konfiguracji i duży zasięg. Łyżka dziegciu do tego słoiczka pełnego słodkiego miodku, choć E4200 teoretycznie obsługuje połączenie z prędkością 450 Mb/s to uzyskane prędkości nie były rewelacyjne.

Linksys E4200
Linksys E4200

Zalety:

  • Cisco Connect – upraszcza konfigurację;
  • Duże możliwości konfiguracji;
  • Dobry „zasięg” sygnału
  • Brak denerwujących diod w przodu obudowy
  • Gniazdo USB
  • Elegancki wygląd

Minusy:

  • Brak uchwytów do mocowania na ścianie;
  • Cena