Już ponad 14 lat temu, Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) przyjął pierwszy standard WLAN, który posłużył jako baza dla wszystkich kolejnych udoskonaleń prowadzących do dzisiejszej sieci WiFi. Dzień 2 sierpnia 2011 jest doskonałym momentem aby zastanowić się nad istotnością i rosnącym wykorzystaniem łączności bezprzewodowej.

To niezwykłe, jak wielkie znaczenie miał standard 802.11 dla ludzi na całym świecie, ale także tu w Dolinie Krzemowej. Nie tylko pobudziło to nasz biznes, dzięki istotnym możliwościom, które zostały stworzone ale także klienci na całym świecie otrzymali zupełnie nowe możliwości kontaktów, które nieodwracalnie zmieniły ich życie. WiFi umożliwiło nam wszystkim dostęp do informacji lub rozrywki niemal wszędzie, bez jakichkolwiek ograniczeń – nie sposób przecenić tego faktu.

Przyjęcie standardu 802.11 dało początek zupełnie nowej fali rozwoju Doliny Krzemowej. Możliwość stworzenia infrastruktury WLAN uwolniła ogromny potencjał ekonomicznego wzrostu i technologicznej innowacji, istotnie przyspieszając możliwości łączności i efektywność pracy.

  • WiFi jest obecnie używane przez ponad 700 milionów ludzi na całym świcie i pomaga udostępnić pełne spektrum możliwości obliczeniowych i łączności do stale poszerzającej się gamy produktów – od tabletów do konsol, sprzętu AGD czy rozwiązań przemysłowych.
  • Urządzenia wykorzystujące łączność WiFi to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów przemysłu technologicznego. Instytut badawczy ABI Research szacuje, że w roku 2015 zostanie wyprodukowanych ponad 2 miliardy urządzeń wykorzystujących tę technologię, co będzie stanowiło wzrost o ponad 162 procent w porównaniu z rokiem 2010, w którym wyprodukowano 761 milionów tego typu produktów.
  • Zapotrzebowanie na stale dostępną łączność stworzyło miejsce dla niezwykle dynamicznego wzrostu przedsiębiorstw oferujących publiczne punkty dostępu do sieci WiFi (w tej chwili w samych tylko Stanach Zjednoczonych jest ich ponad 200 tysięcy a szacunki pokazują, że należy się spodziewać wzrostu do ponad 400 tysięcy ponad koniec 2012 roku). Co więcej, przewoźnicy, tacy jak linie lotnicze czy linie kolejowe również zaczynają udostępniać połączenie z siecią Internet w czasie podróży.
  • Sieci bezprzewodowe napędzają także wzrost biznesu, analiza CTIA (CTIA – The Wireless Association) zakłada, że usługi i produkty wykorzystujące technologie bezprzewodowe będą generować do roku 2016 dodatkowe 860 miliardów dolarów do PKB Stanów Zjednoczonych (http://files.ctia.org/pdf/Final_OvumEconomicImpact_Report_5_21_08.pdf).
  • Rosnące gospodarki inwestują w budowanie bezprzewodowej infrastruktury do wykorzystywania jej w łączności komórkowej i technologii WiFi, umożliwiając większej liczbie obywateli łączność z Internetem przy istotnie niższych kosztach.
  • Wprowadzane są nowe metody nauczania wykorzystujące łączność i możliwą dzięki niej zdalną współpracę.

Stały rozwój WiFi nie wykazuje jakichkolwiek oznak spowolnienia. Fundusze inwestycyjne stale inwestują w technologie mobilne budowane na potencjale WiFi. W nadchodzącym roku rynek będzie kontynuować przejście na częstotliwość 5 Ghz, co pozwoli zwiększyć przepustowość łączy odpowiadając na potrzeby klientów związane z plikami video w rozdzielczości HD, transmisją w czasie rzeczywistym, grami typu multi-player i wieloma innymi zastosowaniami. W przyszłym roku należy spodziewać się rozwiązania Multi-Gigabit Wi-Fi z nowymi wariantami 802.11 (802.11ac oraz ad) umożliwiającymi wielokrotny, równoczesny przesył danych, głosu, plików video w rozdzielczości HD oraz kontroli urządzeń domowych począwszy od pralki na domowym klimatyzatorze kończąc.

2 sierpnia 2011 (8.02.11) to dobry moment aby pomyśleć jak wiele udało się osiągnąć dzięki standardowi 802.11, ale też doskonała okazja aby zastanowić się jak niezwykłe jest to, że standard ten, w połączeniu ze stale zmieniająca się technologią bezprzewodową, ma w sobie wciąż ogromny potencjał.

Dr. Craig H. Barratt
President, Qualcomm Atheros, Inc.

Kan