Multimedia

Testowany smartfon w początku swojej nazwy ma literkę C. Jak wiadomo w przypadku Nokii każda coś znaczy. W tym przypadku jest to seria społecznościowa. Użytkownik w zamyśle producenta ma mieć ułatwiony dostęp do serwisów społecznościowych typu Facebook lub Twitter.


W praktyce jest bez fajerwerków, dostęp do serwisów jest wygodny. Mamy w menu do dyspozycji osobny folder ‘sieci społecznościowe’, ale w porównaniu z aplikacją Friend Stream znaną z HTC jest mocno prymitywne. Warto wspomnieć o możliwości edycji i tworzeniu dokumentów w mobilnej i mocno okrojonej wersji office-a (możemy odtworzyć na tym telefonie także dokumenty w pdf-ie) , a także o RealPlayerze dzięki, któremu oglądanie filmów w formacie .AVI będzie bardzo wygodne.

Odtwarzacz Mp3


Tutaj Nokia nas nie raczej nie zaskoczy. Mamy standardowe możliwości sortowania utworów wg. wykonawców, albumów czy też tworzyć własne listy odtwarzania. Dźwięki są czyste i przyjemne, nie ma trzasków. Jedynie mógłby być głośniejszy. Sposób odtwarzania naszych utworów możemy dopasować do własnych gustów za pomocą korektora, który oferuje nam 6 ustawień : ustawienia domyślne, mocne basy, klasyczna, jazz, pop, rock. Jak zminimalizujemy odtwarzacz, dostęp do najważniejszych funkcji muzycznych mamy bezpośrednio z pulpitu. Odtwarzane formaty dźwięku to: AAC, AAC+, eAAC+, WMA. Naszą fonotekę musimy przechowywać, raczej na karcie pamięci bo ile utworów się zmieści na 40 MB pamięci wewnętrznej? Pamięć zewnętrzną możemy rozszerzyć za pomocą kart microSD/ microSDHC do pojemności 16GB. Według producenta możemy słuchać muzyki do 39 godzin bez potrzeby doładowywania telefonu.


Dołączone słuchawki nie są najlepsze, ale możemy dołączyć własne za pomocą wejścia mini-jack.

Aparat

Wierząc instrukcji i specyfikacjom ten telefon ma 5Mpix i wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 2592×1944 px . Nie chce żeby ktoś pomyślał, że chcę zbyt mocno krytykować ten telefon, ale tu jako fan fotografii komórkowej też muszę się przyczepić. Zdjęcia wykonane tym telefonem mnie nie zachwyciły, o wiele bardziej pod tym względem przypadł mi mało popularny, ale o ponad połowę tańszy Samsung e590 z aparatem 3mpx. Nie znaczy to, że jest kompletnie nieużyteczny. Możemy oczywiście zrobić okolicznościowe zdjęcie i dodać je np. na Facebooka. Do naszej dyspozycji są różne ustawienia jak balans bieli, kontrast czy program tematyczny ( automatyczny, ustawiony przez użytkownika, portret, krajobraz, sport, nocny). Aby uczynić nasze zdjęcia lepszym, możemy użyć trzykrotnego zoomu cyfrowego.

Niestety, co wielu może nie ucieszyć, telefon nie ma autofocusa i możemy zapomnieć o zdjęciach robionych w trybie makro – czyli zdjęciach z bliskiej odległości, bardzo przydatnym uczniom i studentom np. przy robieniu zdjęć prac domowych itp. I kolejną wadą jest brak lampy błyskowej, zdjęcia po zmroku są kiepskiej jakości. Wideo wygląda jeszcze gorzej niż zdjęcia. Mamy możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 640×352 px, piksele są z łatwością dostrzegalne. Wideo jest zapisywane w formacie mpeg4 i odtwarzane z prędkością 15fps . Kolejnym minusem jest brak przedniej kamerki do wideorozmów. W prawdzie nie jest to popularna forma kontaktu ale niektórym brak przedniej kamerki może przeszkadzać.

Przykładowe zdjęcia: Tutaj

Internet

Przeglądanie Internetu w tym modelu to chyba jedna z bardziej przyjemnych rzeczy. Perfekcyjnie łączące się Wifi zdecydowanie to ułatwia, czasami tylko podczas przeglądania stron internetowych o dużej pojemności jest trochę wolne i wymaga cierpliwości. Nie mamy też multidotyku.

Nawigacja


Do nawigacji z pewnością będą użyteczne Ovi Mapy w wersji 3.0, które pomogą nam w pieszych wędrówkach i samochodowych wypadach. Warto dodać iż są one całkowicie darmowe. W praktycznym użytkowaniu musimy trochę poczekać na ustalenie pozycji GPS, natomiast nasza lokalizacja jest ustalana prawie idealnie.

Bateria


Jak na dotykowy telefon bateria zrobiła na mnie duże wrażenie. Zastosowano w niej ogniwo litowo-jonowe o pojemności 1000mAh . Wynik oczywiście rażąco różni się od przewidywań producenta, który deklaruje możliwość pracy na baterii nawet do 25 dni. Przy przeciętnym użytkowaniu bateria wytrzymywała mi nawet aż cztery doby. Gdy komórka była mocno użytkowana – WIFI non stop, muzyka około godziny, rozmowy kilkunastominutowe i kilkanaście SMS-ów telefon prosił o ładowarkę po 1,5-2 dobach.