Z pewnością wielu posiadaczy telefonów komórkowych zastanawia się, czy warto kupić telefon komórkowy ze zintegrowaną cyfrową kamerą. Komórki z kamerka są zwykle droższe i nieco wieksze. Jednak wraz z upływem czasu ich ceny powoli się wyrównują a rozmiary i waga również stają się mniejsze.

Postanowiliśmy sprawdzić jak z robieniem zdjęć radzą sobie telefony komórkowe od różnych producentów. Wyniki testów potwierdzają tylko nasze domysły. Telefon komórkowy został stworzony do rozmawiania a nie do robienia zdjęć. Jeżeli ktoś zamierza robić fotografie przy pomocy telefonu to nie powinien się spodziewać dobrej jakości. Zrobiona komórką fotka nadaje się co najwyżej do wysłania jako wiadomość MMS lub załącznik do maila. Drukowanie takich zdjęć przyniesie raczej mierne rezultaty. Mimo ogólnie kiepskiej jakości jedne telefony radzą sobie lepiej a inne gorzej. Dlatego przedstawiamy porównanie w którym pierwsze zdjęcie wykonane zostało aparatem cyfrowym Kodak 7590. Pozostałe fotki wykonane zostały przy użyciu następujących komórek: Motorola V500, Motorola V220, Nokia 7650, Samsung X600, Siemens CX65, Sonyericsson T610, Sonyericsson K700i oraz Sharp GX20.
8 telefonów wykorzystanych w teście

Prawie każdy z testowanych modeli umożliwiał dodatkowe operacje na zdjęciach. Posiadacze telefonów Sharp mogą zmienić zdjęcie przy użyciu różnych filtrów takich jaj Emboss, Sepia, Oil Painting itp. Możliwa jest także zmiana rozmiaru tak, aby zmieścił się na wyświetlaczu głównym lub zewnętrznym. Sharp Gx20 posiada jeszcze dwie funkcje mające polepszyć jakość zdjęć. Telefon wyposażony został w niewielki reflektorek oświetlający scenę. Przydaje się on szczególnie w przypadku robienia zdjęć w przybliżeniu przy słabym oświetleniu. Obiektyw Gx20 posiada w dodatku obrotową soczewkę, która pracuje w trybie normalnym i trybie makro.

Samsung x600 oferuje takie efekty jak sepia, negatyw, emboss, szkic. Użytkownik może też dodać do fotki jedną z kilku ramek oraz inne motywy graficzne. Obrotowa kamera telefonu pozwala na wykonanie autoportretu a w przypadku, gdy użytkownik nie chce robić fotografii, można ją schować w obudowie co zapobiega zabrudzeniom i zadrapaniom.

Także telefony Sonyericsson umożliwiają dokonywanie edycji zdjęć. Model K700i pozwala na dodanie ramki lub innej grafiki oraz oferuje takie efekty jak sepia, odcienie szarości czy solaryzacja. Podobnie jak Sharp, także K700i wyposażony został w miniaturowy reflektorek do oświetlania sceny. Mniej funkcji posiada model T610, który w dodatku robi zdjęcia w rozdzielczości zaledwie 288×352 piksele (pozostałe modele miały matryce VGA 640×480 px).

Jeśli chodzi o liczbę funkcji to najmniej do zaoferowania mają oba telefony Motoroli, Siemens CX65 oraz Nokia 7650. Użytkownik może w nich ustawić rozdzielczość zdjęcia, ekspozycję oraz ewentualnie cyfrowy zoom. Obie motorole oraz siemens CX65 pozwalają na ręczne ustawienie balansu bieli w zależności od typu oświetlenia. Nokia 7650, choć fabrycznie nie oferuje wiele funkcji, to po wgraniu aplikacji symbian może stać się całkiem zaawansowym narzędziem do edycji zdjęć.

Podsumowując. Telefony z cyfrowymi kamerami oferują coraz więcej możliwości. Matryce VGA 640×480 wypierane są w najnowszych modelach przez nowocześniejsze chipy o rozdzielczości 1.3 Mpix i więcej. Zwiększają się też możliwości edycji zdjęć. Niemniej jednak w wielu modelach stosuje się nadal tanie plastikowe soczewki, które, powiedzmy to sobie szczerze, nie pozwalają na zrobienie dobrej fotki. Wyniki testu pokazują, że w większości przypadków zdjęcia się nieostre a kolory zafałszowane. Dodanie matrycy z wieloma milionami pikseli wiele tu nie pomoże, chyba że poprawiona zostanie także optyka. Ocenę pozostawiamy użytkownikom.

Kliknij aby zobaczyć porównanie
Jesienny widok w parku. Światło dzienne.

Kliknij aby zobaczyć porównanie
Martwa natura 🙂 Sztuczne oświetlenie

Marcin Horecki