Jesteś tutaj:-, Opinie ekspertów, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek-Pięć kroków fachowca do zmiany pracy – Dane Pracuj.pl

Pięć kroków fachowca do zmiany pracy – Dane Pracuj.pl

Rynek pracy fachowców trzyma się mocno – mimo gospodarczych zawirowań. W sierpniu 2022 roku pracodawcy poszukiwali w serwisie Pracuj.pl o 18% więcej pracowników fizycznych, niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jednocześnie 38% kandydatów z tej grupy poszukuje aktywnie pracy. Na co zwracają oni uwagę szukając nowego miejsca zatrudnienia? Jak inflacja, zmiany na rynku i niepewność wpływają na ich postawy? Sprawdził to zespół ekspertów Pracuj.pl.

 

Wybrane ustalenia:

  • Dla 79% respondentów kluczowa jest wysokość wynagrodzenia.
  • 52% badanych woli bezpośredni kontakt z rekruterem od wysyłania CV.
  • 41% fachowców twierdzi, że z biegiem czasu będą musieli zmienić zawód.
  • 69% fachowców chętniej aplikuje do firm gwarantujących szkolenia.

 

Poszukiwani w dobie zawirowań

Nadchodząca jesień może być czasem zawodowej zmiany dla wielu pracowników fizycznych. 38% fachowców badanych przez Pracuj.pl poszukuje aktywnie nowej pracy. Do decyzji dotyczących zmiany miejsca zatrudnienia mogą ich napędzać dynamiczne zmiany sytuacji gospodarczej. Pracownicy chcą zmniejszyć wpływ m.in. inflacji czy wzrostu cen energii na osobiste portfele czy poczucie bezpieczeństwa.

image processing20220921 19635 7td18e

Jednocześnie na tle zawirowań gospodarczych pewnym źródłem optymizmu może być rynek rekrutacji. Wśród pracodawców nadal widoczne jest duże zapotrzebowanie na pracowników, mimo różnorodnych wyzwań. W minionym miesiącu na Pracuj.pl zamieszczono blisko 91 tysięcy ofert pracy, czyli o 5% więcej, niż w rekordowym sierpniu 2021 r. Ponad co siódme z tych ogłoszeń było kierowane do pracowników fizycznych.

Co napędza fachowców do zmiany miejsca zatrudnienia w czasach gospodarczych zawirowań? Co jest dla nich szczególnie ważne, gdy decydują się na kolejny krok zawodowy? Tym kwestiom postanowili przyjrzeć się eksperci Pracuj.pl, którzy o opinie zapytali 545 pracowników fizycznych z Polski. Na tej podstawie wyznaczyli pięć czynników, które są szczególnie istotne przy obecnych decyzjach zawodowych fachowców.

 

Czynnik I: W rekrutacyjnym wyścigu z inflacją

Aż 79% pracowników fizycznych badanych przez Pracuj.pl uznaje odpowiednie wynagrodzenie za kluczową kwestię przy wyborze pracodawcy. O ile znaczenie proponowanej pensji od zawsze znajdowało się na czele potrzeb kandydatów, o tyle wzrost inflacji dodatkowo wzmocnił te postawy. Trzech na czterech badanych pracowników fizycznych (75%) przyznaje, że odczuwają jej wpływ na wynagrodzenie, tylko niewiele mniej (73%) dodaje, że obecna pensja starczy im obecnie na mniej wydatków, niż rok wcześniej.

image processing20220921 19635 jol0s8

Ta sytuacja sprawia, że fachowcy coraz częściej rozglądają się za nowymi możliwościami zarobku. Ponad połowa z badanych potwierdza, że w związku z inflacją są bardziej skłonni do zmiany pracy, niż rok wcześniej. Wpływ na to ma także przekonanie o presji płacowej, która motywuje pracodawców do podwyżek. Ponad połowa respondentów uważa bowiem, że jeśli zdecydowaliby się zmienić pracę, otrzymaliby w nowym miejscu lepsze wynagrodzenie.

