Stanowi to 25% całkowitej liczby dostaw – informuje Jon Peddie Research

Agencja analityczna Jon Peddie Research przeprowadziła badania na temat związku kopania kryptowalut z dostępnością kart graficznych na rynku. Firma ta śledzi dostawy PCB (printed circuit board) od 1985 roku i zauważyła kolejny wzrost popytu na GPU.

W obliczeniach analitycy zastosowali tak zwany współczynnik przyczepności, który pokazuje stosunek sprzedawanych kart graficznych do innych komponentów. Z biegiem czasu wskaźnik ten stopniowo spadał, ale trend zmienił się podczas „boomu” kryptowalutowego – tak było w sezonie 2017-18 i dzieje się teraz. Wzrost cen kryptowalut takich jak Ethereum przyczynił się do wzrostu popytu na nowoczesne GPU, a dzięki większej zyskowności kopanie i obrót mogą być cały czas opłacalne.  Potwierdza to też Bitcoincodespro, która dostarcza oficjalne oprogramowanie do handlu kryptowalutami

W pierwszym kwartale 2021 roku górnicy nabyli około 25% kart graficznych – to ponad 700 tysięcy modeli kart wysokiej i średniej klasy. Pod względem pieniężnym kwota przekracza 500 milionów USD.

 

 

 

1200

 

Warto zauważyć, że wykres nie uwzględnia powstałego niedoboru półprzewodników, a także górników, którzy na przykład montują kompletny system lub kupują gotowy komputer. Pojawiają się też doniesienia o spekulantach, którzy kupują karty w celu dalszej odsprzedaży.

Analitycy twierdzą, że na sytuację miała również duży wpływ pandemia Covid-19, która spowodowała, że wiele fabryk zatrzymało się i przerwało łańcuchy dostaw. Ceny komponentów kart graficznych, takie jak układy pamięci GDDR6, regulatory napięcia i kondensatory, wzrosły o 70% w samym 2021 roku.

Jeśli chodzi o producentów, NVIDIA próbuje zmienić sytuację poprzez uruchomienie linii CMP dla górnictwa i wprowadzenie ogranicznika hashrate w serii 30 Ampere, ale ceny detaliczne kart graficznych są nadal powyżej wartości nominalnej – dla konsumenta końcowego koszt przekracza o 2-3 razy poziom zalecany.