W dniu dzisiejszym, podczas uroczystego zakończenia pierwszej edycji Akademii Zarządzania IT dla Administracji Publicznej, został ogłoszony raport „Dojrzałość Technologiczna Sektora Publicznego” przygotowany przez redakcję miesięcznika Computerworld na zlecenie firmy EMC i Fundacji IT Leader Club Polska. W raporcie pokazano, w jaki sposób i w jakim zakresie urzędy i instytucje publiczne adaptują nowoczesne trendy technologiczne. Na jego podstawie firma EMC wskazuje proponowane kierunki rozwoju IT w sektorze publicznym.

Wyniki badania pokazały, że choć nowoczesne rozwiązania IT mogą być źródłem poważnych oszczędności i korzyści, m.in. dzięki przyspieszeniu realizacji projektów i wdrażania nowych aplikacji, lepszemu wykorzystaniu sprzętu i infrastruktury oraz lepszej analizie danych prowadzącej do bardziej efektywnego zarządzania państwem, przez organizacje sektora publicznego są one wykorzystywane w stosunkowo niewielkim stopniu. Wprawdzie informatycy zatrudnieni w sektorze publicznym z reguły znają korzyści wynikające ze stosowania nowych technologii, ale w praktyce nie w pełni wykorzystują oferowane przez nie możliwości.

Zdaniem Wojciecha Wrony, dyrektora sprzedaży do sektora publicznego w EMC Computer Systems Poland, „Systemy informatyczne w sektorze publicznym często są realizowane w oderwaniu od innych projektów. Tymczasem koordynacja projektów pomiędzy instytucjami, a także wykorzystanie wspólnej infrastruktury czy danie możliwości wyboru pomiędzy infrastrukturą własną, chmurą publiczną, a dedykowaną chmurą administracji publicznej, spełniającą specyficzne potrzeby sektora publicznego w obszarze bezpieczeństwa i poufności informacji, znacznie ułatwiłaby – zwłaszcza mniejszym ośrodkom – budowę rozwiązań informatycznych oraz pozwoliłaby lepiej wykorzystywać środki, obniżyć koszty, a zarazem podwyższyć poziom bezpieczeństwa i niezawodności oraz przyspieszyć postawanie i wdrażanie aplikacji”.

Spośród nowoczesnych technik zdecydowanie największą popularnością cieszy się wirtualizacja: 19-32% organizacji deklaruje wysoki lub bardzo wysoki stopień zwirtualizowania swojej infrastruktury i aplikacji. Natomiast takie technologie, jak big data, cloud computing, czy rozwiązania wysokiej dostępności są już zdecydowanie mniej popularne. Zaledwie 4% badanych deklaruje wysoki lub bardzo wysoki udział aplikacji chmurowych w IT swoich organizacji, natomiast aż 78% respondentów korzysta z aplikacji chmurowych w niewielkim stopniu – lub w ogóle z nich nie korzysta. Aż 62% organizacji nie ma rozwiązań big data i nie planuje ich wdrażania. Aż 46% użytkowników środowisk wirtualnych w niskim lub bardzo niskim stopniu używa rozwiązań high availability zapewniających ciągłość pracy w przypadku wystąpienia awarii.

Wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych przynosi widoczne korzyści na każdym poziomie funkcjonowania państwa. Mogłyby być one jeszcze większe, gdyby istniał silny ośrodek kompetencyjny, który kreowałby standardy techniczne i operacyjne w IT oraz egzekwował ich stosowanie. Takie podejście ułatwiłoby koordynację i spójną realizację zadań podejmowanych przez różne organizacje, ułatwiłoby też wdrażanie rozwiązań informatycznych w mniejszych ośrodkach, które siłą rzeczy nie są w stanie zgromadzić właściwych kompetencji czy organizacyjnie podołać tego typu projektom” – dodał dyrektor Wrona.

Katalizatorem zmian może być wykorzystanie funduszy unijnych do zbudowania Państwowej Chmury Obliczeniowej. Pozwoliłaby ona uzyskać poważne oszczędności budżetowe i lepiej spożytkować środki, które obecnie nie zawsze są wydawane w sposób najbardziej efektywny.

Dobrym wzorcem jest brytyjski projekt G-Cloud, w ramach którego jednostki publiczne mogą w uproszczony sposób skorzystać z usług oferowanych przez certyfikowanych dostawców. Dzięki niej każdy podmiot ma możliwość wyboru pomiędzy samodzielną budową swoich systemów, wykorzystaniem usług dostępnych w chmurze publicznej a skorzystaniem z dedykowanej chmury administracji publicznej. Ponadto regulacje prawne premiują budowanie systemów, które można zaoferować innym organizacjom i je współdzielić. Oprócz korzyści w obszarze zarządzania IT w ten sposób uzyskano również znaczne oszczędności finansowe sięgające 300 mln funtów rocznie” – podsumował dyrektor Wrona.

Raport „Dojrzałość Technologiczna Sektora Publicznego” został zrealizowany na podstawie ankiet wypełnionych przez 138 respondentów: przedstawicieli urzędów centralnych, jednostek administracji zespolonej i niezespolonej, samorządów oraz ich jednostek organizacyjnych. Byli to praktycy zaangażowani w funkcjonowanie infrastruktury IT, w tym administratorzy sieci, specjaliści i pracownicy do spraw IT, bezpieczeństwa i wsparcia technicznego, a także dyrektorzy i kierownicy odpowiedzialni za te obszary.

Pełen raport jest dostępny pod adresem: http://emeablog.emc.com/pl/raport-emc-dojrzalosc-technologiczna-sektora-publicznego-w-polsce/.

Akademia Zarządzania IT Administracji Publicznej jest organizowana przez Fundację IT Leader Club Polska. Partnerem merytorycznym Akademii jest EMC. Celem projektu jest doskonalenie i kształtowanie nowej jakości Liderów IT w sektorze publicznym poprzez podnoszenie ich kompetencji zawodowych. Biorąc udział w Akademii uczestnicy uaktualniają swoją wiedzę, poznają nowe koncepcje i trendy w zarządzaniu IT, a także otrzymują wsparcie w rozwiązywaniu praktycznych i codziennych problemów jakie występują w ich organizacjach.

źródło: EMC