Najnowszy raport Trend Micro The Fake News Machine analizuje zjawisko cyberpropagandy, grupy przestępcze bowiem coraz częściej stosują fałszywe informacje w celu wprowadzenia opinii publicznej w błąd. Proces ten bazuje na trzech filarach – motywacji, odpowiednich narzędziach i usługach oraz mediach społecznościowych – umożliwiają one rozpowszechnianie fałszywych wiadomości i sukces kampanii. To właśnie wykorzystanie sieci społecznościowych daje cyberprzestępcom nowe możliwości i pozwala na rozprzestrzenianie się fałszywych informacji w błyskawicznym tempie.

Obecnie do Internetu podłączona jest prawie połowa globalnej populacji – wprowadzenie opinii publicznej w błąd może mieć więc tragiczne skutki. Zgodnie z prognozą Trend Micro na 2017 r. cyberprzestępcy coraz prężniej działają w obszarze internetowej propagandy, co potwierdzają ostatnie kampanie mające na celu wywarcie wpływu na wyniki wyborów prezydenckich we Francji. Właśnie dlatego tak istotne jest uświadamianie użytkowników internetu o zagrożeniach wynikających z celowej dezinformacji – mówi Paweł Malak, Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro.

Fałszywe informacje mają wielką siłę oddziaływania zarówno w polityce, jak i w biznesie –bezpośrednio wpływają na reputację osób, instytucji czy firm. Przykładem ostatnich akcji cyberprzestępców jest kampania skierowana przeciwko Światowej Agencji Antydopingowej oraz cyberataki podczas wyborów prezydenckich we Francji i w Stanach Zjednoczonych.

Najnowszy raport firmy Trend Micro The Fake News Machine zawiera pogłębioną analizę działania propagandy internetowej i pokazuje, jak zarabiają na niej cyberprzestępcy. Władze i serwisy społecznościowe aktywnie walczą z rozpowszechnianiem fałszywych wiadomości, jednak każdy użytkownik internetu również może odróżnić informacje prawdziwe od tych propagandowych. Fałszywe wiadomości mają kilka cech charakterystycznych, takich jak: sensacyjne nagłówki, podejrzane domeny internetowe udające domeny prawdziwych serwisów informacyjnych, błędy w zakresie pisowni, wyraźnie retuszowane zdjęcia i grafiki, brak dat publikacji czy brak informacji o autorze.

Więcej informacji o fałszywych wiadomościach i rozwoju działalności cyberprzestępców w zakresie cyberpropagandy dostępnych jest na stronie: http://www.trendmicro.co.uk/vinfo/uk/security/news/cybercrime-and-digital-threats/fake-news-cyber-propaganda-the-abuse-of-social-media

źródło: Trend Micro

Kan