Nokia stworzyła „Nokia worldwide IoT network grid”, światową sieć Internetu rzeczy, na bazie kompleksowego modelu usług oferującego bezproblemową łączność IoT poprzez różne technologie i granice geograficzne, aby wesprzeć sektory transportu, zdrowia, użyteczności publicznej i bezpieczeństwa.

Sieć Nokii będzie zarządzać połączeniami IoT i zapotrzebowaniem obsługi aktywów należących do klientów, takich jak autonomiczne samochody lub inteligentne kontenery poruszające się po świecie, ograniczając złożoność technologiczną dla przedsiębiorstw, które w przeciwnym razie musiałyby współpracować z wieloma dostawcami technologii.

Dzięki wszechstronnej wiedzy technicznej oraz usługach firmy Nokia, światowa sieć IoT Nokii może być łatwo i szybko wdrożona, aby zapewnić przedsiębiorstwom wszechobecną łączność, zarządzanie subskrypcjami i urządzeniami, bezpieczeństwo i analitykę. Łączność jest utrzymywana poprzez inteligentne przełączanie pomiędzy sieciami komórkowymi i nie-komórkowymi. Na przykład, kontener transportowy połączony przez satelitę na oceanie może przełączyć się do sieci komórkowej w pobliżu portu.

Nokia będzie oferować pełny model obsługi, w tym zapewnienie dostępu, usługi operacyjne oraz bezpieczeństwa, rozliczenia i dedykowaną obsługę klienta przedsiębiorstw z kluczowych centrów zarządzania siecią. Firma będzie korzystać ze swojej własnej platformy IoT IMPACT do zarządzania urządzeniami, subskrypcjami i platformą analityczną. Zarządzanie subskrypcjami Nokia IMPACT dla eSIM automatycznie skonfiguruje połączenie z siecią dostawcy usług telekomunikacyjnych, kiedy jeden z aktywów przekracza granice geograficzne.

Klienci są obsługiwani za pomocą rozwiązania Nokia M2M Core, które obejmuje Nokia Cloud Packet Core, co daje klientowi dostęp do własnego dyskretnego segmentu sieci bazowej.

Dostawcy usług komunikacyjnych mogą szybko skorzystać z nowych możliwości biznesowych, które będą udostępnione przez dołączenie do globalnej federacji usług łączności IoT. Wykorzystując nadwyżkę pojemności swoich sieci będą mogli służyć przedsiębiorstwom, które wymagają praktycznie globalnej łączności IoT, szybko i bezproblemowo, aby wykorzystać nowe źródła przychodów. Dla usługodawców planujących uruchomienie nowego biznesu związanego z Internetem rzeczy, Nokia może zapewnić szybkie wprowadzenie usługi, gdyż to rozwiązanie Nokii zawiera również pełny model usług zarządzanych (Managed services), pozwalając firmom zaoferować usługę dla swoich klientów pod własną marką.

Konsumenci będą mogli skorzystać z szerokiej gamy płynnie połączonych aplikacji i urządzeń Internetu rzeczy, gdyż Nokia odgrywa wiodącą rolę we współpracy z dostawcami usług telekomunikacyjnych, aby utworzyć jedną globalną sieć IoT.

Alexandra Rehak, head of Ovum’s IoT Practice, powiedziała: „Nokia oferuje innowacyjne podejście do uruchomienia IoT z jej łącznością IoT jako oferty ‘managed services’. Złożoność wdrożenia Internetu rzeczy, wdrożenia usług i modeli biznesowych sprawia, że imperatywem dla uczestników rynku jest grać na siebie i budować długotrwałe, elastyczne partnerstwa. Oferta Nokii usług zarządzanych Internetu rzeczy dopasowuje się do tych wymagań. Nowa oferta wykorzystuje szeroką gamę technologii oraz duże doświadczenie Nokii w projektowaniu i zarządzaniu siecią, i powinna otworzyć nowe możliwości biznesowe, zarówno dla operatorów, jak i dużych przedsiębiorstw. Oferuje ona nowe podejście, aby pomóc dostawcom usług przedłużyć istniejące umowy partnerskie i sieciowe, a także szybko trafiać na nowe rynki, skupiając się na swoich kluczowych kompetencjach”.

Igor Leprince, head of Global Services at Nokia, powiedział: „Łączność Internetu Rzeczy jako usług zarządzanych, jest odpowiedzią dla przedsiębiorstw na obecne wdrożenia IoT, które są hamowane przez całą mozaikę umów biznesowych do podłączania urządzeń na całym świecie. ‘Nokia worldwide IoT network’ zapewni jedną globalną siatkę Internetu rzeczy. Nie możemy tego zrobić sami i zwracamy się do dostawców usług telekomunikacyjnych na całym świecie, aby współpracowali z nami, abyśmy mogli rozszerzyć korzyści z globalnej sieci na większą liczbę branż”.

źródło: Nokia

Kan