Już od dawna planuję zakup nowego smartfona. Wiadomo, najlepiej jest sprawdzić czy dany model nam odpowiada. Wśród urządzeń jakie chciałbym kupić znalazł się Samsung Galaxy S4. W tej recenzji postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy powyższy model byłby dla mnie odpowiedni.


Zawartość zestawu – czyli o tym, w co Samsung zaopatruje swoich klientów

Może zacznijmy od tego jak wygląda pudełko. Wykonane jest z twardego kartonu, który ozdobiono motywem drewna. Otwierając, od razu zobaczymy, że firma z Korei stawia na ekologię. Wszystkie dokumenty: instrukcja obsługi, podręcznik użytkownika, karta gwarancyjna, wykonane są z szarego papieru. Nawet szkielet, na którym trzyma się urządzenie w kartonie jest z szarej tektury. Zestaw słuchawkowy, który tu znajdziemy, zdaniem wielu liczących się branżowców gra bardzo dobrze. I tak też jest. Oprócz Beats’ów w HTC nie spotkałem się z lepszymi słuchawkami dodawanymi do smartfona. Dodatkowo producent dołącza kilka zapasowych nakładek silikonowych.



Jak jest wykonany? Klika słów o budowie i materiałach…

Plastiki są dobrze spasowane, jednak ich jakość pozostawia sporo do życzenia. Tylna klapka aż emanuje kiczowatością. Zaznaczyć należy, że jest to flagowy model tego producenta niewątpliwie należący go kategorii high-end’ów.


Z ratunkiem może nam przyjść FlipCover, który kosztuje ok. 90 złotych. Jest to pokrowiec zabezpieczający cały telefon. Co ciekawe przez okienko możemy odbierać połączenia . Waga 130 gram przy wymiarach 136,6 x 69,8, x 7,9 mm nie jest najgorsza. Przyjrzyjmy się teraz danym poprzednich generacji modelu Galaxy

-Galaxy S1 – Wymiary (wys. x szer. x grub.) :122,40 x 64,20 x 9,90 mm,Waga :118,00 g

-Galaxy S2 – Wymiary (wys. x szer. x grub.) :125,30 x 66,10 x 8,49 mm . Waga :116,00 g

-Galaxy S3 – Wymiary (wys. x szer. x grub.) :136,60 x 70,60 x 8,60 mm. Waga :133,00 g

Zastosowany w S4 ekran to Super AMOLED 5-cali. Pracuje on w rozdzielczości 1080×1920 pikseli. Co by nie mówić jest on jedną z mocniejszych stron tego urządzenia, bardzo dobrze odzwierciedla kolory.


Pod wyświetlaczem znajdziemy jeden przycisk fizyczny oraz dwa dotykowe. Standardowo służą one do cofania, wchodzenia w ustawienia oraz powrotu do ekranu głównego. Prawdziwej klasy „czwórce” dodaje srebrna ramka, która przechodzi przez boki urządzenia.



Logo producenta umieszczone jest pod głośnikiem rozmów. Przy okazji należy zaznaczyć, że jakość wykonywanych rozmów jest znakomita. Nie zaobserwowałem żadnych niedogodności podczas wielogodzinnego plotkowania ze znajomymi.


Z tyły urządzenia znajdziemy kolejno: oko aparatu(13 megapikseli), diodę doświetlającą oraz kolejne logo Koreańczyków. Głośnik schowany pod plastikową klapką gra przyzwoicie.

Co jeszcze znajdziemy tam oprócz głośnika? Slot kart microSD (max 64 GB), microsim oraz ku zdziwieniu wielu osób – baterię! Jej pełne naładowanie przy standardowym dla mnie użytkowaniu tj. nieustannie włączona transmisja danych, Twitter, Facebook oraz wykonywanie zdjęć wystarcza na cały dzień.



Parametry

Już zdradziłem trochę informacji na temat parametrów tego urządzenia. Podsumujmy – Samsung Galaxy S4 wyposażony został w aparat z matrycą 13 megapikseli wykonujący zdjęcia z rozdzielczością 4128×3096 px, baterię (Li-Ion 2600 mAh) oraz pięciocalowy wyświetlacz super AMOLED 1080×1920 pikseli. Ponadto znajdziemy tutaj procesor czterordzeniowy Snapdragon600 1.9 GHz – dostępna jest jeszcze wersja z ośmiordzeniowym układem Exynos 5 Octa taktowany zegarem 1,6 GHz (4 rdzenie Cortex A15 połączone z czterema wykonanymi w technologii Cortex A7), 32 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia za pomocą karty microSD. Łączność zapewniają nam moduły LTE, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth 4.0 oraz IrDA.

Sprzęt w Quadrand zdobył ponad 12 tysięcy punktów a w AnTuTu 26 tys. punktów. W obu Benchmarkach S4 znacząco wygrywał z HTC One, który jest jego głównym konkurentem.


Aparat

Wielkie ukłony dla producenta za aparat. Trzynaście megapikseli jednak robi swoje. Zdjęcia są bardzo wyraźne. Prawdę mówiąc Galaxy S4 jest urządzeniem, które wykonuje jedne z lepszych fotografii w swojej klasie. Z resztą zobaczcie sami.





Podsumowanie

Wybierając sprzęt wart kilka tysięcy złotych wymagamy dużo. Dobre zdjęcia, dobrze grający zestaw słuchawkowy, odpowiednia wydajność oraz wykonanie to minimum jakiego oczekuję od smartfona. Trzy pierwsze warunki niewątpliwie zostały spełnione przez Samsunga. Niestety argumentem przeciw może być to, że S4 niemiłosiernie się nagrzewa. Jednak pozytywnych cech znajdziemy więcej niż negatywnych. Obecnie jedynym słusznym wyborem dla mnie jest właśnie najnowsza generacja Samsunga Galaxy S.

Marcin Kusz