Dane podstawowe

Z miesiąca na miesiąc Panasonic coraz bardziej liczy się na naszym rynku telefonów komórkowych. Aby się o tym przekonać, wystarczy wejść do sieci hipermarketów, by obejrzeć całkiem szeroką paletę telefonów tej firmy. Zajmijmy się telefonem z wbudowanym aparatem fotograficznym VGA oraz z sygnalizacją świetlną wiadomości, który producent w połowie września wprowadził do Polski.

Panasonic SC3

Aparat SC3 z pośród innych modeli tej grupy, wyróżnia się bardzo eleganckim, dopracowanym w każdym calu wyglądem, przypominającym raczej, telefony ze znacznie wyższej półki. Czy wart jest ceny jaka widnieje na półkach mamy nadzieję, że ten test da naszym Czytelnikom na to satysfakcjonującą odpowiedź.

W pudełku znajdujemy standardowe wyposażenie: telefon, ładowarkę sieciową, płytę CD z oprogramowaniem do współpracy z komputerem „Handset Manager” oraz instrukcje i ulotki. Panasonic SC3 działa w sieciach GSM/GPRS 900/1800 MHz. Zgrabne wymiary telefonu (91,5 x 45 x 16,8 mm) przy jego wadze 76 gramów sprawiają, że doskonale leży w dłoni i nie będzie przeszkadzał w kieszeni. Czarna obudowa ze srebrnymi bocznymi paskami wykonana jest z dobrej jakości materiałów, a jej poszczególne elementy są na tyle dobrze spasowane, że nie słychać żadnych skrzypień i nie ma obaw by telefon „rozsypał się” w dłoni.
Litowo-jonowa bateria ma pojemność 730 mAh i wystarcza wg. producenta na 230 godzin pracy w trybie oczekiwania lub 9 godzin rozmowy. Wynik całkiem przyzwoity, należy jednak pamiętać, że w normalnym użytkowaniu czas ten będzie krótszy. Zależy to oczywiście od sposobu korzystania z urządzenia.

Panasonic SC3

Funkcje i wyposażenie

Jeśli chodzi o funkcjonalność, to SC3 z jednej strony niczym nie zaskakuje, z drugiej jednak – zawiera wszystko, co powinien oferować telefon należący do klasy, do której opisywany Panasonic aspiruje. Z lewej strony obudowy umiejscowiono gniazdo na zestaw słuchawkowy i USB oraz oczko na sznureczek do noszenia. Z prawej umiejscowiono przycisk migawki i port podczerwieni IrDA. W przedniej części dostrzegamy przede wszystkim średniej wielkości wyświetlacz TFT, poniżej znajduje się świetlna kontrolka, funkcjonalna klawiatura i mikrofon. Z tyłu obudowy znajduje się obiektyw aparatu, lusterko do autoportetu i głośnik oraz całkiem solidnie zamykana pokrywa na baterię i kartę SIM. Niesamowite wrażenie robi zwłaszcza sygnalizacja świetlna która towarzyszy zdarzeniom takim jak wiadomości, połączenia przychodzące, ładowanie baterii itp.
Do menu wchodzimy za pomocą lewego przycisku, niestety nie da się tego zmienić do własnych upodobań. W razie potrzeby użytkownik może zmienić styl menu – dostępne są dwa warianty: według ikon (3 x 3) lub listy przewijanej. Po menu poruszamy się za pomocą za pomocą dżojstika. Podświetlona ikona jest powiększona i sprawia całkiem miłe dla oka wrażenie.
Ikonki Menu kryją kolejno:
1 Wiadomości
2 Kontakty
3 Ustawienia
4 Gry i Aplikacje
5 Przeglądarka
6 Aplikacje
7 Moje media
8 Kalendarz
9 Kamera

