Jednym z kluczowych aspektów ergonomicznego miejsca pracy jest odpowiednia klawiatura, która umożliwia wygodne i dokładne pisanie. Wpływa to znacząco na tempo pracy i komfort użytkownika, zarówno w zwykłej pracy biurowej jak i podczas programowania i projektowania. Dlatego ważne jest posiadanie odpowiedniej klawiatury, której obsługa będzie prosta i wygodna. A jeżeli pracujemy także w nocy i przy słabszym świetle, to warto poszukać modelu z podświetlanymi klawiszami, które będą zawsze dobrze widoczne.
Testowana przez nas klawiatura Logitech MX Keys to jeden z najdroższych modeli klawiatur tego producenta. Model ten może stać się ważnym elementem ergonomicznego miejsca pracy. Klawiatura wyróżnia się funkcjami niedostępnymi w wielu konkurencyjnych modelach choć z ceną poniżej ponad 560 złotych z pewnością nie jest tania.
Specyfikacje techniczne:
- Pełnowymiarowa z numerycznym padem
- Waga: 810 g
- Wymiary: 132x430x20mm
- Zasilanie: wbudowane akumulatorki 1500 mAh z ładowaniem przerz USB-C
- Łączność: Bluetooth i odbiornik Logi Bolt
- Zasięg: do 10 m
MX Keys S wyposażona jest w szereg specjalnych klawiszy ułatwiających obsługę systemu: w tym klawisze do regulacji głośności i wyciszenia dźwięku, wstawienia emotki, regulacji podświetlenia i regulacji jasności ekranu. Klawiszy tych używamy zamiennie z klawiszami F1-F12. Jeśli chcemy na stałe włączyć lub wyłączyć klawisze F1-F12 należy wcisnąć kombinację fn+esc.
Do wykorzystania pełnych możliwości klawiszy i skrótów klawiaturowych warto zainstalować program Options+, który daje dodatkowe możliwości konfiguracji.

W aplikacji Options+ dostępnych jest wiele różnych smart akcji.
Smart Actions
MX Keys pozwala nam tworzyć tzw. Smart Actions. Pozwalają one na automatyzację powtarzalnych zadań przy użycia jednego wciśnięcia klawisza lub kliknięcia. Przykładowo w porze porannej przycisk może służyć do uruchomienia kilku ulubionych aplikacji. Dostępne są też akcje wykorzystujące sztuczną inteligencję -jednym klawiszem możemy poprosić ChatGPT o wygenerowanie odpowiedzi na skopiowany poleceniem CTRL+C tekst. W tym przypadku wyzwalaczem akcji jest zdefiniowany klawisz oraz kombinacja klawiszy służąca do kopiowania. Jeśli poświęcimy trochę czasu na skonfigurowanie smart akcji, to będą one pomocne w codziennej pracy.
Podświetlenie klawiszy
To co wyróżnia MX Keys to inteligentne podświetlenie klawiszy. Włącza się ono, gdy zbliżamy ręce do klawiatury a gdy ręce są dalej – to się wygasza. Wbudowany czujnik światła dodatkowe reguluje moc podświetlenia. Wpływa to oczywiście na czas pracy – przy włączonym podświetleniu producent deklaruje 10 dni pracy a przy wyłączonym – nawet 5 miesięcy.

Podświetlenie klawiszy w MX Keys S włącza sie automatycznie
Profil klawiszy jest niski – ok 2 mm, a klawiatura jest dosyć cicha. W trakcie pisania słyszymy wyłącznie ciche kliknięcia. Dodatkowo, klawisze mają niewielkie wgłębienia przystosowane do opuszków palców co ma dodatkowo zwiększyć komfort pisania. Mi na tej klawiaturze pisało się bardzo dobrze. Po krótkim treningu mogłem już wygodnie redagować dłuższe teksty bez zmęczenia palców i nadgarstków.
Kompatybilność z różnymi systemami
Klawiaturę możemy sparować z maksymalnie 3 różnymi urządzeniami a przełączanie między nimi następuje błyskawicznie poprzez wciśnięcie dedykowanych klawiszy 1, 2, 3. MX Keys posiada przyciski start Windows i ALT dla systemu Windows, a dla systemu Mac odpowiednio OPT i CMD. Dzięki wsparciu dla Bluetooth klawiatura współpracuje również z laptopami MacBook. Producent deklaruje też zgodność z systemem Linux, Chrome OS oraz mobilnymi systemami iOS, iPadOS oraz Android.
Podsumowanie:
Logitech MX Keys to jedna z droższych klawiatur dostępnych na rynku. W cenie ok 560-600 zł dostajemy produkt, który wyróżnia się zaawansowanym oprogramowaniem. Różnorakie możliwości konfiguracji (np. Smart Actions) pozwalają dostosować klawiaturę do naszych potrzeb i tym samym zwiększyć produktywność. Klawiatura ma niski profil klawiszy, który znamy też z wielu laptopów a pisanie na niej jest wygodne. Na uwagę zasługują też podświetlane klawisze, które sprawiają, że praca wieczorami nocą będzie wygodniejsza.
Zostaw komentarz