iOS 7 był największą rewolucją mobilnego systemu operacyjnego Apple od momentu jej powstania. Wraz z premierą iOS 8, skupiono się na zachowaniu ciągłości między systemem OS X i iOS. Mac, iPad i iPhone mają tworzyć jeszcze bardziej spójny, zsynchronizowany ekosystem.


W jaki sposób jeszcze lepiej powiązano OS X i iOS? Apple umożliwia teraz szybkie i proste przesyłanie plików między komputerami Mac i urządzeniami iOS za pomocą funkcji AirDrop, bez użycia kabla. Ponadto nasze SMSy i połączenia telefoniczne możemy odbierać bezpośrednio na komputerze, a widząc numer telefonu na stronie internetowej wystarczy go kliknąć i użyć Maca jako zestawu głośnomówiącego. Na iOS trafi również nowy serwis chmurowy iCloud Drive.


Sporą nowością w iOS 8 są długo wyczekiwane widżety, z tym że będą one umieszczane w centrum powiadomień. Widżety będą mogły być wykorzystywane przez dowolne aplikacje, które za naszą zgodą wrzucą je do powiadomień i będą interaktywne. Podczas demonstracji tej funkcji na scenie Apple pokazano jak można licytować przedmiot na eBayu prosto z widżetu.


Kolejne istotne nowości to funkcje Health (Zdrowie) i Family Sharing (Udostępnianie w rodzinie). Health to aplikacja mobilna, która łączy się z nową usługą HealthKit. Ta ostatnia zapewnia kompleksową opiekę przez prezentowanie danych z zewnętrznych aplikacji mierzących aktywność fizyczną i możliwość udostępniania ich pracownikom służby zdrowia. Family sharing umożliwia z kolei wymianę aplikacji kupionych w sklepie iTunes przez kilku użytkowników oraz otrzymanie powiadomienia, gdy dany członek rodziny chce uzyskać dostęp do konkretnej aplikacji.



Bardzo ciekawe zmiany dotknęły powiadomień, z których będzie mogli korzystać bezpośrednio na ekranie blokady. Staną się one interaktywne, tzn. aby podjąć jakieś działanie nie będziemy będziemy musieli przechodzić do danej aplikacji. Przykładowo, po potrzymaniu powiadomienia o aktywności znajomego z Facebooka, będziemy mogli polubić jego post bezpośrednio w polu powiadomienia.


Nowości dotyczą także ulepszonej wyszukiwarki Spotlight, która umożliwi wyszukiwanie także spośród aplikacji, których nie mamy jeszcze zainstalowanych w urządzeniu. Aplikacja Wiadomości pozwoli teraz na rozmowy grupowe, będzie wyświetlać podpowiedzi słów i umożliwi instalację zewnętrznych klawiatur. Także Touch ID otworzy się na zewnętrzne aplikacje .


Podobnie jak o jest w Google Now, asystent głosowy Siri w iOS 8 będzie dostępny po wywołaniu polecenia głosowego: „Hej Siri”. Ulepszony asystent integruje się ze Shazamem i rozpozna piosenkę a także pozwoli na dokonywanie zakupów w iTunes.


Ostatnią rzeczą podczas dzisiejszej prezentacji było ogłoszenie zupełnie nowego języka programowania dla systemów OS X i iOS, o nazwie Swift.


iOS 8 jest dostępny do uczestników konferencji WWDC w wersji beta już od dziś a do szerokiego grona użytkowników trafi tej jesieni. Do najstarszych urządzeń, które obsłużą iOS, należą: iPhone 4S, iPod touch piątej generacji oraz iPad 2.

Źródło: The Verge

Sewix