Funkcje i wyposażenie


HTC Sensation działa pod kontrolą odsłony Android 2.3.3 Gingerbread wraz z nakładką, interfejsem HTC Sense 3.0. W tym wypadku zmiany interfejsu względem HTC Desire Z są widoczne gołym okiem, jednak posiadacze modelu Desire S nie zauważą już jakichkolwiek modyfikacji.

Informacje na temat HTC Sense możecie znaleźć w recenzji m.in modelu HTC Desire Z. Stąd moja uwaga będzie poświęcona na zmianach zastosowanych w zakładce.

HTC Sense jest jednym z najlepiej dopracowanych interfejsów dla platformy Android. Tajwańska firma z każdą kolejną wersją stara się przedstawić nakładkę doskonałą, która znacznie ułatwi korzystanie z urządzenia. Na ekranie głównym użytkownicy mają możliwość edycji widżetów- standard Androida. Na dole znajduje się pasek z trzema ikonami: wszystkie aplikacje, telefon, personalizuj na górze pasek powiadomień, tutaj z istotną zmianą. Pasek powiadomień wyświetla ostatnio uruchomione aplikacje, a także dzięki zakładce szybki dostęp umożliwia szybkie uruchomienie modułu Wi-Fi, Bluetooth, sieci komórkowej, funkcji hotspot Wi-Fi, czy też GPS, menedżera zadań. Szybki dostęp do wybranych opcji modułów jest czymś, czego brakowało mi znacznie w poprzednim pasku powiadomień.

W odsłonie HTC Sense 3.0 ogromnym plusem jest nowy ekran odblokowania. W tym wypadku blokada ekranu może stać się w pełni interaktywna, wyświetlając nie tylko tapetę, a także: zdjęcia z naszej galerii, najnowsze aktualizacje z serwisów społecznościowych (Friend Stream na twoim ekranie blokowania), Pogodę, akcję, czy też analogowy zegar. Razem mamy do dyspozycji sześć podstawowych ekranów blokady. Wszystko zależy od wcześniejszych ustawień oraz osobistych preferencji użytkownika tym samym bez konieczności odblokowania ekranu użytkownik ma już dostęp do wybranej, istotnej funkcji. Jakby tego było mało nowy ekran odblokowywania posiada również doskonały skrót pozwalający na przejście do aplikacji telefon, e-mail, wiadomości, czy też aparat. Na ekranie blokowania użytkownik może zauważyć specjalny okrąg, przeciągnięcie jednej z ikon do wspomnianego okręgu powoduje szybkie uruchomienie wybranej aplikacji.


Podobnie jak w poprzedniej wersji HTC Sense i tutaj ekran główny to składa się z 7 w pełni konfigurowalnych widżetów. Użytkownik może przejść do wybranego ekranu wykorzystując gest szczypnięcia.

Użytkownik ma również możliwość pobrania więcej widżetów, scen, kompozycji ekranu, dzwonków, skórek za pomocą aplikacji HTC Hub.

Na plus zaliczyć należy również nowy ekran wszystkich aplikacji, który posiada możliwość przejścia do zakładek takie jak: ostatnio pobrane, czy też często uruchomianie aplikacje.

Reszta zmian w interfejsie nie jest na tyle znaczna. Nie pojawiło się również wiele nowych programów względem poprzednich wersji HTC Sense. Zaznaczyć można pojawienie się aplikacji Polaris Office (pakiet biurowy), czytnika ebooków- Reader wraz ze sklepem, czy też aplikacji Watch (cyfrowej biblioteki z filmami). Reszta to aplikacje znane wcześniejszym posiadaczom modeli HTC z Android, w tym świetny integrator wiadomości społecnzościowych Friend Stream, HTC Likes, Peep, Akcje, preinstalowany Faceboook, aplikacja kontakty z masą możliwych pól informacyjnych, nawigacjia, locations, SoundHound , Adobe Reader, aparat, galeria,gmail, historia połączeń, hotspot Wi-Fi , Internet, kalendarz, kalkulator, Mapy Google, Notatki Głosowe, Peep (Twitter), Poczta, Pogoda, Radio FM, itd.

itd.

