iPhone OS 4.0 - AR
iPhone OS 4.0 – AR

Czym jest AR i dlaczego ta funkcja będzie tak istotna?! Pojawienie się iPhone 3Gs w zeszłym roku dało możliwość wprowadzenia na rynek aplikacji korzystających z rozszerzonej rzeczywistości wirtualnej, czyli właśnie AR (ang. Augmented Reality).

Aplikacje typu BionicEye umożliwiają naszym oczom zobaczyć znacznie więcej niż pozwala na to nasz wzrok. Obecny metody wyszukiwania firm, osób, miejsc polegają na zlokalizowaniu szukanego miejsca na mapie i określenia naszej pozycji w celu określenia trasy na mapie. AR umożliwi nam spojrzenie na ekran telefonu i określenie dokładnego miejsca położenia za pomocą dymków i znaczników pojawiających się na ekranie telefonu, gdy skierujemy go na daną część ulicy, miasta…

http://you.joy.cn/video/640955.htm

AR Business Card from James Alliban on Vimeo.

AR da nam możliwość korzystania z komunikatorów społecznościowych, wyszukiwarek, map w zupełnie nowy nieznany sposób.Szukając sklepu czy lokalu będziemy podążali za strzałkami wyświetlanymi na chodnikach, bankomaty, przyjaciele będą wyszukiwani w momencie otwarcia przesłony aparatu foto… Proste, łatwe i przejrzyste jak nigdy dotąd…

Ale to nie koniec nowych rozwiązań, które pojawią się za sprawą nowego softu, jednak kolejne rozwiązanie będzie dotyczyć tylko nowego iPhone 4G.
RFID (ang. Radio frequency identification) za sprawą czytnika, RFID będziemy wstanie rozszezyc nasze wiadomości na temat produktów usług czy reklam.

Jak to możliwe? System składa się z następujących elementów:

  • czytnika zawierającego nadajnik i dekoder;
  • anteny;
  • transponderów zwanych znacznikami lub tagami, które mogą być aktywne – wyposażone we własne źródło zasilania – lub pasywne (te mogą mieć rozmiary od 0,4 × 0,4 mm, co czyni je praktycznie niewidocznymi); znaczniki mogą mieć różnorodną postać – nalepki, żetonu, nitu itp.

Działanie systemu jest następujące: czytnik za pomocą nadajnika wytwarza zmienne pole elektromagnetyczne wokół anteny i dekoduje odpowiedzi znaczników. Znaczniki pasywne zasilane są za pomocą tego pola – po zgromadzeniu przez kondensator zawarty w strukturze znacznika wystarczającej ilości energii, wysyłana jest odpowiedź.

Najczęściej wykorzystywana jest częstotliwość 125 kHz, pozwalająca na odczyt z odległości nie większej niż 0,5 m, ale bardziej skomplikowane systemy, umożliwiające np. zapis i odczyt informacji, pracują przy częstotliwości 13,56 MHz i zapewniają zasięg od metra do kilku metrów. Inne stosowane częstotliwości pracy – 868…956 MHz, 2,4 GHz, 5,8 GHz – zapewniają zasięg do 3, a nawet 6 m.

Generalnie otagować możemy dzięki tej technologii wszystko od aut, przedmiotów, gazet (ruchome foto i filmy produktów po najechaniu obiektywem kamery), a nawet całe budynki i ludzi (napisy na koszulkach z reklamami)…