Dotykowy ekran o przekątnej 2,8 cala, aparat 3,2MPx i odtwarzacz MP3 i MP4 według producenta czynią go multimedialnym smart fonem. Pod maską telefonu kryje się procesor Qualcomm MSM7225 z zegarem 528 MHz, wspomagany przez 256 MB pamięci RAM i 512 MB ROM. Wbudowaną pamięć 200 MB można rozbudować kartami microSD do teoretycznych 32GB. Szybkie połączenie z siecią zapewnia moduł 3G (HSDPA 7.2Mbit/s), bądź Wi-Fi (802.11b,g,n) z funkcją Wi-Fi hotspot. Do tego moduł GPS z fabrycznie zainstalowanymi Mapami Google.


Do testów IDEOS U8150 otrzymaliśmy ze standardowym dla tej grupy cenowej wyposażeniem: ładowarka, kabel USB i słuchawki, potrzebne także do zaimplementowanego radia FM oraz dokumenty (instrukcja obsługi i gwarancja).


Na górnej krawędzi U8150 znajduje się gniazdo słuchawkowe 3.5mm jack oraz przycisk włączania, służący również do blokady telefonu. Po lewej stronie znajdziemy przyciski regulacji głośności, a na dole złącze micro USB.


Ekran o rozdzielczości QVGA( 320x240px) potrafi wyświetlić tylko 256 tysięcy kolorów. Jest to ekran bardzo słabej jakości, który nie oferuje dobrych parametrów wyświetlania, a w dodatku charakteryzuje się bardzo niskim poziomem jasności. Chyba nie muszę dodawać, że na ekranie w świetle słonecznym praktycznie nic nie widać. Kolory są marnej jakości , a jedynie kąty widzenia są przyzwoite. Telefon Huawei nie konkuruje z najnowszymi smartfonami wysokiej klasy, dlatego nie znajdziemy tutaj ekranu pokrytego materiałem Gorilla Glass. Oznacza to, że wyświetlacz jest podatny na zarysowania i nie polecamy noszenia go w kieszeni bez ochronnego etui. Wyświetlacz IDEOS U8150 jest pojemnościowy w efekcie pozwala na wykorzystanie technologii multitouch. Ekran smarfonu będziemy więc mogli obsługiwać dwoma palcami. Niestety jego czułość jest podobna do tych, jakie znamy z oporowych – ekran trzeba mocno naciskać, a i tak nie zawsze następuje rekcja na polecenie.


Do tego wymiary ekranu 43×57 mm, po kilku dniach testowania U8150 zaskoczyły mnie tym, że zapragnąłem aby był jest rezystancyjny i pozwolił na wykorzystanie rysika. Obsługa przycisków wirtualnej klawiatury QWERTY jest prawie niemożliwa dla osoby z dużymi palcami. Bezbłędne napisanie czegokolwiek było mordęgą, bo trafianie w wąziutkie klawisze było dla mnie dużym wyzwaniem. Dlatego nie polecam go osobom, które lubią dużo pisać wiadomości tekstowych – ale to moje odczucie.


Do dyspozycji mamy 5 ekranów głównych. Na każdym z nich standardowo dla Androida możemy ustawić łatwo (wystarczy dłużej nacisnąć tło ekranu) wybrany widżet. Oprócz nich znajdziemy na nim również widżety Książki telefonicznej, Menu Głównego i Internetu. System operacyjny U8150 jest prosty i pozwala użytkownikowi łatwo dotrzeć do najważniejszych funkcji. Na ekranie głównym do dyspozycji mamy cztery dotykowe przyciski: powrót, ustawień, dom i wyszukiwarki. Dodatkowo producent umieścił na froncie obudowy dwa fizyczne przyciski telefonowania i okrągły, pięcio-przyciskowy manipulator. Słowem, wszystkie najważniejsze funkcje telefonu są dla użytkownika łatwo dostępne już z ekranu głównego lub za pomocą dedykowanych przycisków.


Warto dodać, że U8150 ma również wbudowaną aplikację do obsługi Facebooka i Twittera, dzięki czemu wystarczy się zalogować, by korzystać z tych znanych serwisów społecznościowych. Równie łatwo połączymy telefon ze skrzynką pocztową, a jeśli korzystamy z na przykład Gmaila – wystarczy podać login i hasło. Wśród natywnych aplikacji znajdziemy przydatne programy do obsługi YouTube i Picasy – popularnych serwisów internetowych.


Edycja dokumentów (Aplikacja Documents To Go pozwala na odczyt dokumentów .doc, .xls, .ppt i .pdf).

O ile dobrze spisuje się przeglądarka internetowa, która działa sprawnie, to jednak na przeglądanie Internetu musimy poświecić trochę czasu. A winę ponosi „serce” smartfonu, zastosowany procesor szybkością nie powala niestety. Jest to jednostka dosyć stara i słaba i nie oferuje wysokiej wydajności. Nagminnie występuje tzw. „zamrożenie ekranu”, a do tego brak płynności w rolowaniu stron internetowych. Generalnie telefon bardzo wolny, pomimo włączania tylko kilku usług.