Po niedawnym włamaniu, które na szczęście skończyło się przegonieniem rabusiów i obyło się bez większych strat materialnych, postanowiłem zainteresować się bliżej kamerami do monitoringu. W pierwszej kolejności planowałem zakup kamery zewnętrznej, zdolnej do rejestrowania obrazu w ciemności. Do tego planowałem też podpięcie jej do telewizora przez złącze BNC żeby dało się ją wykorzystać w charakterze prostego wideo-domofonu.

AirLive AirCam OD-2025HD
AirLive AirCam OD-2025HD

Niniejszy test pisany jest z perspektywy osoby, która wcześniej nie korzystała z produktów do monitoringu IP. Cały proces instalacji został wykonany samodzielnie i bez pomocy fachowców. System będzie składał się z dwóch zewnętrznych kamer IP podpiętych do serwera Windows 7 działającego w sieci lokalnej i podpiętego do routera ADSL FritzBox 7390. Serwer miał 4GB ramu, procesor Intel Dual Core i 3 dyski twarde. Moim celem była redukcja okablowania do minimum, więc zdecydowałem się też na wykorzystanie kamer z obsługą standardu PoE, czyli takich w który zasilanie dostarczane jest do urządzenia po kablu ethernetowym. W tym celu zakupiony został dodatkowy switch 100 MBps z obługą PoE dla czterech portów LAN.
Zatrzymajmy się na chwilę przy standardzie PoE. Obecnie w sprzedaży są różne typy kamer które mogą być zasilane przez kabel ethernetowy. Część, zwłaszcza tańszych rozwiązań, polega na włożeniu w obwód tzw. injektora Poe, czyli urządzenia, które dokłada do dwóch wolnych przewodów w skrętce zasilanie – zwykle o napięciu 12V. Z kolei standard IEEE 8032.3af zakłada, że to od razu w urządzeniach sieciowych dostarczane jest odpowiednie zasilanie o napięciu 48V. W ten sposób wpięcie kabla w switch z obsługą PoE wystarcza, żeby zasilić np. kamerę, access point lub telefon IP. W przypadku PoE możemy dostarczyć napięcie do 15W co wystarcza do zasilenia wymienionych wcześniej urządzeń.

AirLive AirCam OD-2025HD - zestaw
AirLive AirCam OD-2025HD – zestaw

Dzięki uprzejmości firmy Air Live dostaliśmy do testów dwie kamery zewnętrzne: model OD325HD oraz OD2025HD. Pierwsza z obsługą PoE i rozdzielczością 1.3 Mpix, a druga z rozdzielczością 2 Mpix – także z opcją zasilania przez Internet. Obie kamery Airlive mają stosunkowo niewielkie wymiary i zamknięte są w solidnej metalowej obudowie. W zestawie znajdziemy uchwyt do montażu kamery na ścianie, zasilacz oraz płyty CD z oprogramowaniem i instrukcją.

 

OD-2025HD

OD-325HD

Rozdzielczość

2.0 MPix, 1920x1080px do 30FPS

1.3 mpix, 1280x1024px do 15 FPS

Sensor i optyka

1/2.7, 2Mpix, 4.3 mm

1/4, 1.3 Mpix, 4mm

PoE 802.3af

Tak

Tak

Klasa szczelności

IP66

IP66

Wspierane formaty video

H.264, MJPEG, RTSP

H.264, MJPEG, RTSP

OnviF

Tak

Tak

uPnP

Tak

Tak

2-kierunkowe audio

Tak

Tak

Tryb nocny

Diody IR do 25 metrów. 0 Lux

Diody IR do 25 metrów. 0 Lux

Zakres działania

-10℃ ~ 50℃

-10℃ ~ 50℃

Oprogramowanie

CamPro Express 64

CamPro HD

Cena

~ 1350 zł

~1000 zł

Kamery pracują w sieci Ethernet 100Mbps. Jeśli chcemy je wykorzystywać na zewnątrz to warto zastosować odpowiednie zabezpieczenia na złączkach, które powinny zostać zamknięte w dodatkowej obudowie. Kamery funkcjonują w temperaturach od -20 do 50 stopni. Oba modele airlive wspierają standard Onvif, co oznacza że będą kompatybilne z większością dostępnych na rynku urządzeń rejestrujących i oprogramowaniem do monitoringu. Standard Onvif reguluje takie zagadnienia jak wykrywanie urządzeń w sieci, protokoły transmisji, zarządzanie urządzeniami, sterowanie PTZ i zabezpieczenia. Testowane urządzenia Airlive wyposażone zostały w złącza do podłączenia do podłączenia głośników, mikrofonu, złącze video typu BNC, kabel ethernetowy, złączkę do dodatkowych czujników alarmowych oraz przycisk reset.