Aby udowodnić, że kamery Axis do monitoringu wideo radzą sobie zarówno w trudnych warunkach, jak i sytuacjach wymagających zaawansowanych technologii, firma przeprowadziła eksperyment: rejestrowała mecz hokeja na lodzie pod niespotykanym wcześniej kątem – od wnętrza krążka wykonanego z lodu.

 

W tym eksperymencie zaawansowana technologia spotyka się z ludzką kreatywnością, czego efektem jest materiał filmowy, który przesuwa granice możliwości tradycyjnych kamer bezpieczeństwa. Ta dyskretna kamera modułowa, zwykle używana w kasach samoobsługowych i transporcie publicznym, została teraz zamrożona w lodzie, oferując zupełnie nowy kąt obserwowania rozgrywki hokeja.

 

– Mecz hokeja na lodzie jest rejestrowany przez kamery niemal ze wszystkich stron, z wyjątkiem tafli lodu oraz samego krążka. Celem Axis jest przekraczanie własnych granic i robienie tego w innowacyjny sposób. Chcieliśmy poszerzyć ogólne pojęcie o możliwościach naszych kamer oraz systemów i w ten sposób wpadliśmy na pomysł eksperymentu, w którym kamerę umieściliśmy w lodowym krążku – wyjaśnia Carl-Axel Alm, inżynier koncepcyjny w Axis Communications.

 

Nowe spojrzenie

Eksperyment został przeprowadzony przez inżynierów z Axis we współpracy z zespołem filmowym i zawodowymi hokeistami. Efekt to materiał wideo, który pokazuje dynamiczną grę, ale też przesuwa granice możliwości tradycyjnych kamer bezpieczeństwa. Dyskretna kamera modułowa, zwykle spotykana w bankomatach, pojazdach pokładowych i innych małych przestrzeniach, w których musi zmieścić się maleńka kamera, została na potrzeby video zamrożona w lodzie, oferując zupełnie nowy kąt hokejowej potyczki.

Aby to uchwycić, wybrano konfigurację modułową. Przetwornik obrazu typu rybie oko AXIS F2135-RE został zamrożony w lodzie wraz z kablem łączącym go z jednostką główną AXIS F9114, która zasilała moduł optyczny i przetwarzała pochodzący z niego sygnał wideo. Kamera ta została wybrana ze względu na swój rozmiar, szeroki kąt nagrywania oraz odporność na niską temperaturę.

 

Jakość w specjalnych warunkach

Koncentrując się na trwałości, asortyment kamer monitorujących, systemów kontroli dostępu, domofonów i systemów audio firmy Axis Communications zaprojektowano tak, aby wytrzymywały szeroki zakres ekstremalnych warunków. Kamery użyte w eksperymencie oferują obraz w rozdzielczości Full HD/1080p przy 60 klatkach na sekundę i wyjątkowym polu widzenia 185°. W połączeniu z dobrą wydajnością przy słabym oświetleniu kamery rejestrują akcję w kolorze, nawet w temperaturach tak niskich jak -40°C.

 

– Dzięki temu projektowi z dumą pokazujemy wszechstronność naszego produktu, a także trwałość i jakość obrazu. Eksperyment przygotowuje również grunt pod potencjalne przyszłe badania w innych wymagających środowiskach. Możliwości są praktycznie nieograniczone i z niecierpliwością czekamy na ich odkrycie – Carl-Axel Alm kontynuuje.