W ciągu ostatnich lat Azja stała się jednym z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarczych na świecie. Wraz z tym wzrostem, popyt na szybki i niezawodny internet mobilny również wzrósł. Rządy i firmy telekomunikacyjne w regionie inwestują w infrastrukturę sieciową, co prowadzi do poprawy jakości i dostępności połączeń.

Dodatkowo, rozwój technologii mobilnej, w tym wprowadzenie 5G, przyczynia się do dalszej poprawy szybkości połączeń internetowych. Firmy telekomunikacyjne w Azji wprowadzają coraz więcej nowych rozwiązań, takich jak technologia beamforming i Multiple Input Multiple Output (MIMO), które umożliwiają lepsze wykorzystanie pasma i zwiększają przepustowość sieci. Wysokorozwinięte kraje azjatyckie stały się jedną z głównych osi napędowych rewolucji spod znaku technologii 5G.

W naszym raporcie podsumowujemy jak prezentowała się jakość i szybkość Internetu mobilnego w Azji w 2022 roku. Przedmiotem badań były trzy wskaźniki – średnia prędkość pobierania danych, średnia prędkość wysyłania danych, a także średnia wartość ping.

 

Szybkość pobierania danych: Zjednoczone Emiraty Arabskie (160,41 Mb/s)

Najlepiej rozwiniętą sieć Internetu mobilnego znaleźć możemy na Bliskim Wschodzie i Półwyspie Koreańskim. Kraje takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar i Korea Południowa przodują w kategorii średniej szybkości pobierania danych. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich średnia prędkość wyniosła 160,41 Mb/s, a w Katarze – 153,22 Mb/s. Korea Południowa zajęła trzecie miejsce z wynikiem 122,7 Mb/s.

Na kontynencie azjatyckim są również kraje, gdzie szybki Internet mobilny wciąż jest luksusem. Na znaczeniu ma ich sytuacja gospodarcza i polityczna (konflikty zbrojne i brak stabilnych rządów). Syria osiągnęła średnią prędkość internetu mobilnego o wartości zaledwie 6,03 Mb/s, Tadżykistan – 7,63 Mb/s, a Jemen – 8,58 Mb/s.

 

Szybkość wysyłania danych: Brunei (30,5 Mb/s)

W kategorii średniej szybkości wysyłania danych liderem okazał się Brunei, gdzie średnia prędkość wyniosła 30,5 Mb/s. Kolejne miejsca zajęły Kuwejt z wynikiem 23,54 Mb/s oraz Katar z wynikiem 21,65 Mb/s.

Na drugim biegunie znalazły się kraje, w których średnia prędkość wysyłania danych jest bardzo niska. Sri Lanka osiągnęła wynik 5,5 Mb/s, a Indie – 6,48 Mb/s. Najgorszy wynik zanotowano jednak w Tadżykistanie, gdzie średnia prędkość wysyłania danych wyniosła zaledwie 4,11 Mb/s.

 

Ping: Brunei (18 ms)

Średnia wartość ping jest jednym z trzech kluczowych wskaźników jakości Internetu mobilnego. Ma ona wpływ na opóźnienie i płynność korzystania z sieci. W tej kategorii tej najlepiej wypadło Brunei, gdzie średni czas odpowiedzi wyniósł zaledwie 18 ms. Na kolejnych miejscach uplasowały się Zjednoczone Emiraty Arabskie (20 ms) oraz Katar (20,1 ms). Jak widać Półwysep Arabski cieszy się bardzo dobrymi warunkami pod względem rozwoju sieci mobilnej.

Na drugim końcu zestawienia znalazły się głównie kraje borykające się z problemami natury gospodarczej. Jemen i Nepal to kraje o niskim poziomie rozwoju gospodarczego i politycznego, które borykają się z problemami związanymi z dostępem do energii i brakiem stabilnych rządów. Nepal odnotował 55,3 ms, a Jemen 37,3 ms.

Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że jeden ze słabszych wyników w tej kategorii odnotowała Japonia. Mimo że jest to jeden z największych światowych producentów elektroniki i kraj z jedną z największych gospodarek na świecie, uzyskał on wynik poniżej oczekiwań – 46,9 ms.

 

internet mobilny w Azji 2022