 

image processing20220628 1295785 o2nhls

 

Wiele firm zatrudniających pracowników fizycznych decydowało się już przed pandemią na znaczne podwyżki wynagrodzeń, stając w obliczu niedoboru m.in. sprzedawców, magazynierów czy budowlańców. Dziś wyścig płac ze spadkiem wartości pieniądza dodatkowo napędza ten proces. Może on jednak zachęcać do zmiany także dobrze opłacanych wykwalifikowanych fachowców, którzy wcześniej nie rozważali zmiany, ale których portfele „chudną” z miesiąca na miesiąc. Nie da się ukryć, że w tych okolicznościach zarobki to nie jedyny, ale na pewno najbardziej istotny czynnik wyboru miejsca pracy. Tym bardziej, że dwóch na trzech fachowców oczekuje, że pracodawcy w obliczu inflacji będą prowadzić otwartą komunikację wynagrodzeń – komentuje Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Grupie Pracuj.

 

Czynnik II: Bezpieczeństwo w obliczu niepokoju

Obecna sytuacja zachęca wielu kandydatów do zmian. Jednocześnie jednak znacząca część pracowników fizycznych coraz bardziej ceni sobie w tych okolicznościach miejsca, które gwarantują stabilne i bezpieczne zatrudnienie. Ta cecha pracy jest określana jako ważna przez aż 91% fachowców badanych przez Pracuj.pl, a przez 58% – jako bardzo ważna. Co więcej, aż 36% fachowców zalicza bezpieczeństwo i stabilność do trzech najbardziej istotnych czynników przy wyborze pracy – po wynagrodzeniu i lokalizacji pracy.

W tych okolicznościach jeszcze mocniej cenieni są zaufani, wiarygodni pracodawcy. Co charakteryzuje taką firmę według pracowników fizycznych? Blisko połowa badanych Pracuj.pl (48%) wśród jej najważniejszych cech wylicza stabilną sytuację i odnoszone sukcesy. Dla znaczącej grupy respondentów istotna także jest dobra opinia firmy wśród przyjaciół i znajomych kandydata (30%) oraz na stronach i forach internetowych (23%).

 

Czynnik III: Dopasowana rekrutacja

Kandydaci codziennie otrzymują ogromną ilość bodźców, m.in. korzystając z urządzeń takich jak smartfony. Przy takim natłoku informacji ciężko jest utrzymać koncentrację, a łatwiej jest zrezygnować z mniej intuicyjnych i dostępnych rozwiązań. W konsekwencji, jeszcze bardziej niż wcześniej, istotny jest wygodny i szybki proces aplikowania o pracę, dopasowany do zmieniających się postaw kandydatów.

Wśród pracowników fizycznych najlepiej obrazuje to podejście do tworzenia i wysyłania CV. Co drugi pracownik fizyczny (52%) nie lubi formalności związanych z rekrutacją i nie chce poświęcać zbyt dużo czasu na przygotowywanie swojego CV. Szczególnym przykładem są oferty pracy, które wymagają od kandydatów wypełniania dodatkowych formularzy.
64% pracowników fizycznych zniechęca się do rekrutacji przy zbyt skomplikowanym procesie aplikowania. Osoby, które zainteresuje oferta i rozpoczną proces rekrutacji mogą w takiej sytuacji porzucić aplikowanie. Sprawia to, że pracodawcy nie osiągają swojego celu, jakim jest rekrutacja wartościowego pracownika.

image processing20220921 19633 1xhvmac

Na ten proces może mieć wpływ specyfika pracy fizycznej. Ważniejsze od starannie przygotowanego CV, które prezentuje się w elegancki sposób są w niej często testy manualne. Istotą wielu dziedzin pracy fizycznej jest bowiem sprawdzenie pracownika „na żywo”, w realnych warunkach pracy. Duża część pracowników tej branży (41%) twierdzi, że tradycyjna formuła CV nie do końca odpowiada specyfice ich obszaru specjalizacji. Dlatego ponad połowa (52%) osób pracujących fizycznie deklaruje, że woli kontaktować się z pracodawcą przez telefon niż wysłać mu CV.

