Obsługa i ergonomia.

LG KU990 (Viewty)

Po pozostawieniu KU 990 w stanie bezczynności na wyświetlaczu o wymiarach 240×400 pikseli (WQVGA) pojawi się ekran główny. Umożliwia on dostęp do menu i najczęściej używanych funkcji, szybkie wykonywanie połączeń oraz przegląd stanu telefonu. W przypadku, gdy podświetlenie ekranu jest wyłączone w celu aktywacji wciskamy klawisz blokady znajdujący się na prawej ściance. Niektórym użytkownikom może przeszkadzać, zwłaszcza przy robieniu zdjęć to, że w słonecznym dniu na wyświetlaczu niewiele widać.

LG KU990 (Viewty)

Wyświetlacz w KU 990 to także okazja do opanowania umiejętności obsługi ekranu dotykowego. Aby zaznaczyć element wystarczy nacisnąć precyzyjnie danej ikonki. Telefon delikatnie zawibruje i uruchomi daną funkcję. W przypadku, gdy kolejne pozycję są niewidoczne wystarczy dotknąć ostatniej pozycji i przesunąć palec w górę ekranu. Ekran dotykowy w tym modelu jest wystarczająco czuły i reaguje na delikatne ale zdecydowane naciskanie za pomocą opuszka palca.

LG KU990 (Viewty)

Dla najczęściej używanych funkcji producent przeznaczył cztery klawisze szybkiego dostępu, które możemy aktywować za pomocą jednokrotnego dotknięcia ekranu. W menu skrótów dostępnych jest dziewięć najczęściej używanych opcji menu.

LG KU990 (Viewty)

Ikonki na pasku stanu wskazują m.in. siłę sygnału, nowe wiadomości, czy połączenie Bluetooth lub GPRS jest aktywne. W przypadku aplikacji działających w tle np. gdy słuchamy radia na pasku stanu pojawi się ikonka reprezentująca tę funkcję.

LG KU990 (Viewty)

W ustawieniach telefonu znajdziemy także możliwość edycji i wyboru jednego z sześciu profili użytkownika. Wystarczy dotknąć ikonki reprezentującej bieżące ustawienie na pasku zadań. Jest to przydatne np. wtedy, gdy korzystamy z aparatu w zmiennych warunkach – np. podczas spotkania, jazdy samochodem lub w domu.

LG KU990 (Viewty)

W telefonie KU 990 obsługa wiadomości SMS, MMS oraz e-mail jest realizowana za pomocą jednego prostego skrótu z ikonką reprezentującą tę funkcję. Istnieją cztery sposoby wprowadzania tekstu: ze słownikiem T9, wprowadzenie ręczne Abc, wprowadzenie za pomocą klawiatury oraz rozpoznawania pisma. Tryb T9 korzysta z wbudowanego słownika do rozpoznawania słów w oparciu o sekwencję naciskania klawiszy. W trybie klawiatury QWERTY ekran przechodzi do widoku poziomego. W trybie rozpoznawania pisma należy po prostu pisać treść wiadomości na ekranie a telefon przekształci pismo na tekst wiadomości. Wpisywanie tekstu przy pomocy palca wymaga pewnego treningu. Użycie rysika może okazać się łatwiejsze. Do zarządzania Wiadomościami służy folder Odebrane. Istnieje możliwość utworzenia szablonów dla często wysyłanych wiadomości SMS oraz MMS. Standardowo producent zamieścił już niektóre częściej używane zwroty w telefonie. Dla urozmaicenia naszej wiadomości tekstowej KU 990 pozwala na dodanie Emotikonów.

LG KU990 (Viewty)

Klient poczty elektronicznej dysponuje zestawem wszystkich funkcji, potrzebnych przy prowadzeniu rozbudowanej korespondencji z załącznikami. Konfiguracja konta POP3 lub IMAP4 jest prosta i błyskawiczna. Struktura folderów w telefonie przypomina używaną w programach pocztowych i jest dość przejrzysta.

Z poziomu Ustawienia możemy dostosować telefon do swoich preferencji np. wybrać jeden z motywów kranu – standardowo mamy trzy: Klasyczny, Błyszczący i Morski. Wyregulować jasność ekranu, czasu trwania podświetlenia, dostosować kolor czcionki, czy skalibrować ekran dotykowy.

