Dane podstawowe


Nokia E7 Communicator została wyposażona w 4″ ekran pojemnościowy o rozdzielczości 640×480 pikseli oparty na nowej technologii- Clear Black Display (w skrócie CBD).

To co rzuca się w oczy w przypadku nowego modelu to jego design oraz świetne wykonanie. Klient biznesowy oczekuje po urządzeniu, że nie będzie miał do czynienia z tandetnym plastikiem, a materiałem najwyższej jakości. Tak jest w tym przypadku, wszystko dzięki anodyzowanemu aluminium. Nokia E7 to prawdziwy majstersztyk, urządzenie piękne w każdym calu, tym bardziej jeśli spojrzymy, że całość została zapakowana w telefon o niedużej grubości. Przypadł mi również do gustu mechanizm rozsuwania, zastosowany wcześniej w modelu Nokia E97 Mini, o tym jednak nieco dalej.


Kiedyś usłyszałem od znajomego prowadzącego firmę, nie kupię telefonu z Androidem, Samsunga, LG, itd. ponieważ nie jest to urządzenie prestiżowe. Tutaj właśnie nawiązanie do słynnego Communicator’a nazwa mówi od razu o produkcie z półki premium, co najważniejsze, produkcie w pełni biznesowym.

Jedyne miejsce gdzie nie znajdziemy anodyzowanego aluminium to góra oraz dół telefonu, gdzieś złącza znaleźć się musiały. Odpowiednio na górze znajdziemy: przycisk włączenia telefonu, złącze miniHDMi oraz jack 3.5 mm, złącze microUSB pozwalające na przesyłanie danych z telefonu, komputera (uprzedzę wszelkie pytania- tak ładowanie działa również przez podłączenie urządzenia do komputera ).


Na lewym boku pojawił się tylko jeden przycisk- przełącznik blokady telefonu.


Prawy bok został wyposażony w przycisk aparatu, slot na kartę SIM oraz nietypowy przycisk regulacji głośności/ przybliżania, któremu bliżej do przełącznika blokady niż do dobrze znanego z tradycyjnych modeli klawisza regulacji głośności. Przy okazji slot na kartę SIM nie jest przypadkowy ktoś zauważył wreszcie, że jest to wygodnie rozwiązanie tym bardziej jeśli bateria w telefonie jest niewymienna.

Tak przeczytaliście dobrze, bateria w modelu Nokia E7 wbudowana jest na stałe. Jej wyjęcie byłoby znacznie trudniejsze niż w przypadku modelu Nokia N8 i w tym wypadku konieczna jest wizyta w serwisie.

Pod ekranem znalazł się tylko jeden przycisk fizyczny, funkcyjny – klawisz menu, pełniący rolę powiadomień (podświetlenie przycisku po otrzymaniu wiadomości SMS, informujący o wiadomości SMS, nieodebranym połączeniu). Nokia za wszelką cenę w przypadku jednego klawisza menu chciała pokazać, że intuicyjność Symbian^3 stoi na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo w porównaniu do N8 przycisk na środku ułatwia obsługę urządzenia zarówno osobom lewo, jak i praworęcznym.


Na tylnym panelu znajdziemy aparat 8Mpix ze stałą ostrością- fixed focus oraz lampą błyskową LED, co jest ogromnym (czyt. niemiłym) zaskoczeniem. Nie jest to obiektyw Carl Zeiss (patrz Nokia 8), a dużo tańsze rozwiązanie. Przez co samo urządzenie nie może być nazwane aparato-telefonem, nie po to jednak zostało stworzone. Telefon pozwala na nagrywanie wideo rozdzielczości HD (720 p) przy 25 fps. Dodatkowo urządzenie posiada przednią kamerę VGA do wideorozmów.

Serce Nokia E7 jest identyczne jak w przypadku modelu Nokia N8, tj. procesor ARM 11 o taktowaniu 680 MHz, przy 256MB RAM.

Telefon jest sprzedawany z baterią litowo-jonową Nokia BL-4D o pojemności 1200mAh. Przy normalnym użytkowaniu (przeglądanie Internetu, wiadomości SMS, kilka połączeń) codzienne ładowanie telefonu jest rzeczą normalną.

Jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną Nokia sprzedaje model Nokia E7 w jednej konfiguracji z 16GB wbudowaną pamięcią. Co i tak w dzisiejszych czasach wydaje się pamięcią wystarczającą. Zauważalny jest w tym wypadku brak czytnika kart microSD, stąd jeśli myśleliście o rozbudowie pamięci urządzenia zapomnijcie o tym jak najszybciej.

Smartphone posiada ponadto moduł Bluetooth 3.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, radio FM, nadajnik FM, oraz odbiornik GPS, A-GPS., czujnik zbliżeniowy, czunik oświetlenia, kompas, akcelerometr, Pasmo pracy telefonu to GSM/EDGE 850/900/1800/1900 oraz WCDMA 850/900/1900/2100. Telefon działa w sieciach 3.5G oraz obsługuje łączność HSDPA, HSUPA. Rozmiar Nokia E7 to 123,7 x 62,4 x 13,6mm. Waga z baterią to 175 gram, co jest wyczuwalne trzymając urządzenie w ręce.


Na koniec zostawiłem rzecz najważniejszą, element nieodzowny dla komunikatorów- fizyczną klawiaturę QWERTY. Trzymając telefon w ręce naturalnym zdaje się jego rozsuniecie wykorzystując do tego kciuk, niestety pierwsze próby z tradycyjnym rozsunięciem za pomocą jednego palca kończą się fiaskiem, kilka kolejny sekund i jest! Udało się, choć zadanie łatwe nie jest, na dodatek należy uważać aby śliskie aluminium nie spowodowało wyślizgnięcia się urządzenia z dłoni. Stąd łatwiej rozsuwać model w trybie poziomym za pomocą dwóch palców.

Mechanizm rozsuwania to majstersztyk znany z Nokii N97 mini. Nie jest on przypadkowy, lekko uchylony ekran ułatwia obsługę telefonu dodatkowo sam mechanizm jest praktycznie bezawaryjny jak dowiedziałem się w rozmowie z jednym z pracowników firmy Nokia. Przy rozsunięciu słychać charakterystyczne „pyknięcie”. Widać tutaj, że twórcy Desire Z zaczerpnęli ideę rozsuwania telefonu z modelu Nokia N97 mini, choć w tym wypadku mechanizm wydaje się dużo solidniejszy.

Klawiatura jest czterowierszowa z przyciskiem symbol, funkcyjnym (szybki wybór znaków) oraz strzałkami pozwalającymi na swobodne przemieszczanie się w menu czy też z klawiszem enter.

Konstrukcja Nokia E7 = Piątka z plusem!

Na polskim rynku Nokia E7 Communicator będzie dostępna w trzech kolorach: grafitowy, srebrny oraz niebieski.