 

image processing20220916 200880 13yhmj3

 

Specyfika rynku pracy pracowników fizycznych wpływa na proces rekrutacji. Im wcześniej pracodawca dostosuje swoje rozwiązania do potrzeb kandydata, tym lepszego pracownika zatrudni. Fachowcy chcą mieć dostęp do przejrzyście skonstruowanych ofert pracy, wiedzieć za jaką stawkę będą pracować i jakie obowiązki ich czekają. Chcą łatwo zgłosić swoją gotowość do pracy, najchętniej dzwoniąc do pracodawcy. Warto podkreślić, że coraz więcej firm z tej branży stawia na bezpośrednią relację, rezygnując ze skomplikowanych formularzy aplikowania – komentuje Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. badań kandydatów w Grupie Pracuj

 

Pracodawcy, którzy będą bardziej elastyczni oraz przejrzyści w dopasowaniu procesu rekrutacyjnego do specyfiki fachowca, będą zyskiwać lepszych pracowników, a co za tym idzie – lepszą jakość wykonania projektów.

 

Czynnik IV: Pomoc w budowie kompetencji

Rynek pracy niewątpliwie się zmienia, a wraz z nim rośnie popyt na nowe kompetencje. Pracownicy fizyczni są coraz częściej świadomi tego, że z biegiem czasu będzie się zmieniać zarówno ich rola, jak i specyfika ich obowiązków w pracy. 41% fachowców badanych przez Pracuj.pl jest przekonanych, że będą musieli zmienić zawód lub branżę do czasu przejścia na emeryturę. Co zrozumiałe, najczęściej taką opinię wyraża najmłodsza grupa respondentów. Wśród osób w wieku 18-24 lata aż 57% jest świadomych tego trendu.

image processing20220921 19633 ejt8a

Co ciekawe, gotowość na zmiany dotyczy zarówno pozostania w obszarze pracy fizycznej, jak i przejścia do grupy tzw. białych kołnierzyków. Co drugi fachowiec (54%) jest skłonny do zmiany zawodu, a nawet branży na związaną z pracą biurową. Natomiast 46% z respondentów wyraża chęć do dokonania takiej zmiany, jednak chcą dalej być związanymi z obszarem pracy fizycznej.

Ważną deklaracją dostrzegalną w badaniach jest gotowość do podnoszenia swoich kompetencji. 69% badanych przychylnie spojrzałoby na pracodawcę, który udostępniałby im kursy i szkolenia, umożliwiające zmianę specjalizacji. W tym kontekście ważne jest otrzymanie wsparcie od pracodawcy w nabywaniu kompetencji. Wiele firm w Polsce i zagranicą coraz częściej stawia na wewnętrzne programy reskillingu swoich zespołów, a fachowców nadal w Polsce brakuje.

 

Czynnik V: Praca, która daje sens

Finanse, bezpieczeństwo, sprawna komunikacja czy wsparcie w doskonaleniu umiejętności to niewątpliwie bardzo ważne aspekty relacji fachowca z pracodawcą. Każdy z tych elementów wpływa z kolei na jeszcze inną kwestię – poczucie własnej wartości i zadowolenie z wykonywanych zadań.

Badania Pracuj.pl pokazują, że 80% pracowników fizycznych uważa za ważne wykonywanie w pracy zadań, które sami uważają za pożyteczne dla otoczenia. Jednocześnie niemal o połowę mniej (41%) badanych jest przekonanych, że ich praca jest doceniana przez ich najbliższe otoczenie. W tym kontekście istotne jest podkreślanie przez pracodawców wpływu pracy zespołu na społeczeństwo, branżę czy najbliższe otoczenie firmy. W ten sposób budować można poczucie zadowolenia z wykonywanych zadań, pozwalające utrzymać pracownika w firmie na dłużej.

Szczególnie przedstawiciele Generacji Z w ostatnich latach zwracają uwagę na to, jak praca wpływa na ich poczucie własnej wartości, a także jaki ślad zostawia w ich otoczeniu. Podobnie jak w klasycznej piramidzie potrzeb, ten „miękki” aspekt życia zawodowego pracowników fizycznych bywa słabiej dostrzegany. Jednak warto pamiętać, że prawdziwie atrakcyjne miejsca pracy tworzone są nie tylko przez atrakcyjne warunki zatrudnienia, ale także charakter firmy. To właśnie takie miejsca pozwalają zbudować silne zespoły, odporne na zawirowania.

Autor |2022-09-22T09:53:29+02:0022 września 2022 09:30|Kategorie: Newsy, Opinie ekspertów, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.