Jesteś tutaj:-, Opinie ekspertów, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek-Powrót świątecznych spotkań – Badanie Pracuj.pl

Powrót świątecznych spotkań – Badanie Pracuj.pl

Grudzień to dla wielu firm okazja do powrotu świątecznych spotkań zespołów. 43% badanych Pracuj.pl deklaruje, że w ich miejscu zatrudnienia organizowane będzie takie wydarzenie. To znacznie więcej, niż jeszcze rok temu. Jednocześnie niemal całkowicie znikła pandemiczna nowinka, czyli spotkania świąteczne online. W dobie wysokiej inflacji jeszcze mocniej, niż wcześniej pracownicy liczą na jednorazową premię „od Mikołaja”. Niezależnie od wyzwań, 7 na 10 badanych traktuje czas świąt jako idealną okazję do „naładowania baterii” i odpoczynku od wyzwań zawodowych.

 

Najważniejsze wyniki badania:

  • 1/3 pracujących nie weźmie udziału w firmowym spotkaniu świątecznym.
  • Większość badanych uważa takie wydarzenia za dobrą formę integracji.
  • Najczęściej oczekiwanym świątecznym benefitem są premie finansowe.
  • Ponad 2/3 badanych uważa święta za dobry czas na „naładowanie baterii”.

W poszukiwaniu świątecznej atmosfery

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia będą już trzecimi, które odbywają się w czasach „nowej normalności”. Wybuch pandemii koronawirusa zmienił na dobre nie tylko sposoby naszej pracy i zapotrzebowanie na poszczególne grupy pracowników, ale także relacje ze współpracownikami i sposoby komunikacji w firmach. Wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższych dniach i tygodniach w wielu miejscach pracy powrócą świąteczne celebracje. Takie spotkania i końcówka roku to dla wielu z nas okazja do rozładowania napięć, spędzenia czasu w miłej atmosferze i odpoczynku od codziennych zawodowych wyzwań.

Kolejny rok z rzędu zespół Pracuj.pl postanowił zapytać użytkowników portalu o świąteczne zwyczaje w ich firmach, plany związane z końcówką roku kalendarzowego oraz rolę, jaką grudniowe celebracje odgrywają dla pracowników. W dobie wysokiej inflacji respondenci podzielili się także swoimi oczekiwaniami wobec benefitów od pracodawców.

 

Powrót świątecznych celebracji

Badanie Pracuj.pl wskazuje, że w obliczu osłabienia się pandemii koronawirusa, a także mimo oszczędności części pracodawców, firmy stosunkowo odważnie wracają do organizacji świątecznych spotkań. 43% respondentów deklaruje, że w ich miejscu zatrudnienia odbędzie się takie wydarzenie. Dla porównania, przed rokiem było to znacznie mniej, bo 27%. Co interesujące, tego typu spotkań ostatecznie może być nawet więcej. Na początku grudnia br. ponad 1/5 respondentów nie wiedziała jeszcze, jakie plany świąteczne dla zespołu ma ich pracodawca. Część z nich organizację tego typu wydarzenia mogła odłożyć na ostatnią chwilę.

image processing20221209 1339157 155h33c

Warto zauważyć, że z firmowych kalendarzy niemal całkowicie zniknęły wigilijne spotkania online. W analogicznym badaniu przed rokiem, w obliczu czwartej fali koronawirusa takiego wydarzenia spodziewało się blisko 5% badanych pracowników. W najnowszej odsłonie podobną deklarację złożył 1% respondentów.

image processing20221208 1339157 5y0o22

Realne świąteczne spotkania ze współpracownikami w innej atmosferze, niż na co dzień pozostają jedną z najlepszych form integracji zespołu i budowy pozytywnych relacji. Z taką opinią zgodziło się 61% respondentów Pracuj.pl. Jak komentuje Agata Grzejda, ekspertka ds. komunikacji wewnętrznej w Grupie Pracuj, powroty świątecznych imprez są pozytywnym sygnałem płynącym z rynku pracy.

 

image processing20220614 15160 1oxzeqy

 

Okres pandemii koronawirusa wiązał się z ciągłą niepewnością i brakiem poczucia bezpieczeństwa wielu pracowników, przekładającymi się na trudności w organizacji firmowych wydarzeń. W praktyce w wielu miejscach pracy od 2020 roku nie odbywały się spotkania świąteczne lub były realizowane w mocno okrojonej, mniej rozbudowanej formie. Tymczasem takie wydarzenia mogą odgrywać realną, nieocenioną rolę w życiu firm i budowie pozytywnych relacji między współpracownikami. Pozwalają też podsumować rok, docenić zespół, nakreślić kierunki na przyszłość w mniej formalnych okolicznościach – komentuje Agata Grzejda.