Panasonic SC3

Wiadomości. Przy pisaniu wiadomości SMS przydaje się wbudowany polski słownik T9. Użytkownik ma również możliwość skorzystania z 10-ciu gotowych szablonów lub stworzenia pięciu własnych, które można szybko wstawić do redagowanego tekstu. Możemy także ożywić przesyłane wiadomości tzw. Emotikonami z animacjami i 7 kolorami migania kontrolki – do wyboru kilkanaście gotowych i możliwość zredagowania własnych. Model SC3 oferuje nowatorski i zarazem zabawny sposób odbierania wiadomości z odpowiednią sygnalizacją świetlną. W momencie przyjścia wiadomości SMS telefon zaczyna migać w różnych kolorach i rytmach w zależności od zawartych w niej emotikonów. Przy odbiorze SMSa czekała nas przykra niespodzianka, telefon o przyjściu wiadomości tekstowej informował nas sygnałem dźwiękowym tak długo, aż go odebraliśmy. Podobnie zadziałał przycisk wyciszania (krzyżyk) telefon wibrował dopóki go nie zrestartowaliśmy. Po tej operacji wszystko wróciło do normy. Jeżeli chcemy wysłać MMS-a to należy wejść do kolejnego menu Wiadomości – po zredagowaniu tekstu do wiadomości można załączyć np. wykonany kamerą obrazek zapisany w pliku Moje Media lub plik dźwiękowy. By można było wysyłać lub otrzymywać wiadomości multimedialne w tym telefonie, kupiony poza siecią operatorów, należy sobie wpierw go skonfigurować: Menu główne – Wiadomości – Ustawienia – MMS – Lista serwerów, nie jest to zbyt trudne nawet dla laika. Istnieje, także możliwość zdalnej konfiguracji korzystając z oferty naszych operatorów, przebiega to szybko i sprawnie.
Książka telefoniczna mieści 500 numerów. Do nazwiska dodać można numer domowy, numer w pracy/biuro, numer komórkowy oraz adres email. Poszczególne wpisy można przydzielić do grup użytkowników, przypisać indywidualną melodię, obrazek oraz sygnał świetlny do wyboru aż 8 kolorów. Nie ma co ukrywać SC3 jest typowym przedstawicielem telefonu ze średniej półki. Brak jest np. możliwości głosowego wybierania numerów. Miłym dodatkiem w książce telefonicznej jest tzw. Notes, w którym można w kilku słowach opisać dany kontakt.
Telefon oferuje dosyć duże możliwości dostosowania i personalizacji do tego służy kolejna zakładka menu Ustawienia. Polifoniczne 16-głosowe dzwonki (MIDI, SP-MIDI, i-Melody) mają przyzwoitą jakość. Użytkownik ma do dyspozycji dziesięć zaimpletowanych dzwonków polifonicznych. Do pamięci wgrać można także nowe dzwonki i tapety na pulpit (telefon oferuje do wyboru siedem tapet). Wbudowany w telefon prosty Organizer oferuje kilka prostych, ale przydatnych funkcji takich jak zegar, alarm, kalkulator, przelicznik, Profile. I ciekawostka dla tych którzy nie chcą nazwy operatora na wyświetlaczu w SC3 istnieje możliwość jego ukrycia. Z kolei wbudowany Kalendarz, zakładka nr 6 w menu głównym, umożliwia wpisanie pod wybraną datą krótkiej notatki tekstowej. O odpowiedniej porze telefon przypomni o wpisanym tekście przy pomocy wybranej przez użytkownika melodii. Niestety, bardziej zaawansowane opcje, takie jak wybór konkretnych dni tygodnia, ustawianie imienin lub urodzin nie zostały zaimplementowane.
Gry i aplikacje, ta zakładka niczym nie zaskakuje, dwie zainstalowane standardowo gry: Tenis i Reversi, istnieje możliwość instalacji nowych. Model SC3 wykorzystuje technologię Java, co pozwala na wiele praktycznych zastosowań urządzenia podczas pracy i rozrywki. Telefon ma 2,75MB wbudowanej pamięci. Nie jest to dużo, ale powinno wystarczyć dla kilku zdjęć VGA, gier i aplikacji Java oraz dzwonków, obsługiwane formaty graficzne (GIF87a/89a, Animowany GIF, JPEG, WBMP, BMP, PNG).
Przeglądarka Internetowa wyposażona w protokół WAP 1.2.1. oraz WAP 2.0. i GPRS (class 8), pozwala na szybkie odbieranie i wysyłanie danych. Po skonfigurowaniu przeglądarki, skorzystałem z automatycznej konfiguracji, ręcznie też nie powinno sprawiać to problemu nawet niezbyt doświadczonemu Użytkownikowi, bez problemu i w miarę szybko weszłem na strony Internetowe naszych operatorów. Średnia wielkość ekranu, o nim w dalszej części tego testu, nie pozwala na zbyt wiele, ale na potrzeby poszukania np. na WAP-ie serwisu Telix tapety, gry czy aplikacji Java wystarczy, w końcu to tylko telefon :).
Zakładka Aplikacje kryje w miarę dużo ciekawych funkcji. Znajdujemy tutaj np. tygodniowy Alarm z możliwością zaprogramowania do 3 zdarzeń w każdym dniu tygodnia, według mnie całkowicie wystarczająco dla przeciętnego użytkownika. Standardowy Kalkulator, kompozytor melodii, prosty Organizer, Notes, Przelicznik Walut i funkcję związaną z portem podczerwieni. Tutaj aktywujemy lub dezaktywujemy łącze IrDA. Łącze podczerwieni nie sprawia problemu w synchronizacji z komputerem lub innym telefonem wyposażonym w ten interfejs. Producent jak napisałem na początku oferuje z zestawem oprogramowanie Panasonic SC3 Handset Manager, które umożliwia m.in. synchronizację / wymianę danych pomiędzy komputerem a telefonem komórkowym. Poszczególne bloki programu pozwalają na wymianę danych z listy kontaktów, wybranych elementów folderu wiadomości, folderu moje media oraz dzwięki, jak i zarządzanie poszczególnymi plikami. Przesłanie np. zdjęcia przez IrDĘ w rozdzielczości VGA (640×480 pikseli) trwało ok. 5 sekund.
Kamera – dziewiąta ikona naszego menu kryje funkcję, jak sama wskazuje aparatu cyfrowego. SC3 ma całkiem imponującą listę ustawień aparatu:

Możemy także skorzystać z funkcji przybliżania, SC3 ma 4-krotny zoom cyfrowy (dostępne powiększenie zależy od stylu i ustawień rozmiaru obrazu) i Samowyzwalacza. Ponadto mamy możliwość ustawienia Trybu nocnego, Jasności, Jakości, wyboru Efektów (Normalny, Monochromatyczny, Sepia, Niebieskawe) i Ramek, by nie pogubić się w tym wszystkim producent zadbał o podpowiedź, która znajduje się pod przyciskiem z tzw. krzyżykiem. Klawisz z gwiazdką otwiera dla odmiany ikony statusu. Zdjęcia może nie najlepszej jakości, ale do dołączenia do wiadomości MMS z wycieczki, czy na zrobienie ciekawej własnej tapety myślę, że będą całkiem udane (przykład w załączonych zdjęciach):

  • VGA (640×480):
  • Kliknij aby zobaczyć porównanie


  • CIF (352×288): Tutaj
  • QVGA (320×240): Tutaj
  • QCIF (176×144): Tutaj
  • QQVGA (160×120): Tutaj
  • Wielkość ekranu (128×128): Tutaj
  • QCIF (128×96): Tutaj