Patrząc z przodu RP-N53, widzimy wskaźniki LED pokazujące siłę sygnału pasm 2.4GHz i 5GHz oraz wskaźnik pracy. Jeśli router nie obsługuje pasma 5GHz lub sygnał w paśmie 5GHz jest słaby, świecić się będą tylko wskaźniki sygnału 2.4GHz. Wskaźnik systemu świeci po włączeniu wzmacniacza zasięgu i miga po podłączeniu kabla Ethernet lub audio. Oprócz tego, ustawienia czujnika można spersonalizować za pomocą przyjaznego dla użytkownika interfejsu.


RP-N53 posiada z tyłu dodatkową diodę LED, która może służyć jako delikatna lampka nocna. Diody LED poprawiają również estetykę urządzenia, ale mogą zostać wyłączone za pomocą wbudowanego czujnika dotyku.


Z lewej strony obudowy mamy przycisk Reset, włącznik/wyłącznik zasilania i przycisk WPS.


Z prawej znajdziemy gniazdo Ethernet i gniazdo Audio.

Kompaktowe rozmiary RP-N53 sprawiają, że można go umieścić w dowolnym gnieździe elektrycznym, nie potrzeba dodatkowych kabli lub specjalnych uchwytów. Warto w tym celu mierzyć siłę sygnału w dowolnym miejscu i umieścić RP-N53 tam, gdzie będzie działał on najlepiej.


Konfiguracja jest szczególnie prosta przy wykorzystaniu funkcji WPS lub za pomocą asystenta, który oferuje dodatkową pomoc w instalacji bez użycia funkcji WPS. Instalacja RP-N53 nie wymaga płyty ze sterownikami, ani nawet myszki, czy klawiatury. Wystarczy nacisnąć przycisk WPS i konfiguracja jest już gotowa. Jest to najszybsza metoda bezpiecznego połączenia urządzeń bezprzewodowych.


Oczywiście jest także możliwość konfiguracji RT-N13U poprzez przeglądarkę internetową, za pomocą graficznego interfejsu użytkownika. W tym celu można podłączyć ekspander do komputera za pomocą kabla Ethernet i przejść bezpośrednio na stronę konfiguracji lub szybko skonfigurować wszystko bezprzewodowo za pomocą tabletu lub smartfona, nie są przy tym potrzebne żadne płyty ani aplikacje. Aby to zrobić należy wyszukać w naszej okolicy sieć z identyfikatorem SSID: ASUS_RPN53, nawiązać połączenie. A następnie w pasku adresu przeglądarki wpisujemy adres: repeter.asus.com. Wprowadzić domyślną nazwę logowania i hasło. Następnie wykonać kolejne kroki procedury Quick Instal Setup (szybkiej konfiguracji). RP-N53 obsługuje 2 tryby pracy: Tryb powtarzacza (domyślnie) i Tryb punktu dostępowego (AP – Access Point). W trybie powtarzacza, RP-N53 podłącza się do istniejącego sygnału bezprzewodowego i zwiększa zasięg sygnału umożliwiając zwiększenie zasięgu sieci bezprzewodowej oraz uzyskanie wyższej jakości sygnału bezprzewodowego. W trybie punktu dostępowego (AP), RP-N53 łączy się z routerem sieci bezprzewodowej, przez kabel Ethernet w celu rozszerzenia pokrycia sygnału bezprzewodowego na innych klientów sieci. W tym trybie wyłączone są domyślnie firewall, współdzielenie IP i funkcje NAT. Ekspander zasięgu RP-N53 zwiększa pokrycie sygnałem dzięki dwóm wbudowanym antenom. W celu połączenia dodatkowego urządzenia Wi-Fi z siecią RP-N53 należy wprowadzić hasło sieciowe obecnie używanego routera, którego martwe strefy chcemy wyeliminować z naszej sieci. W celu dobrego zabezpieczenia sieci bezprzewodowej RP-N53 obsługuje klucze WPA/WPA-2-PSK z TKIP/AES. Jako ciekawostkę można dodać, że RP-N53 jest elastyczny i możliwe jest jego dopasowanie do istniejącej sieci WLAN w zależności od preferencji – na przykład może odbierać sygnał 2,4 GHz i jednocześnie dzielić na 2,4 GHz i 5 GHz. To zapewnia dodatkową szerokość pasma na ostatnim etapie drogi do odbiornika.


Poniżej na zrzutach ekranu można prześledzić konfigurację wzmacniacza zasięgu.










Wydajność Asusa RP-N53 jest na wysokim poziomie. W tekście prezentujemy kilka porównań sygnału extender – Netia Spot przeprowadzonych w czasie naszych testów.

Dla ułatwienia porównania siły sygnałów, router (Netia Spot – NETIASPOT-BCCA10) oraz Asus RP-N53 (NETIASPOT-BCCA10 RPT) mają ustawiony inny identyfikator SSID. W normalnych warunkach pracy extender będzie zwykle klonował SSID sieci macierzystej.

Pomiar stabilności sprzętu
Pomiar stabilności sprzętu

Asus RP-N53 w odległości 10 metrów od Netia Spot - pomiar przy extenderze
Asus RP-N53 w odległości 10 metrów od Netia Spot – pomiar przy extenderze

Asus RP-N53 w odległości 10 metrów od Netia Spot - pomiar przy routerze
Asus RP-N53 w odległości 10 metrów od Netia Spot – pomiar przy routerze

Sprzęt obok siebie - pomiar w odległości 1 m
Sprzęt obok siebie – pomiar w odległości 1 m

Dzięki wejściu audio 3,5 mm, RP-N53 może służyć, po podłączeniu głośników, do bezprzewodowego strumieniowania muzyki z urządzeń mobilnych, wszędzie tam, gdzie jest dostępna sieć Wi-Fi. Urządzenie współpracuje z głośnikami i dzięki temu może być częścią zestawu kina domowego lub systemu hi-fi. Strumieniuje muzykę bezprzewodowo z urządzeń podłączonych do routera poprzez port USB i przekazuje ją do sprzętu audio. Strumienie odtwarzane są poprzez graficzny interfejs użytkownika i dedykowaną aplikację – Asus AIPlayer.

Asus AIPlayer
Asus AIPlayer

Podsumowanie:

Repeater sygnału Wi-Fi Asus RP-N53 jest urządzeniem wartym uwagi. Kombinacja 2 trybów pracy: Tryb powtarzacza (domyślnie) i Tryb punktu dostępowego (AP – Access Point) daje w sumie bardzo uniwersalny sprzęt. Do tego dochodzi szybka i prosta konfiguracja oraz bezproblemowa łączność, która sprawia, że ekspander sprawdza się bardzo dobrze w swojej roli. Dodając do tego wygląd mogę mu śmiało przyznać naszą rekomendację. RP-N53 mógłby być jednak nieco tańszy. Kosztuje bowiem około 290 zł.

Andrzej Kisiała

Router do testów redakcja Telix.pl otrzymała dzięki uprzejmości firmy Asus Polska.

Telix polecany produkt