YouTube i Lenovo we współpracy ze Space Adventures oraz takimi agencjami kosmicznymi, jak National Aeronautics and Space Administration (NASA), Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) poinformowały o YouTube Space Lab — międzynarodowym konkursie dla uczniów w wieku 14–18 lat, polegającym na zaprojektowaniu eksperymentu naukowego, który można przeprowadzić w kosmosie.

Eksperymenty dwojga zwycięzców zostaną przeprowadzone na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) i będą transmitowane na żywo w serwisie YouTube. Space Lab to element inicjatywy YouTube, której celem jest przedstawienie i udostępnienie obszernych materiałów edukacyjnych w serwisie YouTube. Konkurs ten jest również zbieżny z celami firmy Lenovo, która chce wyposażyć uczniów w umiejętności XXI wieku, dzięki technologiom komputerowym.

Komisja, w której zasiadają tak poważani naukowcy, astronauci i popularyzatorzy nauki, jak słynny kosmolog, profesor Stephen Hawking, administrator NASA ds. badań i operacji załogowych William Gerstenmaier, administrator NASA ds. edukacji i były astronauta Leland Melvin, astronauta ESA Frank De Winne, astronauta JAXA Akihiko Hoshide oraz założyciel Cirque du Soleil Guy Laliberte, będzie oceniać zgłoszenia z uwzględnieniem opinii społeczności użytkowników YouTube. Uczniowie z dwóch kategorii wiekowych: 14–16 i 17–18 lat, samodzielnie lub w grupach maksymalnie trzyosobowych, mogą przesłać wideo YouTube z opisem swojego eksperymentu na adres YouTube.com/SpaceLab.

Sześciu finalistów regionalnych pojedzie w marcu 2012 r. do Waszyngtonu, aby odbyć lot w warunkach nieważkości i odebrać inne nagrody. Spośród nich zostanie wybranych dwóch zwycięzców światowych. Ich eksperymenty zostaną przeprowadzone w lecie, ponad 400 km od Ziemi, podczas transmisji na żywo w YouTube. Zwycięzcy będą mogli wybrać niezwykłą nagrodę kosmiczną: wycieczkę na japońską wyspę Tanegashima, gdzie zobaczą start rakiety z ich eksperymentem na Międzynarodową Stację Kosmiczną, lub — po ukończeniu 18 lat — będą mogli przejść wyjątkowe szkolenie dla kosmonautów w Gwiezdnym Miasteczku w Rosji.

Space Lab to jeden z elementów szerszej oferty edukacyjnej, obejmującej YouTube.com/EDU — kolekcję wysokiej jakości edukacyjnych nagrań wideo na wszystkie tematy i na wszystkich poziomach, YouTube.com/Teachers — materiały, z których nauczyciele mogą się dowiedzieć, jak skutecznie stosować wideo podczas lekcji, a także YouTube for Schools — nowy program pilotażowy mający na celu udostępnienie YouTube w większej liczbie szkół.

Jako producent komputerów osobistych dla uczniów i studentów , Lenovo ułatwia naukę w klasie i poza nią. Firma zapewnia komputery stacjonarne i tablety oraz prowadzi nowoczesne badania edukacyjne w ramach swojego działu badawczego Education Research Initiative (ERI). Aktualne projekty ERI obejmują inicjatywę Student Global Leadership Initiative, w ramach której uczniowie z pięciu krajów współpracują ze sobą przy użyciu tabletów Lenovo nad rozwiązywaniem problemów energetycznych świata. W Bastow Institute, czołowej instytucji szkoleniowej dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich, nauczyciele poznają sposoby innowacyjnego wykorzystania technologii. Wspólnie z ETS, światowym liderem w dziedzinie testów edukacyjnych, ERI używa laptopów ThinkPad do badania, czy częste testy, które nie skutkują poważnymi konsekwencjami, sprzyjają zachowaniu wiedzy przez wakacje.

Szczegóły i terminy:

Uczniowie mogą przesyłać dwuminutowe nagrania wideo od teraz do 7 grudnia 2011 r. Wideo może być proste i przedstawiać wyjaśnienie na tablicy lub prezentację w klasie przy użyciu atrap. W każdym nagraniu muszą natomiast zostać wyjaśnione następujące kwestie:

    Pytanie związane z eksperymentem: pytanie naukowe, na które kandydat chce znaleźć odpowiedź w ramach badania.

    Hipoteza: przemyślana próba odpowiedzi na pytanie związane z eksperymentem.

    Metoda: proste objaśnienie metod przeprowadzenia eksperymentu w celu przetestowania hipotezy w warunkach mikrograwitacji.

Wyniki: oczekiwane wyniki eksperymentu.

Uczestnicy mogą zgłosić maksymalnie trzy eksperymenty z jednej spośród dwóch dyscyplin naukowych — nauk biologicznych lub fizyki. Lista 60 finalistów zostanie ogłoszona 3 stycznia 2012 r. Wtedy też rozpocznie się praca komisji sędziowskiej oraz głosowanie publiczności. Zwycięzcy ogólnoświatowi (dwie osoby lub dwa zespoły wybrane spośród zwycięzców regionalnych, po jednej osobie lub zespole z każdej kategorii wiekowej) zostaną ogłoszeni w USA w marcu 2012 r.

Dwaj zwycięzcy lub zwycięskie zespoły pojadą do USA, a ich eksperyment będzie transmitowany na żywo z kosmosu. Odbędą także lot w warunkach nieważkości, dostaną notebooka Lenovo IdeaPad oraz zwiedzą — do wyboru: Tokio i obiekty JAXA, gdzie będą mogli zobaczyć start rakiety z ich eksperymentem w 2012 r., lub — po ukończeniu 18 lat — będą mogli przejść wyjątkowe szkolenie dla kosmonautów w Gwiezdnym Miasteczku w Rosji. Szkolenie będzie obejmować wiele zajęć i symulacji, dzięki którym zwykli ludzie stają się prawdziwymi kosmonautami, ponadto wycieczkę dla VIP-ów po Moskwie i indywidualne prezenty, między innymi skafander kosmiczny.

Czterech pozostałych zwycięzców regionalnych również pojedzie do USA, odbędzie lot w warunkach nieważkości i dostanie notebooka Lenovo IdeaPad.

źródło: Lenovo

Kan