Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Nokia, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia-Kamień milowy w rozwoju ośrodków data center – nowy system operacyjny i narzędzia Nokii dają niespotykaną dotąd zdolność do adaptacji, automatyzacji i skalowania chmury

Kamień milowy w rozwoju ośrodków data center – nowy system operacyjny i narzędzia Nokii dają niespotykaną dotąd zdolność do adaptacji, automatyzacji i skalowania chmury

Nokia na nowo definiuje infrastrukturę centrów danych, wdrażając nowoczesny sieciowy system operacyjny (NOS) oraz zestaw narzędzi deklaratywnych, umożliwiających zautomatyzowanie działalności operacyjnej na masową skalę. Umożliwia on twórcom chmur obliczeniowych i centrów danych łatwe skalowanie oraz dostosowanie operacji do dynamicznie wzrastającego ruchu sieciowego i zmieniających się wymagań technologicznych wynikających z rozwoju takich technologii jak 5G czy Przemysłu 4.0. Nowe rozwiązania – Nokia Service Router Linux (SR Linux) NOS i Nokia Fabric Service Platform (FSP) – zostały opracowane wspólnie z wiodącymi światowymi firmami z sektora usług internetowych, w tym między innymi z Apple, które wdraża tę technologię w swoich centrach danych.

 

Stoimy w obliczu ogromnego wzrostu zapotrzebowania na aplikacje oparte na chmurze i rosnącego zastosowania nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i AR/VR. Rozbudowana i stale rosnąca społeczność twórców chmury wymaga bezprecedensowego poziomu elastyczności i dostosowania do specyficznych potrzeb – od komponentów sieciowych po obsługę i monitorowanie rozległych centrów danych.

Sieciowe systemy operacyjne nie były w stanie nadążać za tymi potrzebami. Tradycyjne systemy, choć podlegają ciągłemu rozwojowi, są trudne do modyfikacji, integracji i automatyzacji. Przykładowo, dzisiejsze wiodące rozwiązania udostępniają tylko ograniczone funkcje dostosowywania, a nawet wtedy wymagają żmudnej integracji. Często oznacza to, że gdy dostawca NOS dokona aktualizacji oprogramowania, podstawowe aplikacje wymagają ponownej konfiguracji. Niemniej, pojawiają się też nowsze, otwarte systemy, ale zazwyczaj są trudne w obsłudze i na ogół nie sprawdzają się na masową skalę.

Nokia SR Linux jest architektonicznym krokiem naprzód. To pierwszy w pełni nowoczesny systemem NOS oparty na mikroserwisach, a SR Linux NDK (zestaw programistyczny) oferuje kompletny i bogaty zestaw możliwości programowania. Natomiast same aplikacje można łatwo integrować za pomocą nowoczesnych narzędzi, takich jak gRPC (zdalne wywoływanie procedur) i protobuf, bez rekompilacji, a także ograniczeń językowych czy zależności. SR Linux odziedziczył również sprawdzone w użyciu protokoły internetowe Nokii z systemu operacyjnego routera usługowego (SROS), który jest znakiem rozpoznawczym ogromnej bazy zainstalowanych routerów klasy operatorskiej. SR Linux jest więc pierwszym w branży elastycznym i otwartym środowiskiem tworzenia aplikacji sieciowych.

 

– Od dziesięcioleci współpracujemy ze światowymi operatorami telekomunikacyjnymi. Rozumiemy więc wyzwania inżynieryjne związane z budową oraz funkcjonowaniem sieci IP o krytycznym znaczeniu dla biznesu i realizacji projektów w skali globalnej. Jednak dzisiejsze, masowe centra danych mają swoje własne, unikalne wyzwania operacyjne. Projekt SR Linux był tzw. czystą tablicą, wymagającą koncepcyjnego przemyślenia, którą udało nam się ‘zapisać’ czerpiąc z naszej współpracy z Apple i innymi partnerami. Powstałe w jej efekcie rozwiązanie jest imponujące pod względem złożoności, skali oraz zapewnienia stabilnego funkcjonowania w przyszłości – zaznacza Basil Alwan, prezes ds. IP i sieci optycznych w Nokii.

