Dane podstawowe
Samsung x600 to jeden z lżejszych modeli wyprodukowanych przez koreańską firmę. Z wagą 80 gramów i wymiarami 102×42.5×19.9 telefon ten jest nieco mniejszy niż np. bardzo popularny w Polsce C100. Jest to jednocześnie najlżejszy testowany przez nas telefon z wbudowaną cyfrową kamerą. Litowo-jonowa bateria o pojemności 720 mAh wystarcza według producenta na 250 godzin czuwania lub 3.5 godziny rozmowy. Nie jest to dużo. Inni producenci oferują w tej materii telefony o znacznie lepszych parametrach.

Funkcje i wyposażenie

Jedną z ciekawszych funkcji Samsunga X600 , której nie widać na pierwszy rzut oka, jest obracana cyfrowa kamera o rozdzielczości 640×480 pikseli. Niestety, nie służy ona do prowadzenia wideokonferencji (na to będzie trzeba poczekać do wprowadzenia usług 3G ), jednak umożliwia np. sfotografowanie samego siebie i wysłanie zdjęcia jako wiadomości. Co ważne, obracaną kamerę można całkowicie schować w telefonie, co chroni soczewkę przed zabrudzeniem i zadrapaniami. Wokół soczewki umieszczony diody led, które oświetlają scenę przy gorszych warunkach oświetleniowych. Po włączeniu kamery, użytkownik uzyskuje dostęp do wielu interesujących funkcji. Jedną z nich są zdjęcia seryjne (do 15 zdjęć). Kolejne ciekawe opcje to możliwość automatycznego dodania ramki lub innych grafik na zrobione zdjęcie. Telefon jest też w stanie w trybie rzeczywistym robić zdjęcia z efektami emboss, sepia, szkic a także robić automatyczne lustrzane odbicie lub obrócenie grafiki. Żeby wszystkiego nie było mało, to X600 umożliwia również zaprogramowanie kamery tak, żeby zrobił zdjęcie np. za 10 sekund – proste, aczkolwiek przydatne.
Pamięć telefonu ma pojemność prawie 10 MB. Wystarcza to na zapisanie setek zdjęć, MMS-ów, 1000 numerów telefonów, dużej liczby gier java i dzwonków. Należy jednak dodać, że pamięć nie jest dzielona dynamicznie a poszczególne typy contentu mają ograniczone miejsce. Np. limit wielkości gier java wynosi 600 kB co pozwala na zapisanie 6-10 aplikacji.

Do transmisji danych wykorzystać można protokół GPRS. Przy użyciu portu na podczerwień lub kabelka telefon da się połączyć z komputerem. Konfiguracji dokonać można po zainstalowania oprogramowania Samsung Easy GPRS. Oprogramowanie do PC umożliwia także przeglądania zdjęć i melodyjek oraz kopiowanie ich z/do telefonu. Dla tych którzy wykonują dużo zdjęć jest to bardzo przydatna funkcja. Należy jednak pamiętać że aby z niej korzystać trzeba posiadać albo komputer z łączeń IrDA albo zakupić dodatkowy kabelek.

Przydatną dla wielu osób funkcją okaże się Organizer. Gdy wejdziemy do tej pozycji menu, na ekranie pojawiają się następujące pozycje: Memo, kalendarz, lista zadań, zegar, alarm, kalkulator, przelicznik miar i walut, timer oraz stoper. W sumie niezła kolekcja prostych, ale przydatnych aplikacji. W kalendarzu pod wybraną datą wpisać można ważny termin, zadanie, połączenie oraz tzw. ważne daty. Po najechaniu kursorem na dany dzień w dolnej części ekranu ukaże się liczba poszczególnych wpisów np. 5 terminów, 2 telefony i 1 zadanie.

Duże wrażenie robią 40-głosowe polifoniczne dzwonki samsunga. Osoby chcące pobrać z sieci nowe melodyjki w tym standardzie będą miały jednak problemy ponieważ ich wybór jest dosyć mały. Dalsza personalizacja telefonu możliwa jest także poprzez wgranie nowych tapet na ekran oraz zmianę stylu graficznego menu.

W telefonie brakuje jednak kilku funkcji. Z pewnością przydałoby się głosowe wybieranie numerów oraz profile. Ta ostatnia funkcja dostępna jest już nawet w najtańszych telefonach konkurencji. Brakuje również klienta poczty, chociaż zamiast aplikacji fabrycznej można zainstalować z sieci midlet java pełniący tę samą funkcję.