Xperia Z3 Compact na pierwszy rzut oka przypomina sztabkę. Nie znajdziemy tu obłych linii, ale raczej prosty i elegancki design, znany z poprzednich flagowców Sony. Tym razem jednak krawędzie smartfona zostały delikatnie zaokrąglone, dzięki czemu wygodniej trzyma się go w dłoni, a ponadto zrezygnowano z aluminiowego wykończenia na bokach. Zastąpił go półprzezroczysty, matowy plastik dobrej jakości, który ciekawie prezentuje się zwłaszcza w innych wersjach kolorystycznych.


Spasowanie i stabilność konstrukcji jest doskonała. Zarówno tył, jak i przód urządzenia to tafle wzmocnionego szkła Gorilla Glass lub Dragontrail, w zależności od serii. Niestety, nie mogę powiedzieć, że jest to materiał szczególnie odporny na zarysowania. No obudowie mogłem dostrzec sporo drobnych i kilka głębszych rysek. Dodatkowo telefon bardzo szybko łapie odciski palców.



Ponad wyświetlaczem znajduje się głośnik, logo Sony, różne czujniki, dioda powiadomień (w lewym, górnym rogu) oraz aparat o rozdzielczości 2,2 megapiksela. Ramki po bokach ekranu są wąskie, a przestrzeń nad i pod ekranem także nie za duża. Mimo, że telefon zachowuje niewielkie rozmiary Xperii Z1, ekran urósł z 4,3 cala do 4,6 cala, za co należy się wielka pochwała dla producenta. Dokładne wymiary to 127,3 x 64,9 x 8,64 mm.


Pod ekranem znajduje się drugi głośnik, dzięki czemu otrzymujemy efekt stereo, a dźwięk jest emitowany prostu w kierunku użytkownika.


Na tylnym panelu umieszczono obiektyw aparatu, diodę LED, logo NFC, Sony oraz Xperii.


Przyjrzyjmy się krawędziom. Na górnej ściance znajduje się gniazdo jack audio oraz dodatkowy mikrofon. Warto zauważyć, że rogi smartfona zostały wykonane z innego rodzaju plastiku, twardszego i bardziej odpornego na upadki.


Na dole widzimy zaczep na smycz oraz mikrofon do rozmów.


Lewa krawędź skrywa styki do stacji dokującej oraz 2 zaślepki chroniące porty przed wodą, u góry i na dole. Pod górną zaślepką znajduje się port microUSB i slot na karty pamięci do 128 GB, a pod dolną tacka na kartę w rozmiarze nanoSIM.


Prawy bok to miejsce dla charakterystycznego dla Sony okrągłego przycisku blokady, który zdecydowanie dodaje urządzeniu elegancji. Poniżej znajdziemy przyciski regulacji głośności o dobrym skoku oraz dwustopniowy przycisk spustu migawki. To praktyczne rozwiązanie, coraz rzadziej spotykane w smartfonach konkurencji.


Ogólnie rzecz biorąc, wykonanie i ergonomię Xperii Z3 Compact oceniam bardzo pozytywnie. Telefon jest elegancki, perfekcyjnie spasowany, wygodnie leży w dłoni i ma dobrze wykorzystaną przestrzeń. Nie do końca przekonuje mnie jedynie zastosowane szkło, szczególnie na tylnym panelu.