Internetowi widzowie TVP po raz trzeci będą mieli okazję obejrzeć Teatr Telewizji na żywo na ekranach swoich komputerów. W najbliższy poniedziałek tj. w poniedziałek, 26 marca, godz. 20:25 „Szkołę żon” zobaczą także użytkownicy urządzeń mobilnych wyposażonych w system Android (wersja 3.1 i wyższe) oraz iOS.


Od powrotu do Teatru Telewizji transmisji na żywo Telewizja Polska już dwukrotnie umożliwiła odbiór spektakli również internautom. Transmisja pierwszego przedstawienia („Boska”) była wzbogacona o przekaz z dodatkowych trzech kamer. Z tej możliwości skorzystało ponad 60 tysięcy użytkowników sieci.

Kolejny spektakl „Skarpetki opust 124” oprócz rozwiązania jakie zastosowano przy „Boskiej” wzbogacono przekaz poprzez metodę multiview. Internauci mieli możliwość oglądania przekazu jednocześnie z 4 ujęć. Również przekaz spektaklu w TVP HD został wzbogacony o dodatkowe ujęcia realizowane na potrzeby kanału w technologii Picture In Picture. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru Teatr Telewizji pokaże kolejną premierę na żywo. Tym razem będzie to klasyka teatralna, znakomita komedia Moliera „Szkoła żon”.

Strona internetowa , na której będzie można oglądać „Szkołę żon” (www.szkolazon.tvp.pl), opracowana została w standardzie Responsive Web Design, co umożliwia oglądanie spektaklu z poziomu zarówno urządzeń mobilnych jak i klasycznego komputera. Witryna automatycznie dostosowuje się do potrzeb monitora, tabletu lub smartfonów. W tych urządzeniach strona nie wymaga przewijania we wszystkich kierunkach, co gwarantuje wygodę użytkowników. Płynny layout pozwalający łączyć ze sobą różne techniki sprawia, że strona dostępna jest dla każdego urządzenia niezależnie od rozdzielczości.

„Szkoła żon” to jedna z najbardziej znanych komedii Moliera, która w czasach swego powstania wzbudzała wielkie kontrowersje, a dziś nadal nie pozostawia widzów obojętnymi.Wciąż zachwyca inteligentnym dowcipem, głębią psychologicznych portretów bohaterów i wnikliwą analizą ewolucji ich uczuć.

Malarska scenografia, stylizowane kostiumy, nastrojowe światło i muzyka tworzą niepowtarzalną scenerię. Jednak głównym walorem tego spektaklu pozostaje aktorska interpretacja tekstu. Andrzej Seweryn tworzy bardzo ciekawą, dopracowaną w każdym szczególe rolę Arnolfa. Na scenie partnerują mu Anna Cieślak (Agnieszka), Piotr Bajtlik (Horacy), Dominik Łoś (Jaśko), Ewa Makomaska (Kaśka), Olgierd Łukaszewicz (Chryzald), Antoni Ostrouch (Enryk, Notariusz), Krzysztof Kumor (Oront). To prawdziwa uczta dla miłośników klasycznego teatru.

źródło: TVP

Kan