Jesteś tutaj:-, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Tablety-Jak Polacy rozumieją bezpieczeństwo elektronicznych usług finansowych?

Jak Polacy rozumieją bezpieczeństwo elektronicznych usług finansowych?

Bezpieczeństwo to wartość bezwzględnie kluczowa w zakresie usług finansowych. Wraz z rozwojem elektronicznych kanałów bankowości pojawiają się kolejne zagrożenia i w odpowiedzi na nie kolejne działania, jakie można podjąć, aby tych zagrożeń unikać.


Aż połowa (49%) użytkowników bankowości internetowej wie niewiele lub nic nie wie na temat bezpieczeństwa bankowości mobilnej. W przypadku płatności mobilnych jest to odpowiednio 61%.


Co więcej, bezpieczeństwo finansów konsumentów stało się „sprawą” wielu stron: użytkownicy, instytucje finansowe, firmy informatyczne, producenci telefonów, operatorzy… Każda ze stron może wiele zyskać zapewniając lub zwiększając poziom bezpieczeństwa i wiele stracić, jeśli rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo zawiodą.


W związku z rosnącą wagą tego zjawiska tematykę bezpieczeństwa elektronicznych usług finansowych oraz postaw i zachowań ich użytkowników szczegółowo przeanalizował Zespół Badań Rynku Finansowego TNS Polska. Efektem badań jest raport „Bezpieczeństwo elektronicznych usług finansowych. Postawy i zachowania użytkowników”, który przynosi odpowiedź na pytania z trzech kluczowych obszarów:

    1.Jak Polacy rozumieją bezpieczeństwo elektronicznych usług finansowych?

    2. Jak Polacy korzystają z elektronicznych usług finansowych? Jak dbają o ich bezpieczeństwo?

    3. Jak skutecznie mówić o bezpieczeństwie elektronicznych usług finansowych?

źródło: Bezpieczeństwo elektronicznych usług finansowych. Postawy i zachowania użytkowników – TNS Polska

Kan

Autor |2016-01-29T06:45:34+01:0029 stycznia 2016 06:45|Kategorie: Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Tablety|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile