Była mowa o zaślepkach, więc nie może także zabraknąć słowa o wodoszczelności. Smartfon spełnia standardy IP65 i IP68, dzięki czemu jest odporny na kurz, strumień wody pod niskim ciśnieniem z każdej możliwej strony oraz zanurzenie w słodkiej wodzie na głębokości do 1,5 m przez 30 minut. Oczywiście wszystkie gniazda i porty muszą być wtedy szczelnie zamknięte. Pod wodą ekran staje się nieaktywny, zatem fizyczny spust migawki okazuje się wtedy niezastąpiony.


Xperia Z3 Compact została wyposażona w ekran LCD IPS z technologią TRILUMINOS oraz X-Reality, o przekątnej 4,6 cala. Rozdzielczość 720p przekłada się na zagęszczenie 319 pikseli na cal, dzięki czemu wszystkie czcionki są wyraźne a zdecydowana większość nawet nie zauważy, że nie jest to ekran Full HD. Kolory są mocno nasycone, kontrast i jasność wysokie, a kąty widzenia i czułość panelu dotykowego wprost perfekcyjne. Właściwie to nie mam mu nic do zarzucenia.


Smartfon pracuje na Androidzie w wersji 4.4.4, z planowaną aktualizacją do 5.0 Lollipop, wzbogaconym o autorską nakładkę Sony. To całkiem ciekawy launcher, oferujący wiele dodatkowych aplikacji, jednak nieco przestarzały w kwestii designu. Nakładka przez lata uległa tylko lekkim modyfikacjom i miejmy nadzieję, że Sony niebawem zdecyduje się na jakiś konkretny face-lifiting, a przynajmniej zmianę ikonek na bardziej „płaskie”, pasujące do stylistyki Material Design od Google.



Po rozwinięciu górnej belki standardowo mamy podział na powiadomienia oraz skróty do ustawień. Możemy sobie je dowolnie rozmieszczać, usuwać i dodawać nowe, aby mieć szybki dostęp np. do latarki, trybu Stamina czy NFC.


Ciekawą opcją są tzw. Drobne aplikacje, czyli programy otwierane w oknie pop-up, które możemy przesunąć w dowolne miejsce ekranu, takie jak Kalkulator, Gmail czy Kalendarz. Dostęp do nich uzyskujemy po naciśnięciu przycisku otwartych aplikacji.


Menu aplikacji w wydaniu Sony zawiera boczny pasek wysuwany z lewej strony, który pozwala np. na ustalenie własnej kolejności wyświetlania ikon czy odinstalowanie programów. Na starcie producent daje nam sporo aplikacji i usług, ponieważ ikon jest niemal 60.



Jakie ciekawe aplikacje oferuje Xperia Z3 Compact? Może najpierw zacznijmy od końca, czyli od tych najmniej przydatnych. Pomoc techniczna, Sony Select, czy What’s New to typowe zapychacze, z których praktycznie nikt nie korzysta. What’s New i Sony Select robią praktycznie to samo – wyświetlają najciekawsze gry, aplikacje, muzykę i filmy, polecane przez Sony. Nuda. Większe zainteresowanie może wzbudzić Xperia Lounge, czyli program, który pokazuje różne konkursy i oferty związane z grami, muzyką i filmami.


Ciekawą propozycją jest z kolei Lifelog, czyli aplikacja, która monitoruje naszą codzienną aktywność fizyczną oraz czas spędzony na korzystaniu z określonych funkcji smartfona, i wyświetla nam te dane w przejrzystej formie. Możemy dowiedzieć się np. ile czasu danego dnia jeździliśmy samochodem czy rowerem, ile spaliśmy, jak dużo zrobiliśmy zdjęć i filmów, czy też jak długo rozmawialiśmy przez telefon. Podoba mi się również aplikacja Wiadomości z Sociallife, czyli czytnik integrujący wiadomości z popularnych serwisów informacyjnych, wpisy z Facebooka, filmy z YouTube, itp.


SmartConnect to program, który pozwala na stworzenie różnych profili zachowań telefonu w danych godzinach czy też po połączeniu go z akcesorium lub innym urządzeniem. Smartfon może np. sam uruchomić odtwarzacz muzyki po podłączeniu słuchawek oraz zmienić poziom głośności na wcześniej ustalony. Z kolei rozpoczęcie ładowania baterii snem może skutkować zmianą trybu dźwięku na Cichy i automatycznym uruchomieniem aplikacji Budzika. To naprawdę praktyczne rozwiązanie.


Sony wyposażyło Xperię w bardzo dobry program antywirusowy AVG AntiVirus w wersji PRO, z licencją na 6 miesięcy. Nie brakuje też menedżera plików (File Coammander), pakietu biurowego (OfficeSuite), oraz aplikacji do rysowania o nazwie Szkic, która na pewno przypadnie do gustu najmłodzszym.



W ustawieniach Xperii znajdziemy jeszcze kilka ciekawych opcji. Możemy np. odbierać połączenia przez przyłożenie telefonu do ucha, odrzucać je przez potrząśnięcie albo wyłączyć dźwięk przez położenie smartfon ekranem do dołu. Jest także możliwość wyłączenia powiadomień dla wybranych aplikacji lub określonych ikon z górnej belki. Osobom starszym przyda się tryb powiększonych ikon.


Pod maską Z3 Compact, mimo niewielkich rozmiarów sluchawki, drzemie potężny, 4-rdzeniowy Snapdragon 801 8974AC z 4 rdzeniami o taktowaniu 2,5 GHz. Do tego mamy układ graficzny Adreno 330 i 2 GB pamięci RAM. Takie podzespoły zapewniają perfekcyjną płynność, niezależnie od obciążenia. Z3 Compact zachowuje specyfikację większej siostry (z wyjątkiem pamięci RAM), ale dzięki ekranowi w rozdzielczości 720p osiąga lepsze wyniki w benchmarkach. 44 637 punktów w AnTuTu to absolutnie topowy wynik.