Aparaty we flagowcach z linii Xperia to od lat wysoka liga. Nie inaczej jest w Xperii Z3 Compact, która otrzymała sensor Exmor RS o rozdzielczości 20,7 megapikseli i rozmiarze 1/2.3 cala.


Aplikacja aparatu jest przyjemna i wygodna w obsłudze. W domyślnym trybie Lepsza automatyka wyświetla na jednym ekranie zarówno przycisk rejestracji zdjęcia, jak i materiału wideo, oraz najczęściej używane ustawienia, dotyczące lampy błyskowej, samowyzwalacza czy rozdzielczości. Zdjęcia są wykonywane w formacie 16:9, przy 8 megapikselach.


Sony daje nam jednak do dyspozycji jeszcze kilkanaście innych trybów, Oto one:




Przez wielu najczęściej używanym trybem będzie Ręcznie, czyli tryb w pełni manualny. Możemy tu m. in. dokonać wyboru sceny: Gładka skóra, wygładzająca zmarszczki i maskująca niedoskonałości twarzy, Miękkie ujęcie dla zdjęć o małej głębi ostrości, HDR, Śnieg, Sport, Kulinaria, Plaża, Dokument, Fajerwerki i wiele innych. Jest również regulacja czułości ISO. To właśnie w tym trybie możemy robić zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 20 megapikseli, przy proporcjach 4:3.


Szczególną uwagę przykuwa tryb rzeczywistości rozszerzonej, który mapuje obraz z aparatu i nakłada na niego różne animacje i efekty, takie jak chodzące dinozaury, krasnale, ogień i inne. Ciekawy bajer, choć raczej z gatunku tych „do pokazania znajomym”.


Jakość zdjęć robionych przez Xperię Z3 Compact jest bardzo dobra. Telefon rejestruje dużą ilość szczegółów, a zdjęcia mają dobry kontrast oraz nasycenie barw. Nawet o zmroku możemy liczyć na zadowalające efekty i małą ilość szumów.

Oto przykładowe zdjęcia:







Telefon wyróżnia się, jeśli chodzi o kręcenie filmów. Materiały są nagrywane w maksymalnej rozdzielczości 4K, czyli aż 3840 na 2160 pikseli, przy 29 klatkach na sekundę i z dźwiękiem stereo. Filmy są szczegółowe, płynne, ale Xperia ma mały problem ze zniekształceniami geometrii. Zobaczcie sami:

Multimedialne aplikacje to mocna strona Sony. Odtwarzacz muzyki Walkman jest ładnie zaprojektowany i zmienia kolor tła, dopasowując się do kolorystyki okładki. Mamy tu standardowy podział na wykonawców, albumy, utwory, listy odtwarzania oraz foldery. Aplikacja posiada moduł pobierania okładek oraz dodawania informacji o utworach, oferuje pełnoekranowe wizualizacje oraz korektor dźwięku. Jednym słowem – jest kompletna. W dodatku gra świetnie na słuchawkach i dobrze na zewnętrznych głośnikach stereo. Nie możemy tu oczekiwać jakości znanej z HTC, ale jest lepiej niż u Samsunga czy LG. Xperia posiada również radio z RDSem.


Nasze zdjęcia są zorganizowane w aplikacji Album, która pozwala na wygodne powiększanie i pomniejszanie miniaturek za pomocą gestu uszczypnięcia. Osobno znajdziemy także odtwarzacz wideo, który nazywa się Filmy i oczywiście odtwarza klipy w rozdzielczości 4K. Do kompletu jest jeszcze aplikacja PlayStation, która pozwala na zarządzania grami pobieranymi na PS3, PS4 i PS Vita, czy też zdalne sterowanie konsolą.


Jeśli chcemy się dowiedzieć, jakiej piosenki słuchamy lub jaki film oglądamy, możemy użyć aplikacji Track ID lub Track ID TV. Sony dodaje także program Video Unlimited do kupowania filmów oraz Movie Creator, który automatycznie tworzy krótkie filmy z naszych zdjęć i filmów, podobnie jak Zoe w telefonach HTC.


Xperia Z3 Compact jest wyposażona we wszelkie najnowsze moduły łączności bezprzewodowej, takie jak LTE kategorii 4, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 oraz NFC. Przeglądanie zasobów sieci to na nim sama przyjemność, a służy do tego przeglądarka Chrome. Również funkcje telefoniczne sprawują się bez zarzutu. Rozmówcę słychać głośno i wyraźnie, nie ma problemów z zasięgiem sieci komórkowych ani Wi-Fi. Klawiatura ekranowa jest wygodna i obsługuje pisanie przeciągnięciami.