Jesteś tutaj:-, Opinie ekspertów, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek, Wydarzenia-Kobiety z sektora IT nie żałują swoich wyborów i wspierają się wzajemnie – Bank BNP Paribas partnerem strategicznym raportu Strong Women in IT

Kobiety z sektora IT nie żałują swoich wyborów i wspierają się wzajemnie – Bank BNP Paribas partnerem strategicznym raportu Strong Women in IT

Aż 95% kobiet pracujących w IT zdecydowałaby się na karierę w tej branży po raz drugi – to główny wniosek z tegorocznej edycji raportu Strong Women in IT. Bank BNP Paribas jest partnerem strategicznym publikacji, a jego ekspertki dzielą się w niej swoją wiedzą i doświadczeniami. To kolejne działanie banku, którego celem jest zwiększanie roli kobiet w życiu społeczno-gospodarczym, także w sektorze IT.

 

– Nie ma innej branży, która tak dynamicznie by się rozwijała i zwiększała swój wpływ na naszą codzienność. Rynek pracy wciąż potrzebuje specjalistek IT, ale one mimo to muszą się wciąż mierzyć z licznymi barierami – nie tylko związanymi ze standardowymi stereotypami o roli kobiety w społeczeństwie czy biznesie, ale też z tymi o ich predyspozycjach do nauk ścisłych i związanych z nimi zawodów. My jako Bank BNP Paribas chcemy zmieniać postrzeganie kobiet na wielu płaszczyznach – zarówno ułatwiając im rozwój w naszej organizacji, jak i promując najlepsze praktyki na zewnątrz. W takie podejście doskonale wpisuje się raport Strong Women in IT – tłumaczy Izabela Tworzydło, dyrektorka Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w Banku BNP Paribas.

 

Wyniki badania wskazują, że ekspertki z sektora IT nie tylko nie zmieniłyby branży, gdyby miały wybór, ale oceniają ją bardzo pozytywnie w większości aspektów. Aż 90% respondentek uważa, że wykorzystuje w pracy cały lub niemal cały swój potencjał. Jednocześnie 96% ankietowanych zarządzających pracą IT w korporacjach i 87% w startupach twierdzi, że dąży do zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. Respondentki zgodnie podkreślają także rolę wzajemnego wsparcia kobiet w branży. Deklaruje je 99% badanych pracownic korporacji i 97% zatrudnionych w startupach. Dwa lata temu wzajemne wsparcie deklarowało jedynie nieco ponad trzy czwarte reprezentantek startupów i około połowa przedstawicielek korporacji.

Autorzy badania pytali ekspertki także o to, jak widzą przyszłość branży. Aż 90% ankietowanych, jako najistotniejszy trend w IT wskazuje rozwój sztucznej inteligencji. Ważne będą także cyberbezpieczeństwo, technologie chmurowe, zarządzanie danymi, internet rzeczy oraz rozwiązania, które wspierają pracę zdalną. Respondentki podzieliły się również swoimi obawami. W związku z rozwojem technologii najbardziej niepokoi je uzależnienie od nowych rozwiązań (45% pracownic korporacji, 48% pracownic startupów). Ekspertki IT wskazały również FOMO (strach przed tym, że coś nas ominie w przypadku choćby chwilowego odłączenia od technologii), nadmiar narzędzi i aplikacji, negatywny wpływ technologii na zdrowie oraz na młodsze pokolenia i relacje, a także szerzenie się nienawiści w internecie oraz fake newsów.

Międzynarodowy raport Strong Women in IT 2023 to nie tylko liczby obrazujące jak sektor widzą kobiety, które go tworzą. To też przedstawienie sylwetek ekspertek, które osiągnęły w nim sukces i rady od nich dla młodszych koleżanek. Co zdecydowało o ich powodzeniu? Jakich wskazówek udzieliłyby młodym osobom, które stają u progu kariery w IT? Tego dowiemy się m.in. od Magdaleny Nowickiej, wiceprezeski Zarządu banku i CIO w Banku BNP Paribas, a także Joanny Ostrowskiej-Szejnfeld, Teresy Matogi, Mileny Komierzyńskiej i Małgorzaty Jacygrad.

 

Bank BNP Paribas od lat prowadzi działania na rzecz wyrównywania szans zawodowych kobiet i mężczyzn. W 2019 r., aby podejmować tematy równościowe, powstała sieć pracownicza Kobiety zmieniające BNP Paribas. Obecnie w ten oddolny program zaangażowanych jest kilkaset osób – kobiet i mężczyzn z całej Polski, z różnych obszarów banku. Do najważniejszych inicjatyw podjętych przez uczestników programu należą m.in. Dekalog Równego Traktowania – zbiór 10 wytycznych, które bardzo jasno wskazują, jakimi zachowaniami możemy, nawet nieświadomie, kogoś skrzywdzić i jak ich unikać, WomenUP – inicjatywa rozwojowa skierowaną do kobiet oraz program mentoringowy FutureUP. Oprócz tego bank podejmuje wiele działań na rzecz sprawiedliwego podziału obowiązków rodzicielskich, m.in. w ramach współpracy z Fundacją Share the Care, a także włącza do dyskursu publicznego tematy równościowe, np. promując używanie feminatywów.

Najważniejszą inicjatywą banku wspierającą rozwój pracowników w obszarze technologii jest natomiast program „I can do IT”. Jego celem jest zachęcanie osób zatrudnionych w banku do podjęcia nowych wyzwań w obszarze nowych technologii i cyberbezpieczeństwa. Ewentualną zmianę stanowiska poprzedza kurs szkoleniowy, prowadzony przez doświadczonych ekspertów z branży, który obejmuje zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne spotkania, a także wyjazdowe obozy szkoleniowe. Każda edycja kończy się egzaminem wewnętrznym. Program daje zatem pracownikom możliwość zdobycia wiedzy i nowych praktycznych umiejętności potwierdzonych certyfikatami, ale przede wszystkim oceny, czy kariera w IT to kierunek, w którym się faktycznie odnajdą.

 

Autor |2023-09-29T13:23:08+02:0029 września 2023 14:00|Kategorie: Newsy, Opinie ekspertów, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek, Wydarzenia|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.