Samsung, największy na świecie producent urządzeń mobilnych z systemem smartfon oparty na otwartym systemie operacyjnym Tizen. System ten bazuje na popularnym Linuksie.

Samsung Z
Samsung Z

Specyfikacja Samsung Z, ma być porównywalna z flagowcem Samsunga – Galaxy S5. Smartfon posiada 4,8-calowy ekran HD Super AMOLED o rozdzielczości WXGA (1280 x 768 pikseli). Samsung Z napędza czterordzeniowy procesor Snapdragon 800 z zegarem 2,3 GHz, który w pełni obsługuje grafiki 2D i 3D. Przednia kamera 8Mpix lub tylna 2,1 Mpix umożliwia wykonanie świetnej jakości zdjęć, które można przechować w pamięci telefonu lub na dodatkowej karcie SD (do 32GB). Telefon posiada skaner linii papilarnych umożliwiający wprowadzenie bezpiecznej, biometrycznej blokady ekranu oraz skuteczną ochronę mobilnych płatności. Z kolei energooszczędny tryb Ultra Power Saving przełącza wyświetlacz w tryb czarno-biały, jednocześnie wyłączając wszelkie drugorzędne funkcje minimalizując pobór mocy z akumulatora.


Tizen (wym.: tajzen) – otwarty mobilny system operacyjny oparty na Linuksie, promowany przez Linux Foundation, rozwijany głównie przez firmy Samsung oraz Intel, a formalnie reprezentowany przez Tizen Association. W pierwotnych zapowiedziach Tizen miał być następcą MeeGo, a niektóre z osób zaangażowanych w projekt MeeGo (głównie z ramienia Linux Foundation oraz Intela) skupiły swoją uwagę na projekcie Tizen. System ten nie jest jednak kompatybilny z MeeGo i nie jest możliwe uruchomienie aplikacji z tego systemu. Ostatecznie Tizen zawiera jedynie kilka mniejszych komponentów z systemu MeeGo, utworzonego z połączenia mobilnych systemów operacyjnych Maemo, stworzonego przez firmę Nokia oraz Moblin firmy Intel. Co może okazać się ważne? To co było ważne przy wprowadzaniu każdego nowego systemu – ilość dostępnych aplikacji. A z tym akurat nie powinno być problemu, bowiem Tizen ma obsługiwać aplikacje dla Androida.

Warto przypomnieć, że w lutym br. Samsung zaprezentował zegarki oparte na tym systemie. Pierwotnie telefon z Tizen miał pojawić się na rynku w 2013 roku.

źródło: The Next Web

Kan