 

Nokia FSP dostarcza natomiast zestaw narzędzi, których potrzebują twórcy chmur obliczeniowych do realizacji zamierzonych i opartych na regułach działań sieciowych. Należy podkreślić, że wykraczają one daleko poza systemy zarządzania skoncentrowane na węzłach. FSP zostało bowiem zaprojektowane do budowania, wdrażania i monitorowania całej sieci centrów przetwarzania danych za pomocą zaawansowanych technologicznie systemów na poziomie sieci. Rozwiązanie zawiera technologie, które były dotychczas dostępne tylko dla największych twórców chmur obliczeniowych, jak np. wirtualny bliźniak cyfrowy, działający w czasie rzeczywistym i umożliwiający sprawną weryfikację działania i rozwiązywanie problemów.

Połączenie SR Linux i FSP zapewnia więc elastyczność, niezawodność i automatyzację, co ułatwia w efekcie skalowalność, adaptację i obsługę centrów danych i środowisk chmurowych.

 

– Regularnie ulepszamy wyposażenie naszych centrów danych za pomocą nowoczesnych technologii w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia zużycia energii. Korzystanie z nowego systemu Nokii umożliwi lepsze działanie sieci i routingu w naszym centrum w Viborg w Danii – mówi Adam Bechtel, wiceprezes ds. sieci w Apple.

 

Szczegóły nt. nowego produktu Nokii:

  • System Nokia SR Linux został opracowany w oparciu o pakiet protokołów internetowych wykorzystujących sprawdzony system SROS firmy Nokia. Jest to więc solidny fundament o zweryfikowanej skalowalności, odporności i kompatybilności, który został wdrożony na całym świecie w ponad milionie routerów w sieciach IP i Internecie. Sprzętowo niezależny i działający na standardowym Linuxie, wdraża od podstaw architekturę wokół zarządzania opartego na modelach, precyzyjnej telemetrii strumieniowej i nowoczesnych interfejsach – takich jak gRPC i protobuf. Zapewnia to łatwiejsze programowanie z większą dostępnością i kontrolą nad wszystkimi aplikacjami. Oferuje on również najnowocześniejszy pakiet NDK dla zespołów operacyjnych klientów do tworzenia nowych aplikacji i narzędzi operacyjnych w wybranym przez nich języku.
  • Nokia FSP to zestaw narzędzi do automatyzacji i działalności operacyjnej, który zapewnia sprawne i skalowalne operacje sieciowe dla systemu SR Linux i infrastruktury centrów danych pochodzących od wielu dostawców. Nokia FSP łatwo integruje się z istniejącymi systemami operacyjnymi i zapewnia unikalny, cyfrowy obszar izolowany, który może być używany do projektowania sieci, testowania i rozwiązywania problemów. Konstrukcje z certyfikatem FSP upraszczają znacznie planowanie sieci. Dzięki tym możliwościom zespoły operacyjne zyskują większą pewność działania na wszystkich etapach wdrażania i eksploatacji dużych struktur, co pozwala im pracować wydajniej, oraz obniżyć koszty oraz liczbę pracowników zaangażowanych w projekt.

 

Rozwiązania Nokii zapewniają ogromną skalowalność i niezawodność, stanowiąc solidne fundamenty dla centrów danych i sieci w chmurze. Portfolio obejmuje router interconnectowy – Nokia 7250 (IXR), platformę Nokia 7220 serii IXR-H oraz Nokia 7220 serii IXR-D, które zapewniają szeroką gamę wysoce wydajnych rozwiązań opartych na obudowę i szeroką gamę wyposażenia o standardowych wymiarach do zastosowań w centrach danych w szafach typu top of rack (TOR). Platformy te obsługują interfejsy 400GE, 100GE, 50G, 40GE, 25GE, 10GE i 1GE i zapewniają solidny i wszechstronny zestaw funkcji obejmujących routing IP, przełączanie warstwy drugiej, QoS, skalowalną telemetrię, bezpieczeństwo i zarządzanie oparte na modelu.

Serie SR Linux, 7250 IXR i 7220 IXR-D są dostępne już dziś, natomiast serie FSP i 7220 IXR-H w IV kwartale 2020 roku.

Autor |2020-07-10T13:43:20+02:0010 lipca 2020 15:00|Kategorie: Inne, Internet, Newsy, Nokia, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile