Fizyczna klawiatura – nie docenia się jej obecności, dopóki nie przyjdzie czas na pisanie na dotykowym ekranie tabletu czy smartfona długich maili lub samych dokumentów tekstowych przekraczających objętość kilku zdań. Fizyczna klawiatura to również oszczędność czasu. Pisanie ma być przyjemnością, a nie męczarnią.


W ostatnim okresie testowałem tablet pancerny, który początkowo służył mi za narzędzie do rozrywki, ale postanowiłem spróbować go przekształcić w mobilne biuro – chociażby do pisania artykułów na potrzeby Telix.pl w terenie. Stało się tak, ponieważ trafiła do mnie najnowsza mobilna klawiatura Universal mobile Keyboard firmy Microsoft. Dotychczas, gdy byłem np. w podróży, robiłem to na notebooku, bo było to po prostu szybsze i wygodniejsze. Chociaż ekranowa klawiatura dostępnych dzisiaj tabletów, jest naprawdę przyzwoita i nie sprawia większych problemów przy codziennym użytkowaniu, to do napisania dłuższego tekstu nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie.


Urządzenie jest kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows, Android i iOS. Do poprawnego działania klawiatury wymagane jest urządzenie zgodne z technologią Bluetooth HID z zainstalowanym systemem Windows 8/RT lub wyższym, iOS od wersji 6 oraz Android 4.0 lub wyższym. Z klawiaturą możemy sparować nawet 3 urządzenia z różnymi systemami operacyjnymi, a następnie z łatwością przełączać się między nimi.


Producent zapewnia, ze pełne naładowanie akumulatora o pojemności 300mAh pozwala na 6 miesięcy pracy. W przypadku braku zasilania wystarczy naładować klawiaturę przez 10 minut, co pozwoli na 8-godzinną pracę. Wskaźnik stanu baterii informuje o niskim naładowaniu. Do naładowania klawiatury służy wejście mini USB. Powiem szczerze mi nie udało się rozładować baterii, przez dwa tygodnie intensywnego korzystania z klawiatury podczas testów.


Klawiatura nie jest tania – to należy powiedzieć od razu. To co pierwsze rzuca się w oczy, to jakość zastosowanych materiałów i design, a w przypadku tego urządzenie to duży plus. Trwała, gumowo-plastikowa osłona nie tylko chroni klawiaturę przed zarysowaniami, ale również potrafi się szybko zmienić w podstawkę podtrzymującą tablet lub smartfon. Wystarczy otworzyć pokrywę, aby aktywować i nawiązać połączenie. Wyłączanie odbywa się równie szybko. Wystarczy zamknąć pokrywę, aby wyłączyć klawiaturę — nic więcej nie trzeba robić.


Grubość klawiatury to zaledwie 12 mm. Smukła (242 x 109 mm) i lekka (365 g) konstrukcja nie obciąży nam torby podróżnej, natomiast pełnowymiarowy zestaw dotykowych przycisków zapewnia wygodne i szybkie pisanie. Po wyjęciu z pudełka w zasadzie jest gotowa do pracy. Klawiatura wykorzystuje technologię Bluetooth. Po sparowaniu wystarczy ustawić urządzenie w zintegrowanym stojaku. Cały proces trwa kilka sekund, a po jego przeprowadzeniu od razu można korzystać z klawiatury.


Do pisania musiałem na początku trochę się przyzwyczaić – głównie ze względu na inny rozmiar klawiatury, niż w moim 17-calowym laptopie. Układ klawiszy w Universal Mobile Keyboard jest bardzo podobny do tego w laptopie. Jest oczywiście kilka niewielkich różnic – m.in. dodatkowy klawisz Cmd i „Klawisz Home” – pozwala przenieść się do ekranu głównego niezależnie od systemu urządzenia połączonego z klawiaturą. Zmieniono też miejsce przycisku Fn, który znalazł miejsce prawego Ctrl. Ponadto klawiatura zawiera wbudowane klawisze multimedialne, które ułatwiają sterowanie odtwarzaniem filmów i utworów muzycznych. Producent wbudował w nią także kilka najczęściej używanych funkcji, takich jak klawisze dostępu systemu Windows 8. Pozwalają one szybko i wygodnie wyszukiwać elementy i informacje, przechodzić między oknami i wykonywać inne popularne operacje, ale dzięki temu znacznie bardziej mobilna.


Skok klawiszy jest bardzo dobrze wyczuwalny, a klawisze odpowiednio twarde. Ponadto minusem, który objawił się już na starcie był brak polskich znaków w połaczeniu z Androidem – te musimy dopiero ustawić, przy pomocy smartfona… i na tym lista wad się kończy.

Podsumowanie


Testowana przeze mnie klawiatura „Universal Mobile Keyboard” to urządzenie, które ma służyć do pisania na telefonach komórkowych dużo łatwiej i szybciej. I moim zdaniem spełnia swoje zadanie, pisanie na niej jest zdecydowanie szybsze i przyjemniejsze niż na klawiaturze ekranowej. Tym samym smartfon może zastąpić w pełni funkcjonalny komputer. Ponadto sprzęt jest bardzo dobrze wykonany i świetnie współpracuje z mobilnym sprzętem. Kompaktowa konstrukcja i wyprofilowany jako stojak pod urządzenie cover zapewniają pełen komfort pracy. Jedyna rzecz, która może trochę odstraszać to cena – 279 PLN. Na polskim rynku będą dostępne dwie wersje kolorystyczne Universal Mobile Keyboard – czarna oraz biała. Jeśli szukacie klawiatury, aby popełnić dłuższy kawałek tekstu – to produkt dla Was, który zdecydowanie mogę polecić.

Andrzej Kisiała

Universal Mobile Keyboard do testów dostarczyła firma Microsoft