Najbardziej mobilnymi konsumentami są osoby zainteresowane pożyczkami i wymianą walut. Zainteresowanie bankowością mobilną jest stabilne od dłuższego czasu – kolejne wyniki insightu IRCenter nt. obecności banków, pożyczkodawców, ubezpieczycieli i kantorów w internecie.


Celem badania było sprawdzenie, jak poszczególne podmioty radzą sobie w kontekście działań online – o których firmach dyskutuje się najwięcej, które są najczęściej wyszukiwane przez internautów i przy użyciu jakich urządzeń. Dodatkowo przeanalizowano, w jaki sposób odbywa się ruch na ich stronach internetowych oraz jaka jest popularność ich aplikacji mobilnych.

Widoczna w wielu branżach tendencja ”szybciej, lepiej, online” jest zauważalna również w bankowości i u pożyczkodawców. Internauci bardzo chętnie korzystają z możliwości internetowego dostępu do swoich kont i zależy im na szybkości pozyskania dodatkowych pieniędzy.

Trend ten nie ma jednak dużego znaczenia w przypadku ubezpieczycieli – konsumenci w Internecie zainteresowani są przede wszystkim konkretnymi produktami i poszukują opinii oraz rekomendacji. Jest to związane z faktem, iż wybór ubezpieczyciela odbywa się w sposób bardziej precyzyjny, ostrożny i z uwzględnieniem oszczędności pieniędzy. Potwierdza to częste korzystanie z porównywarek ofert.

Z jednej strony internauci nie szukają coraz częściej informacji o bankowości mobilnej, ale z drugiej – dla wielu banków mobile jest już powszechnym kanałem komunikacji z klientem. Najczęściej używanymi obecnie aplikacjami bankowymi są produkty mBanku, BZ WBK i ING Banku. Co ciekawe, w przypadku dwóch ostatnich podmiotów rozwiązania na smartfony są częściej używane są przez kobiety.


Najbardziej digitalowymi bankami (patrząc na zachowania internautów) są mBank, ING Bank, Alior Bank i Bank Millennium. Użytkownicy zainteresowani tymi podmiotami często korzystają z nowych technologii, używają wyszukiwarek na smartfonach i tabletach oraz odwiedzają strony banków. W dużej mierze trafiają na nie przez domeny pośredników transakcji finansowych, jak np. PayU, co świadczy o wyróżniającej się intensywności zakupów dokonywanych przez Internet.

Grupą najrzadziej korzystającą z urządzeń mobilnych w kontekście bankowości są klienci Raiffeisen Banku. Natomiast tym, co ich wyróżnia jest zainteresowanie promocjami łączonymi. Bardzo często na stronę banku użytkownicy wchodzili poprzez stronę linii lotniczych Wizz Air, co jest związane z wprowadzeniem wspólnego produktu – karty kredytowej Wizz Air MasterCard.


Wśród ubezpieczycieli i pożyczkodawców najczęściej wyszukiwanymi podmiotami są Vivus (200 tyś. wyszukań miesięcznie) i PZU (135 tyś. wyszukań miesięcznie) (dla porównania – mBank jest wyszukiwany średnio miesięcznie 2240 tyś. razy miesięcznie). Wśród ubezpieczycieli, elementami zwiększającymi zainteresowanie poszczególnymi firmami są informacje giełdowe i kampanie marketingowe (prawie połowa wszystkich treści wygenerowanych w mediach społecznościowych w ciągu ostatniego roku dotyczyła tej marki). PZU jest najczęściej wyszukiwanym ubezpieczycielem w Google, a jego strona internetowa jest najchętniej odwiedzaną domeną w kategorii. Na strony internetowe ubezpieczycieli użytkownicy głównie kierują się z portali informacyjnych, porównywarek ofert oraz z innych domen powiązanych z daną firmą.

Pożyczkodawcy są częściej wyszukiwani na urządzeniach mobilnych i tabletach, niż ubezpieczyciele (co sugeruje, iż zainteresowani takimi ofertami należą do młodszej grupy klientów). Dodatkowo są to osoby, które chętnie klikają w banery reklamowe, linki sponsorowane i zwracają uwagę na maile ofertowe. Potwierdzają to źródła ruchu na stronach internetowych pożyczkodawców. Informacją określającą tą grupę konsumentów jest też fakt, iż część przekierowań na stronę konkretnej firmy ma miejsce z portali o charakterze tabloidowym.

Kantory internetowe to kategoria, która ma największy potencjał dla działań mobilnych (wyszukiwanie informacji o poszczególnych markach kantorów w Google. Na zainteresowanie kantorami online najbardziej wpływają zmiany kursów walut, wpisy na blogach finansowych i portalach internetowych. W tej kategorii zdecydowanym liderem jest Cinkciarz.pl.

źródło: IRCenter

Kan