4.3- calowy ekran pokazuje swoje pozytywne cechy korzystając z przeglądarki internetowej. Obraz jest bardzo wyraźny, a także czytelny. Przeglądarka działa wyśmienicie, strony ładują się w mgnieniu oka, dodajmy do tego obsługę Flash oraz bardzo płynne powiększanie, minimalizowanie stron. Do gustu przypadła mi również funkcja automatycznego dopasowania tekstu do rozmiarów ekranu podczas powiększenia. Innymi słowy jest to produkt idealny do przeglądania internetu dzięki m.in dwurdzeniowemu procesorowi oraz sporej wielkości wyświetlaczowi.

Nie zauważyłem również jakichkolwiek problemów podczas korzystania z aplikacji Mapy Google oraz nawigacji GPS. Nasza lokalizacja określana jest w mgnieniu oka. Użytkownik ma dostęp również do programu HTC Locations, który opisywany był prze zemnie m.in w recenzji HTC Desire .

Jeśli ktoś z Was narzeka na brak możliwości podłączenia do telewizora za pomocą złącza HDMI nic bardziej mylnego. HTC Sensation posiada złącze MHL, które umożliwia wyświetlanie zawartości HD na telewizorze poprzez port microUSB. Tym samym liczba portów na obudowie została zmniejszona o jeden niepotrzebny. W tym wypadku konieczny jest zakup odpowiedniego adaptera. Dodajmy do tego funkcję DLNA.

Funkcje multimedialne, odtwarzacz wideo z obsługą DivX, XviD, muzyczny, galeria obrazów nie przeszła diametralnych zmiany względem poprzednich wersji HTC Sense. Zmiany w galerii zostały wymuszone nowszą odsłoną platformy Android 2.3 Gingerbread. Innymi słowy należy tutaj się piątka za świetnie dopracowane aplikacje. Nie wspominając o małej poprawce odtwarzacza muzycznego, który po zablokowaniu urządzenia otrzymał nowy widżet/ kartę 3D pozwalającą na obsługę odtwarzanej muzyki w wygodny sposób z ekranu głównego.

HTC Sensation został wyposażony w dobrej jakości aparat 8Mpix 3264 x 1840 (16:9- domyślnie włączony tryb szerokoekranowy) oraz 3264 x 2449 (4:3) pikseli z lampą błyskową dual LED. Sam interfejs aplikacji aparat jest niezwykle prosty użytkownik ma również dostęp do kilku efektów, w tym takich jak: klasyczny, głębia ostrości, kropki, sepia, akwarela, negatyw, itd. Znacznie więcej funkcji, w tym możliwość wyboru scen, czułości iso, trybu szerokoekranowego, znaczników tagami geograficznymi, wykrywania twarzy dostępnych jest w rozszerzonym menu po naciśnięciu przyciski fizycznego menu. Na plus zaliczyć należy ciągły auto focus, tym samym minus, który podałem wcześniej- brak fizycznego przycisku aparatu nie jest niczym ważnym,. Przy dobrym oświetleniu stopień detali, jakość zdjęć, odwzorowanie kolorów stoi na przyzwoitym poziomie. Jasne, że nie możemy porównywać zdjęć do fotografii lustrzanką cyfrową jednak w podstawowych sytuacjach zdjęcia z telefonu wyglądają bardzo dobrze. Jeśli chodzi o nagrywanie wideo w trybie Full HD tutaj byłem nieco zawiedziony, wideo pomimo sporej rozdzielczości przy słabym oświetleniu nie jest najlepsze. Nie pomaga tutaj ciągły autofocus, nasycenie barwami, jasność wideo wypada słabo.