Pasażerowie pozostawieni samym sobie na lotniskach lub oczekujący na zagubiony bagaż mogą teraz bezpłatnie korzystać z mobilnych aplikacji, aby sprawdzić niezwłocznie i na miejscu, jakie przysługują im prawa.


Komisja Europejska uruchomiła aplikację obejmującą transport lotniczy i kolejowy, która zostanie rozszerzona w 2013 r. na transport autobusowy/autokarowy oraz wodny.

Aplikacja jest dostępna na czterech popularnych platformach mobilnych: Blackberry oraz Windows Phone Microsoftu.


Aplikacja „Twoje prawa pasażera” dostarcza użytkownikom przejrzystych i zwięzłych informacji na temat ich praw w podróży na terenie Unii Europejskiej. Zaprezentowane w formacie pytanie-odpowiedź, umożliwiają użytkownikom łatwe zidentyfikowanie problemu, który ich dotyczy i uzyskanie zrozumiałego wyjaśnienia przysługujących im praw i dostępnych opcji.

Aplikacja jest dostępna bezpłatnie w 22 językach i korzysta zpamięci lokalnej urządzenia, aby uniknąć konieczności wymiany danych w czasie podróży.

by dowiedzieć się więcej i pobrać aplikację, należy wybrać rodzaj urządzenia

Warto przypomnieć, że od 1 lipca 2014 r. UE obniżyła pułapy cenowe za ściąganie danych o ponad połowę – z 45 do 20 centów za megabajt. Użytkowanie map, oglądanie filmów, sprawdzanie e-maili i korzystanie z portali społecznościowych będzie jeszcze tańsze w całej UE.

Ponadto od 1 lipca 2014 r. operatorzy komórkowi mogą zaoferować specjalną umowę roamingową przed podróżą oraz – tam gdzie taka opcja będzie dostępna – wybór lokalnego operatora w kraju, do którego Państwo się wybieracie. Daje to możliwość porównania ofert roamingowych i skorzystania podczas podróży z najbardziej atrakcyjnych ofert i cen.

To jeszcze nie koniec: UE pracuje nad nowymi przepisami, które całkowicie wyeliminują opłaty roamingowe. Rozporządzenie Komisji w sprawie łączności na całym kontynencie oznaczałoby koniec opłat roamingowych, jak również gwarantowany dostęp do otwartego i neutralnego internetu, a także lepszą ochronę konsumencką dla użytkowników sieci telefonii komórkowej oraz szerokopasmowych sieci internetu.

Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową, powiedziała: „Tego lata wszyscy odczujemy wielką różnicę, jaką spowoduje ten ogromny spadek cen usług transmisji danych w roamingu. Ale to nie wystarczy. Po co nam w ogóle opłaty roamingowe na jednolitym rynku? Mam nadzieję, że do końca tego roku będziemy świadkami końca wszelkich opłat roamingowych – Parlament wykonał już swoją część pracy, teraz do państw członkowskich należy dokończenie tego zadania!”

źródło: Komisja Europejska

Kan