Zgodność ze standardami łączności LTE-M (LTE Cat-M1) i NB-IoT wspomagająca dalszy rozwój rynku IoT
Firma Sony Semiconductor Solutions Corporation („Sony”) zapowiedziała wprowadzenie kart rozszerzających LTE wyposażonych w procesory inteligentnych czujników do zastosowań w Internecie rzeczy (IoT). Dołączą one do linii produktów SPRESENSE™, których premiera miała miejsce w lipcu 2018 r., i będą dostępne od lutego 2022 r. Nowe karty rozszerzające będą zgodne ze standardami łączności LTE-M (LTE Cat-M1) i NB-IoT. Przyczynią się do powstania nowych zastosowań i bardziej różnorodnych systemów, a tym samym wniosą wkład w dalszy rozwój rynku Internetu rzeczy.
Zapewniany przez operatorów telekomunikacyjnych standard komórkowej sieci rozległej małej mocy (LPWA), który wykorzystuje wybrane częstotliwości stacji bazowych LTE w całym kraju do pokrycia rozległego obszaru.
Karty rozszerzające LTE SPRESENSE CXD5602PWBLM1NA i CXD5602PWBLM1E
Na rozwijającym się rynku IoT (Internetu rzeczy) widoczny jest popyt na bezprzewodowe rozwiązania telekomunikacyjne do budowy sieci rozległych małej mocy (LPWA). Wynika to z niskiego kosztu takich rozwiązań, małego zużycia energii i pokrycia rozległego obszaru. Nowe karty rozszerzające Sony są oparte na miniaturowym, energooszczędnym chipsecie ALT1250, produkowanym przez Sony Semiconductor Israel, będący podmiotem zależnym Sony. Obsługują standardy łączności LPWA LTE-M i NB-IoT, a w połączeniu z główną kartą SPRESENSE pozwalają importować dane z różnych czujników, a także obrazy z kamer, z możliwością ich rozpoznawania przez systemy sztucznej inteligencji Edge AI. Skompresowane dane można przesyłać sieciami telekomunikacyjnymi LTE-M lub NB-IoT. Pozwala to opracowywać systemy i zastosowania, które wykorzystują zalety takich sieci: niski koszt, małe zużycie energii i pokrycie rozległego obszaru.
Plany taryfowe LTE-M i NB-IoT są zazwyczaj tańsze od zwykłych planów LTE. Koszty połączeń zależą jednak od sposobu wykorzystania łącza przez klienta i umowy z dostawcą usług telekomunikacyjnych.
Przykłady zastosowań IoT obecnego sprzętu po wprowadzeniu łączności LTE-M/NB-IoT
- W prosty sposób można zautomatyzować odczytywanie obecnych analogowych urządzeń do pomiaru zużycia wody, prądu lub gazu. Umożliwi to dostępna już karta SPRESENSE z kamerą do rejestracji wskazywanych wartości lub położenia wskazówki i przesyłanie tych danych na serwer przez sieć LTE-M lub NB-IoT.
- Sieć LTE-M lub NB-IoT może znaleźć zastosowanie w rozwiązaniu do zdalnej konserwacji profilaktycznej, w którym główna karta z wbudowanym kodekiem audio przetwarzającym źródła dźwięku o wysokiej jakości i rozdzielczości posłuży do wykrywania dziwnych odgłosów w zaworach lub dmuchawach.
Nowe karty mają takie same cechy i funkcje, jak standardowe karty rozszerzające: wejście/wyjście audio, wejście/wyjście cyfrowe, takie jak GPIO czy UART, oraz gniazdo na kartę microSD.
Główna karta SPRESENSE CXD5602PWBMAIN1NA lub CXD5602PWBMAIN1E (na wierzchu) z podłączoną kartą rozszerzającą LTE CXD5602PWBLM1NA lub CXD5602PWBLM1E (na spodzie)
Szczegółowe informacje techniczne dotyczące sprzętu i oprogramowania do tego produktu są podane na dedykowanej stronie internetowej: developer.sony.com/develop/spresense/. Do tworzenia oprogramowania można używać platform Arduino IDE, VSCode i innych, co zapewnia szeroki zakres zastosowań. Nowe karty będą sprzedawane przez Internet i w wybranych sklepach.
Obecnie dostępne produkty SPRESENSE
- Główne karty CXD5602PWBMAIN1(US) i CXD5602PWBMAIN1E(EU)
- Karty rozszerzające CXD5602PWBEXT1(US) i CXD5602PWBEXT1E(EU)
- Karty kamery CXD5602PWBCAM1(US) i CXD5602PWBCAM1E(EU)
Główne cechy
Zgodność ze standardami łączności LTE-M i NB-IoT do zastosowań IoT
Nowe produkty są oparte na chipsecie ALT1250 produkowanym przez Sony Semiconductor Israel. Zapewnia on zgodność ze standardami łączności LTE-M (LTE Cat-M1) i NB-IoT i pozwala opracowywać systemy oraz wprowadzać zastosowania cechujące się niskim kosztem, małym zużyciem energii i pokryciem rozległego obszaru. (Zgodność z pasmami 2, 4, 12, 13 w USA i pasmami 3 i 20 w Europie)
Standardowa funkcjonalność kart rozszerzających
Nowe karty obsługują do czterech kanałów wejścia z mikrofonów cyfrowych (bez innych zastosowań) i do dwóch kanałów wejścia z mikrofonów analogowych. Są ponadto wyposażone w gniazdo słuchawkowe, gniazdo na kartę microSD oraz interfejsy GPIO, I2C i UART.
Najważniejsze cechy
Zostaw komentarz