 

Niespodzianki pod firmową choinką

Świąteczny czas stanowi okazję dla pracodawcy do zapewnienia pracownikom okolicznościowych benefitów – zarówno finansowych, jak i pozapłacowych. Tego typu prezenty mogą wpływać pozytywnie na relacje z zespołem, a także wizerunek firmy jako pracodawcy. Jak co roku, oczekiwania zespołu mogą się jednak rozmijać z realnymi planami pracodawców. Tę sytuację obrazuje widoczny w badaniu Pracuj.pl rozdźwięk między benefitami, których pożądają pracownicy, a tymi, których realnie się spodziewają.

image processing20221208 1339158 191wmte

Do najbardziej pożądanych benefitów należą te związane z kwestiami finansowymi lub materialnymi. Aż 94% respondentów chciałoby otrzymać od pracodawcy jednorazową świąteczną premię finansową, a faktycznie ją dostać spodziewa się aż 62%. To wysoki wynik, wskazujący na duże oczekiwania finansowe pracowników w dobie wysokiej inflacji. Warto dodać, że 60% badanych chciałoby otrzymać od pracodawcy świąteczny upominek lub prezent. W tym przypadku oczekiwania mogą znacznie pokryć się z rzeczywistością, bo takiego benefitu spodziewa się 56% respondentów.

image processing20221208 1339158 knrshq

Trudno dziwić się takim postawom – w życiu większości pracowników istotnym czynnikiem stał się negatywny wpływ wysokiej inflacji na zawartość portfela. Dokładnie 7 na 10 badanych Pracuj.pl przyznaje, że otrzymywana przez nich pensja wystarczy na mniej zakupów, niż w poprzednim okresie przedświątecznym.

Obok świadczeń związanych z materialnymi korzyściami, dużą popularnością wśród pracowników cieszy się benefit, jakim są dodatkowe dni wolne z okazji świąt. Taki prezent od pracodawcy chciałoby otrzymać 66% respondentów. W tym przypadku jednak chęci prawdopodobnie nie pokryją się z rzeczywistością, bo dodatkowego wolnego od pracodawcy spodziewa się realnie tylko 30% badanych.

image processing20221208 1339158 arv5xt

Warto zwrócić uwagę na kwestię, jaką są działania charytatywne realizowane z okazji świąt. Wsparcie fundacji, osób potrzebujących, kiermasze dobroczynne to wydarzenia, które można obserwować od wielu lat, szczególnie w dużych firmach. Stosunkową nowością jest natomiast oddawanie pracownikom wyboru, jaka instytucja lub akcja będzie wspierana z okazji świąt. Możliwość wpływu na tę kwestię jest istotna dla 23% badanych.

 

Czas na przerwę? Nie dla każdego

Okres między Wigilią i Sylwestrem w wielu miejscach to czas zwolnienia tempa pracy, urlopów i odpoczynku. W ostatnich dniach roku wiele biur i miejsc pracy pustoszeje, a kluczowe zadania odkładane są na początek przyszłego roku. Równo połowa badanych Pracuj.pl w tym czasie planuje brać wolne, w tym ponad co piąta – na wszystkie dni między Wigilią a Sylwestrem, niemal tyle samo – na część dni pracujących. Kolejne 7% deklaruje, że cała ich firma nie pracuje w tym okresie.

image processing20221208 1339158 1y8kkt9

W porównaniu do analogicznego badania z poprzedniego roku zwraca uwagę wyraźnie mniejszy odsetek osób, które nie miały pewności co do swoich planów (13%). Większy był jednocześnie udział osób, które planują wykonywać zadania we wszystkie dni pracujące (37%). Na wzrost udziału osób planujących pracę w tym czasie niewątpliwie może mieć wpływ chęć podreperowania domowych budżetów. Dotyczyć to może zwłaszcza osób pracujących w firmach wynagradzających wyżej pracę w okresie świątecznym lub uzależniających wynagrodzenie od liczby przepracowanych godzin.

 

Bezcenna rola odpoczynku

Niezależnie od planów urlopowych, koniec grudnia to dla większości pracujących okazja do odpoczynku, wejścia w dobry humor, odcięcia się od najważniejszych zawodowych wyzwań czy spokojnych podsumowań. „Naładowanie baterii” w tym czasie jest szczególnie ważne, bo po nim następują długie miesiące zimy i oczekiwania na letnie urlopy. Trudno się więc dziwić, że według ponad 2/3 respondentów Pracuj.pl odpoczynek podczas świąt pozwala im wrócić później do pracy z dodatkowymi siłami.

image processing20221208 1339157 wu9bur

Jednocześnie dni przeznaczone na zwolnienie tempa pod koniec roku nie muszą oznaczać rezygnacji z myśli o przyszłości zawodowej. Dla 55% respondentów okres świąt to dobry czas na zastanowienie się nad kolejnymi krokami w karierze. W odcięciu od codziennego środowiska zawodowego można wpaść na odpowiedni pomysł na rozwój lub podjąć decyzję, która później przełoży się na noworoczne postanowienie związane z pracą.

Niezależnie od tego, czy ostatnie dni roku przeznaczymy na rozważanie przyszłości, czy też wyłącznie na relaks – te dni dla wielu pracowników będą okazją do zebrania sił na wyzwania kolejnego roku.

 

Autor |2022-12-09T09:05:56+01:009 grudnia 2022 09:05|Kategorie: Newsy, Opinie ekspertów, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.