Smartfon, z założenia nie miał być demonem wydajność i tak też jest w rzeczywistości.


W Ascend Y530 znajdziemy 2-rdzeniowy procesor Snapdragon MSM8210 z zegarem 1,2 GHz, stosowany głównie w smartfonach entry-level. Jest on wspomagany przez zintegrowany graficzny chipset Adreno 205, który jednak nie zapewnia wystarczającej mocy dla najnowszych gier. Dlatego możemy się spodziewać, że płynnie będą chodziły raczej proste gry, takie jak Angry Birds. Zbyt mało RAMu będzie odczuwalne, gdy zechcemy pograć w bardziej wymagające tytuły, mogą one powodować denerwujące lagi i odczuwalny brak płynności. Pamięci operacyjnej nie mamy tu zbyt wiele (512 MB). Jednak biorąc pod uwagę, że smartfon korzysta z dobrze zoptymalizowanego Androida 4.3 Jelly Bean okazało się, że system pracuje całkiem sprawnie, i sprawdza się jako narzędzie do uruchomienia większości aplikacji i surfowania, po stronach WWW. Dodam, że menu Androida podczas testów ani razu się nie zawiesiło. Ascend Y530 oferuje 4 GB na dane, ale z preinstalowanym oprogramowaniem producenta, dla użytkownika pozostaje niewiele więcej jak 1 GB. Mamy także możliwość jej rozszerzenia do 32 GB poprzez karty pamięci micro SD i micro SDHC.


Testując smartfony, zawsze zwracam uwagę na to jak radzi sobie procesor z temperaturą podczas prostych czynności np. przeglądania Internetu, jak i podczas pracy z wymagającymi aplikacjami. Z tego co zauważyłem tylko przy długiej pracy, z wymagającymi grami da się zauważyć podniesienie temperatury obudowy, co można także zaliczyć do plusów tego modelu.

Wyniki testu przeprowadzonego w benchmarku Quadrant Standard Edition i AnTuTu Benchmark widać poniżej.





Huawei Ascend Y530 wykorzystuje system operacyjny Android 4.3Jelly Bean. Wyróżniającą cechą smartfona jest interfejs Simple UI, stworzony dla użytkowników ceniących przejrzysty ekran z łatwym dostępem do najpopularniejszych funkcji. Simple UI, oparty na dużych, czytelnych ikonach, pozwala w łatwy i szybki sposób spersonalizować urządzenie i dopasować funkcjonalności do indywidualnych potrzeb.


Zastosowana w Ascend Y530 nakładka, przyrządzona według receptury Huawei nie jest zbyt przekombinowana. Użytkownik ma do dyspozycji w sumie 7 w pełni konfigurowalnych ekranów, na których od razu znajdziemy widgety prezentujące przydatne narzędzia.


Jeżeli należycie Huawei do osób, które lubią dopasowywać wygląd systemu do własnego gustu znajdziecie tutaj kilka predefiniowanych motywów, różniących się między sobą np. wyglądem ikon. A jeśli tego Wam mało, to możecie pobrać dodatkowe motywy z internetu.


Oprócz tego na ekranach znajdziemy również wygodny z góry wysuwany widget konfiguracji komunikacji (szybkie uruchomianie Wi-Fi, Bluetooth, danych czy GPS).


Standardowo użytkownicy smartfona otrzymują przeinstalowane aplikacje społecznościowe. Wbudowana przeglądarka Internetowa, śmiało można powiedzieć, że nie zachwyca swoim działaniem. Strony wczytują się wolno – nawet te, na których jest bardzo mało danych.


Z kolei dzięki funkcji kopia bezpieczeństwa (All-Backup) możemy być pewni, ze nigdy nie stracimy treści zapisanych w telefonie. Z Huawei Ascend Y530 możemy wygodnie tworzyć kopie zapasowe danych i przechowywać je na karcie microSD.