Funkcje i wyposażenie

Android 4 jest systemem całkiem przyjaznym w użyciu. Jego obsługa jest intuicyjna i prosta. Ekran podzielony jest na 5 wirtualnych pulpitów na których możemy umieszczać skróty do aplikacji, foldery i widżety. Matryca typu IPS ma rozdzielczosć 1280×800 i oferuje dobre kąty widzenia. W silnym świetle dziennym obraz staje się już jednak mniej czytelny i trzeba wytężać wzrok żeby doczytać elementy wyświetlane na ekranie. Przydałaby się także powłoka Gorilla Glass, która była w modelu TF201.

pulpit
pulpit

Tablet wyposażono w doczepianą klawiaturę i wiele osób zastanawia się zapewne na ile przydaje się ona w codziennej pracy ? Przy pisaniu tekstu klawiatura jest na pewno pomocna. Wprawdzie nie jest ona duża, ale po krótkim treningu jesteśmy w stanie w miarę szybko pisać. Klawiaturka posiada wiele przycisków znanych z komputerów PC i podobnie umiejscowionych – np. klawisz „Cofnij” znajduje się tam gdzie jest zwykle klawisz ESC na klawiaturze z PCeta. Są też klawisze strzałek przydatne w nawigacji, klawisz ALT do wpisywania polskich czcionek oraz na górze – rząd klawiszy funkcyjnych do aktywacji WIFI, bluetooth, ustawiania jasności ekranu, regulacji głośności itp. Na klawiaturze jest też przycisk do blokowania tabletu, który niestety działa tylko w jedną stronę – możemy urządzenie zablokować, ale do odblokowania konieczne jest już wciśnięcie klawisza POWER w górnej części tabletu. I tutaj natrafiamy na poważny problem z transformerem – urządzenie wpięte do stacji dokującej jest źle wyważone.


Przy w pełni odchylonym ekranie nawet lekkie dotknięcie ekranu tabletu lub przycisku odblokowującego powoduje przewrócenie się urządzenia na drugą stroną. Wynika to oczywiście z tego, że tablet jest relatywnie ciężki a klawiatura z wbudowaną baterią zbyt lekka.


Pod klawiaturą znajduje się touchpad, który pozwala na sterowanie urządzeniem przy pomocy myszy. Osobiście jednak nie przypadł mi do gustu. Jego obsługa wymagała przyzwyczajenia i często łapałem się na tym, że zamiast korzystać z touchpada dotykałem ekran w odpowiednim miejscu. Warto poznać wszystkie kombinacje skrótów i klawiszy klawiatury i korzystać z nich zamiast touchpada. W praktyce każdy użytkownik wyrobi sobie swoje nawyki nawigowania po funkcjach tabletu – jedni będą korzystali z myszki i klawiatury, inni z dotykowego ekranu a jeszcze inni ze wszystkich możliwości na raz.

Kamera
Kamera

Funkcje fotograficzne tabletu są na dobrym poziomie – aplikacja do robienia zdjęć pozwala na robienie fotek w trybie standardowym i panoramicznym w rozdzielczości do 8 Mpix. Tablet nie ma lampy błyskowej więc w gorszych warunkach zdjęcia wypadają słabo.




Aplikacja do zdjęć jest prosta w obsłudze a użytkownicy mają do dyspozycji szereg ustawień takich jak efekty, czułość, balans bieli itp. Obok przycisku migawki znajduje się suwak do zoomowania. Efekty są jednak fatalne – jakoś zdjęć robionych w zbliżeniu jest tragiczna.

Kamera edycja filmów
Kamera edycja filmów

Kamera nagrywa w rozdzielczości fullHD 1080p, więc nagrane filmy będziemy mogli zobaczyć na naszym telewizorze w pełnej rozdzielczości. 20 sekundowy film zajmuje w takiej rozdzielczości ok 40 MB. W trakcie nagrywania możemy zoomować obraz. Do edycji zrobionych filmików zainstalowano aplikację Movie Studio, która zawiera szereg prostych, lecz przydatnych funkcjonalności. Możemy w niej złożyć film z różnych klipów, ustawić efekty przejścia i dodać własny podkład dźwiękowy.

Tablet płynnie odtwarza filmy 1080p choć z niektórymi formatami zgłaszane są problemy. Dźwięk dobiegający z małego głośniczka nie jest jednak powalający i mamy wrażenie że jest monofoniczny. Dodatkowo, jak próbujemy obejrzeć sobie film leżąc np. na łóżku to dźwięk jest tłumiony i słabo słyszalny.

Układ GPS działał dobrze (we wcześniejszych modelach Asusa były z tym problemy).



Jeśli chodzi o inne dostępne oprogramowanie to w Asusie znajdziemy m.in:

  • Asus myCloud – usługa dającą 8GB miejsca w Asus Webstorage z dostępem z komputera PC i tabletu.
  • MyNet – klient DLNA – dostęp do biblioteki filmów i udostępnianie materiałów z tabletu np. na telewizorze w domu
  • Polaris Office – program do edycji plików word, excel i powerpoint. Excel w dosyć prosty sposób daje możliwość edycji tabel, tworzenia funkcji. Chodź trzeba przyznać że edycja
    funkcji może być nieco kłopotliwa i wymaga przyzwyczajenia.
  • Super Note – program do notatek

Aplikacje
Aplikacje

Podsumowane


Asus Transformer TF300 to dobre urządzenie za stosunkowo niewielką cenę. Za niewiele ponad 2000 zł dostaniemy tablet z 10-calowym ekranem i stacją dokującą wyposażoną w klawiaturę QWERTY, która przedłuża czas pracy do kilkunastu godzin. Tablet ma szybki czterordzeniowy procesor, wspomagany przez grafikę geForce. Takie połączenie sprawa że problemy z szybkością działania aplikacji będą nam obce. Wśród wad tego urządzenia wymienimy złe wyważenie urządzenia i raczej średniej jakości matrycę.

Zalety

  • Możliwość podpięcia urządzeń zewnętrznych: myszka, klawiatura, dysk
  • Szybkość działania
  • Solidna obudowa, elegancki wygląd
  • długi czas pracy baterii
  • Stacja dokująca z klawiaturą i dodatkowymi złączami

Wady

  • Złe wyważenie
  • słaby głośniczek
  • Słabo widoczny obraz w silnym oświetleniu, błyszczący ekran, brak Gorilla Glass
  • Brak możliwości odblokowania przy użyciu klawiatury

Marcin Horecki













Aplikacje
pulpit
Telix.pl
demo 3D
gra Dark
Nvidia Tegra
Aparat
Kamera
Kamera edycja filmów