Dane podstawowe

Zanim przejdziemy do specyfikacji urządzenia, warto wspomnieć o jego wyglądzie, jest tutaj sporo do omówienia.


Pierwszym co rzuca się w oczy po wzięciu telefonu do ręki to jego sporej wielkości rozmiar, spowodowany zastosowaniem ekranu 4.3″. W tym wypadku osoby z małymi dłońmi mogą mieć spory problem z obsługą urządzenia, czyt. będzie to wymagało sporej gimnastyki. Ze względu na zaokrąglone krawędzie oraz odpowiednią wagę urządzenie leży bardzo wygodnie w ręce, choć jak już wcześniej wspomniałem przed zakupem warto wziąć telefon do ręki i zobaczyć czy na pewno sporej wielkości ekran nie będzie nam przeszkadzał w obsłudze. Design HTC Sensation może przypaść wieli konsumentom do gustu. Dla mnie jednak w nowym modelu HTC zabrakło istotnych zmian względem poprzednich generacji urządzeń, przynajmniej patrząc pod kątem designu, jasne, że ktoś powie a co z nową formą obudowy? Nie o to jednak tutaj chodzi. Mowa o kropce nad i, która podkreśli, że mowa o urządzeniu o unikalnym designie z półki premium.

Choć HTC reklamuje telefon jako wykonany z jednego kawałka aluminium, w tym wypadku znalazły się elementy plastikowe, pokryte gumą a sama obudowa nijak ma się do rozwiązania unibody znanego z modelu HTC Legend (nie rozumiem do końca zabiegu z dwoma różnymi kolorami gumowego plastiku z tyłu urządzenia). Stąd hasło reklamowe nie ma pokrycia z rzeczywistością. Połączenie metalu z elementami gumowymi daje ogólnie dobre wrażenie. Najwyraźniej HTC chciało uniknąć w tym wypadku problemów z łącznością znanych chociażby w pierwszej generacji telefonu iPhone. Co istotne jednak „słynny chwyt śmierci” znany z iPhone 4 oraz niektórych innych urządzeń występuje w najnowszym dziecku HTC- Sensation. Nie jest może on tak widoczny w przypadku sieci komórkowej, jednak znaczny jeśli chodzi o zasięgi sieci Wi-Fi. Nasz egzemplarz nie reagował aż tak znaczącą jak te na niektórych wideo w serwisie YouTube, jednak przed zakupem urządzenia warto być świadomym wspomnianego problemu i wpisać w YouTube frazę HTC Sensation death grip.



Wspomniałem już o zaokrąglonych krawędziach telefonu. Nadają one nieco inną formę urządzeniu, jednak sama jego grubość nie jest najmniejsza patrząc na obecne standardy, dokładniej 11,3 mm, przy zaledwie 8,5 mm Samsung Galaxy S II. Stąd niektórzy mogą dojść do wniosku, że i tutaj telefon nie jest najmniejszy. Wracając do zaokrągleń krawędzi, zabieg ten jest zastosowany celowo. Dzięki temu obudowa zajmuje większą część telefonu, praktycznie do samego ekranu urządzenia. Tym samym samo uszkodzenie telefonu wiąże się praktycznie tylko z wymianą obudowy. Pytanie jednak czy będzie to zabieg najtańszy biorąc pod uwagę, że wszelkie anteny znalazły się w samej obudowie. Co to oznacza? Po jej zdjęciu możemy zapomnieć o łączności Wi-Fi, czy też GSM/3G. Nie zmienia to jednak faktu, że sam pomysł jest dość oryginalny, może przypaść do gustu osobom, którym nie raz telefon wypadł z ręki. Dokładne wymiary telefonu to 126,1 x 65,4 x 11,3 mm.

Przejdźmy zatem do specyfikacji urządzenia. Smartfon został wyposażony w ekran S-LCD 4.3″ o rozdzielczości qHD (540 x 960 pikseli) przy 256 dpi (nie jest to Retina Display, jednak gęstość pikseli jest większa niż w przypadku Galaxy S II- 218 dpi).


Powyżej ekranu znalazła się głośnik, dioda informująca LED, czujnik zbliżeniowy, światła, a także kamera do wideorozmów VGA oraz charakterystyczne logo HTC.

Pod ekranem znalazły się cztery przyciski funkcyjne: ekran główny, menu, wstecz, szukaj- znane większości użytkowników urządzeń z Androidem. W tym wypadku mówimy już o znanej kolejności przycisków funkcyjnych w większości nowych modelach HTC.

Sercem HTC Sensation jest procesor dwurdzeniowy Qualcomm Snapdragon o taktowaniu 1.2GHz, z jednostką graficzną Adreno 220 oraz 768MB RAM. Urządzenie w benchmarkach wypada nieco gorzej od swojego rywala Samsung Galaxy S II za sprawą mniejszej pamięci RAM oraz większej rozdzielczości ekranu.


U góry urządzenia znajdziemy jack 3.5 mm oraz przycisk włączenia/ wyłączenia, uruchomienia ponownego telefonu.


Na lewym boku znalazł się przycisk regulacji głośności, a także złącze microUSB ze wsparciem MHL (możliwość podłączenia kabla HDMI poprzez port mircoUSB). Odpowiednio na prawym boku nie znajdziemy żadnych dodatkowych klawiszy, zapomnijcie więc o przycisku aparatu pozwalającym na wygodne wykonywanie zdjęć.


U dołu telefonu znalazł się mikrofon, a także przycisk pozwalający na zdjęcie obudowy. W tym wypadku jednak to telefon odłączamy od obudowy, a nie obudowę od telefonu jak w innych urządzeniach mobilnych.


Panel tylny to kolejne logo HTC wraz z informacją o interfejsie HTC Sense (ang. with HTC Sense). Jak nie trudno zgadnąć tutaj znalazł się również 8Mpix aparat z podwójną lampą błyskową LED, drugi mikrofon, głośnik oraz możliwością nagrywania wideo w rozdzielczości Full HD (1080p).

Otwierając HTC Sensation naszym oczom ukazuje się czytnik kart microSD, slot na kartę SIM oraz bateria 1520 mAh, która zapewnia przy standardowym (czyt. niezbyt intensywnym) użyciu około jeden dzień pracy telefonu.

Pasmo pracy urządzenia to GSM 850/900/1800/1900 MHz oraz HSPA/WCDMA 900/AWS/2100 MHz. Telefon oferuje maksymalny przesył w sieci 3G z prędkością pobierania do 14,4 Mbit/s przy 5,76 Mbit/s wysyłania danych. Niektóre sieci czyt. jedna dumnie nazywają taką prędkość 4G. Tutaj pozostawię to jednak bez komentarza.

Ponadto telefon został wyposażony w: żyroskop, cyfrowy kompas, GPS, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0 z A2DP.