Obsługa i ergonomia.

Test Motorola FLIPOUT
Test Motorola FLIPOUT

Jak już wspomniałem wcześniej, Motorola FLIPOUT zbudowana jest w oparciu o dotykowy ekran z obracaną, pięciorzędową klawiaturą QWERTY. Z zewnątrz telefon, którego gabaryty (67x76x16 mm), waga (110 g z baterią) zachęcają do noszenia w kieszeniach koszuli wyposażony jest skromnie. Główny panel to dotykowy ekran o wymiarach 2,8-cala i rozdzielczości 320×240 pikseli.

Test Motorola FLIPOUT - panel główny
Test Motorola FLIPOUT – panel główny

Na ekranie głównym w jednym miejscu znajdują się wszystkie najnowsze informacje. Jest on wyświetlany po włączeniu telefonu lub dotknięciu przycisku. Pojemnościowy panel jest tak czuły, że najlżejsze muśnięcie jego powierzchni uruchamia wybraną pozycję. Szklany panel jednak zostawia odciski palców. Dodatkowe korzyści z platformy Android 2.1 dostępne na FLIPOUT to aż siedem ekranów domowych i standardowe funkcje programu MOTOBLUR: automatyczne backupowanie kontaktów, loginów i haseł, personalizacja ekranów domowych oraz wszelkich wiadomości na serwerze MOTOBLUR oraz zdalne kasowanie danych na zgubionych lub skradzionych urządzeniach w tym przywracanie kontaktów, wiadomości i ustawień sieci oraz serwerów pocztowych na nowym urządzeniu.

Test Motorola FLIPOUT - widżety
Test Motorola FLIPOUT – widżety

Ekrany FLIPOUT można spersonalizować przy użyciu skrótów. Wprost z ekranu głównego mamy kontrolę nad swoja pocztą, ulubionymi aplikacjami, dostęp do zakładki stron internetowych, kontaktów, etykiet listów e-mail lub listy odtwarzania muzyki. Widżety pokazują najnowsze informacje, prognozę pogody, otrzymane wiadomości i inne aktualizacje. Użytkownicy mają również możliwość przesuwania i zmiany rozmiaru wgranych widgetów. W przypadku otwarcia lub obrócenia telefonu ekran zostanie dostosowany do potrzeb użytkownika. Ikony u góry ekranu po lewej stronie powiadamiają o nowych wiadomościach lub zdarzeniach. Ikony po prawej stronie informują o stanie telefonu. Ilość przycisków na górnym panelu, po zamknięciu telefonu ograniczona została do trzech: Przycisk menu / Otwieranie opcji menu, Przycisk ekranu głównego i Przycisk przechodzenia wstecz.

Test Motorola FLIPOUT
Test Motorola FLIPOUT

Motorola FLIPOUT jest telefonem, w którym połączono wygodę korzystania z klasycznej klawiatury z funkcjonalnością ekranu dotykowego. W ten sposób możemy pisać wiadomości w taki sposób, jaki jest dla nas wygodny. Wrażenia z testu mieszane. Klawiatura wirtualna jest bardzo mała, przyciski położone zbyt blisko siebie, przez co zbyt często naciskałem nie ten co chciałem. Na szczęście doskonale sprawuje się klawiatura fizyczna. Wysuwana klawiatura wykonana jest z dobrej jakości plastiku z dużą dbałością o szczegóły. Klawisze są odpowiednio duże i dobrze uwypuklone oraz szybko reagują na naciskanie. Dopełnieniem do podstawowej klawiatury QWERTY są przyciski regulacji głośności u góry obudowy.

Test Motorola FLIPOUT - klawiatura QWERTY
Test Motorola FLIPOUT – klawiatura QWERTY

Przycisk POWER (on/off) i Gniazdo zestawu słuchawkowego (3,5 mm) producent umieścił na prawej ściance obudowy. Taka ilość w zupełności wystarcza.

Test Motorola FLIPOUT - przycisk włączania i wyłączania telefonu oraz gniazdo Jack 3,5 mm
Test Motorola FLIPOUT – przycisk włączania i wyłączania telefonu oraz gniazdo Jack 3,5 mm

Złącze micro-USB zapewnia ładowanie lub podłączanie do komputera znajdziemy na dole urządzenia. Nie jest ono chronione zaślepką, trzeba więc uważać, żeby się nie zabrudził.

Test Motorola FLIPOUT - gniazdo microUSB
Test Motorola FLIPOUT – gniazdo microUSB

Bardzo dobrej jakości materiały użyte do budowy urządzenia zasługują na pochwałę. Paleta barw dla telefonu Motorola FLIPOUT jest duża. Nasz telefon możemy dostosować do naszego samopoczucia ubierając go np. w lukrecjową czerń, malinową czerwień, brylantowy błękit, makową czerwień, szafranową żółć czy biel. W Pudełku znajdziemy standardowo cztery obudowy.

Test Motorola FLIPOUT - wymienne obudowy
Test Motorola FLIPOUT – wymienne obudowy