Poza stosunkowo krótkim czasem pracy na baterii, mała dokładność GPS jest jedną z najczęściej wspominanych wad smartfonów. Moduły GPS odbierające jedynie sygnał L2 mają problem z dokładnym wyznaczeniem pozycji, kiedy odbiornik znajduje się w pobliżu wysokich budynków. Jednak niedługo problem ten zniknie, ponieważ na rynku pojawią się moduły GPS wyznaczające położenie za pomocą dwóch sygnałów: L2 oraz L5. Pierwszym z nich będzie Broadcom BCM47755.

Broadcom BCM47755
Broadcom BCM47755

Sygnał L5 nadawany jest przez satelity na częstotliwości zarezerwowanej na całym świecie do potrzeb nawigacyjnych. Dodatkowo zmodulowany jest on kodem o przepływności 10 Mbit/s. Natomiast sygnał L2 modulowany jest dziesięciokrotnie wolniejszym kodem, który jest mniej „wyraźny” po tym, jak odbiornik odbierze go z kilku odbić.


Jednak nie wszystkie satelity GPS nadają sygnał L5. Dlatego też chip Broadcom BCM47755 działa na zasadzie odbioru sygnałów obu typów. Najpierw przybliżona lokalizacja jest wyznaczana na podstawie sygnałów L2, natomiast sygnał L5 jest używany do zwiększenia precyzji ustalenia odległości odbiornika od konkretnego satelity. Aktualnie po orbicie okołoziemskiej krąży już 30 satelitów nadających sygnał L5. Jest to wystarczająca ilość, żeby dwuczęstotliwościowe moduły GPS można było produkować na skalę masową i czerpać korzyści ze zwiększonej dokładności.

Źródło: SpeedTest.pl