LG KU990 (Viewty)

Za pomocą Dyktafonu można nagrywać notatki głosowe lub inne dźwięki. Czas nagrania możemy ustawić na trzy sposoby: rozmiar MMS, 1 minuta lub bez ograniczeń.

LG KU990 (Viewty)

Aplikacje biurowe to oczywiście wszechstronny i rozbudowany terminarz. Jego cztery podstawowe moduły: Kalendarz, Zadania, Notatki, Alarmy, wyglądają i są obsługiwane niemal identycznie jak w zaawansowanych modelach innych producentów. Po wprowadzeniu do nich odpowiednich informacji o wybranym wydarzeniu czy czynności odpowiedni wpis zostanie zapamiętany i w zależności od ustawień, telefon będzie nas informował o statusie zdania, włączy alarm itp.

LG KU990 (Viewty)

Folder Dokumenty pozwala na wyświetlanie plików programu Powerpoint, Excel, Word, tekstowych i w formacie PDF. Folder Pliki Flash zawiera wszystkie domyślnie pobrane pliki SWF.

Aby umilić nam początki z użytkowaniem KU 990 producent zainstalował fabrycznie w telefonie gierkę 3D Space Commando, w której zadaniem gracza jest pilotowanie solidnie uzbrojonego statku kosmicznego. Obsługa gry przez dotyk palca pozwala mile spędzić wolny czas.

LG KU990 (Viewty)

Podsumowanie

Dzięki LG Elektronics Polska mogliśmy przybliżyć ten jeden z ciekawszych telefonów jaki pojawił się na naszym rynku w 2007 roku. Osoby, które intensywnie wykorzystują różne multimedialne gadżety będą z pewnością zadowolone z posiadania LG Viewty. Urządzenie oferuje właściwie wszystko, co powinno znaleźć się w telefonie komórkowym, doskonałej jakości zdjęcia i wyjątkowe wrażenia przy delikatnych wibracjach odpowiadających na wybrane funkcje za pomocą dotyku. Niestety obsługa palcem i lustrzany panel pozostawia mało estetyczne odciski. Wystarczy jednak nosić ściereczkę i do pierwszej rozmowy znów mamy elegancki, czysty telefon. Bez względu jednak na utyskiwania estetów jest to telefon, który posiada to coś, co sprawia, że dany model odnosi sukces na rynku. Po kilku dniach testowania LG Viewty mogę go polecić każdemu kto chce się wyróżnić z tłumu i szuka telefonu, który może nie jest doskonały, ale ma „duszę”. Z wielu modeli telefonów, które do tej pory testowałem jest to pierwszy aparat, z którym trudno mi się rozstać.

Andrzej Kisiała

Podstawowe dane techniczne:

  • Łączność: GSM/GPRS/ EDGE, WAP 2.0
  • UMTS/ HSDPA 3.6Mbps
  • Bluetooth 1.2 (AD2P, BPP), USB 2.0 High Speer
  • 3 calowy szerokokątny wyświetlacz dotykowy LCD, 240 x 400 pixeli (WQVGA)
  • Wymiary:: 103.5 x 54.4 x 14.8 mm
  • Waga: 112g
  • Kamera o rozdzielczości 5MPix certyfikowana przez Schneider-Kreuznach
  • 16x digital zoom, Manual Focus & Auto Fokus, lampa błyskowa Xenon, Nagrywanie wideo 120fps
  • Technologia poprawy jakości obrazu XD Engine
  • Pamięć: wewnętrzna (100MB), zewnętrzna (MicroSD do 2GB)
  • Odtwarzanie plików Divx, H.264, H.263, MPEG4
  • Odtwarzacz: MP3, AAC/AAC+/AAC+Enhanced, Midi, XMF, SMAF
  • Wyjście TV
  • PictBridge – możliwość drukowania obrazów przez PictBridge (bezpośrednie połączenie drukarki przez kabel USB) oraz za pomocą BPP (przez Bluetooth)
  • Bateria: 1,000 mAh
  • Czas czuwania: 330h
  • Czas rozmów: 200 min