Huawei Ascend G510 wykorzystuje system operacyjny Android 4.1 Jelly Bean, z nakładką producenta Huawei EmotionUI 1.0. Zgodnie z przyjętą przez producenta filozofią zorientowania na potrzeby użytkownika „Design with Empathy”, interfejs Emotion UI został stworzony na podstawie badania, w jaki sposób użytkownicy korzystają ze swoich smartfonów i jakie mają oczekiwania odnośnie ich obsługi.

Oglądając filmik zapewne wielu z Was od razu znajdzie w nim odniesienia do iOS’a, który został pomieszany z androidowmi widetami, i z pewnością nie będziecie w błędzie. W Emotion UI nie znajdziemy menu aplikacji, które otwiera się dedykowanym, ekranowym przyciskiem. Osobiście mi on bardzo przypadł do gustu. Emotion UI oferuje większy komfort użytkowania i znacznie prostszą, intuicyjną obsługę urządzenia. Pozwala użytkownikom dostosować organizację i funkcje ekranu startowego do własnych potrzeb, a także upraszcza operowanie folderami, ułatwiając zarządzanie aplikacjami.


Funkcja „Me Widget” pozwala łączyć wszystkie potrzebne funkcje i informacje w pojedynczym, spersonalizowanym widgecie, natomiast samouczek „Smart Tutorial” to wszechstronne narzędzie wsparcia przeznaczone dla początkujących użytkowników, które pozwoli im błyskawicznie opanować wszystkie funkcje smartfonu.


Dodatkowo, pięć preinstalowanych motywów i mnóstwo kolejnych, dostępnych jest do ściągnięcia z Google Play, pozwoli dostosować smartfon do naszych upodobań. Dodatkowo, pięć preinstalowanych motywów, które można dodatkowo personalizować, pozwoli dostosować smartfon do naszych upodobań.


Początkowe pięć pulpitów na aplikacje możemy rozszerzyć do maksymalnie dziewięciu, zatem miejsca nam nie zabraknie. Bardzo ciekawie prezentuje się funkcja przełączania różnych profili dostępna w górnym menu. Szeroki wachlarz ustawień m.in. jasność ekranu, automatyczne odpowiedzi i głośność dzwonka, można łatwo dostosować zmieniając profil.


Na początek możemy wybrać jeden z pięciu predefiniowanych profili: Standard, Samochód, Sen, Plener i Spotkanie. Ma ona postać obrotowego przycisku, na którym wybieramy odpowiedni tryb pracy (Normalny, Uśpienie, Spotkanie i Na zewnątrz).


Emotion UI wraz ze zmianami jakie wprowadza, znajdziemy także chociażby inny ekran odblokowywania, który oferuje możliwość szybkiego uruchamiania jednej z czterech funkcji. Po przeciągnięciu ikonki z logo kłódki, w kierunku charakterystycznego pierścienia z ikonkami skrótów, nastąpi odblokowanie ekranu i natychmiastowe uruchomienie pożądanej funkcji.


Oprócz standardowo przeinstalowanych aplikacji , z systemem dostajemy m.in. latarkę i aplikację do tworzenia kopii zapasowych.


Poza szybkim Wi-Fi (802.11n) Huawei Ascend G510 obsługuje sieci komórkowe w standardzie HSDPA do 7,2 Mbit / s i HSUPA z prędkością do 5,76 Mb / s. Udostępnianie połączenia jest możliwe za pośrednictwem funkcji Wi-Fi hot spot (do 8 uzytkowników). Dla tych, którzy preferują przeglądanie swoich multimediów na telewizorze lub projektorze, Huawei zapewniło obsługę technologii DLNA. Smartfon G510 to również nieźle funkcjonujący odbiornik satelitarny GPS, wspomagany przez aGPS. Moduł szybko znajduje satelity, nawet w domu przy oknie udało mi się złapać tzw. fix-a i ustalić pozycję. Opcjonalnie użytkownik może kupić model wyposażony w moduł NFC, co jest rzadkością w tym przedziale cenowym, jednak w wersji jaki otrzymałem do testów, ta funkcja nie była dostępna.