Obecnie nowoczesny styl życia jest nierozerwalnie związany z możliwością łączenia się z Internetem. Ludzie korzystają z technologii, by pozostawać w kontakcie z rodziną i znajomymi, bez względu na to, gdzie się znajdują. Jednak korzystanie z tych samych technologii i urządzeń w pracy i domu sprawia, że granice między życiem prywatnym i pracą ulegają zatarciu.


Wyniki badania „Modern Life. Connected”, przeprowadzonego przez OnePoll na 1500 konsumentach i użytkownikach biznesowych w Europie dowodzą, że Europejczycy w coraz większym stopniu korzystają z Internetu w pracy i domu. Coraz częstszym zjawiskiem jest też łączenie się z Internetem prywatnych mobilnych urządzeń w pracy – korzysta z nich już sześciu na dziesięciu respondentów (62 proc.). Najpopularniejsze są smartfony, których używa połowa ankietowanych, na drugim miejscu znalazły się laptopy (45 proc.), dalej tablety (21 proc.) oraz inne przenośne urządzenia osobiste. Niespełna jedna trzecia badanych nie poddaje się temu trendowi i nie korzysta w pracy z żadnego prywatnego urządzenia z możliwością łączenia się z Internetem.

Zmiana przyzwyczajeń ma negatywny wpływ na zdrowie. Rosnąca presja bycia online, potęgowana coraz silniejszym trendem polegającym na przynoszeniu do pracy własnych urządzeń (BOYD), jest źródłem stresu dla blisko połowy badanych (44 proc.). Konsekwencją jest chociażby zmniejszenie się wolnego czasu, czego doświadczyło 15 proc. ankietowanych. Zacieranie się granic między pracą i życiem prywatnym nie przeszkadza 12 proc. respondentów, choć ta grupa wolałaby, aby te dwie sfery były wyraźnie rozdzielone.


Technologia powinna być ułatwieniem, nie przeszkodą w codziennym życiu. Osoby pracujące z domu oczekują, że urządzenia, z których korzystają, będą dotrzymywać kroku ich potrzebom. Po to, by je spełnić, trzeba wybrać nie tylko odpowiednie urządzenie i aplikacje ale nawet system operacyjny. To proces personalizacji, dobierania cyfrowych narzędzi do pracy, tak aby ją maksymalnie ułatwić. To tak jak byśmy dopasowywali garnitur do sylwetki. Musi mieć odpowiedni krój, długość i dobrze leżeć. Być dopasowany, o odpowiednim kroju i długości. Kupienie smartfona, tabletu czy laptopa z podstawowym aplikacjami i korzystanie z niego bez personalizacji, jest jak korzystanie z garnituru mniejszego o rozmiar. Jest ładny, ale krępuje ruchy, uciska i pozbawia nas upragnionej wygody. – powiedział Kamil Rusjan, Marketing & PR Manager z D-Link Polska.

Nowoczesny tryb życia. Online.

Z badania wynika, że Europejczycy mają duże oczekiwania dotyczące możliwości, jakie w nadchodzących latach przyniesie nowoczesna technologia – zakładają, że będą mogli korzystać z bardzo szybkiego Internetu. Ponad połowa respondentów (56 proc.) uważa, że w 2020 roku, będzie mieć w domu do dyspozycji głównie, lub tylko, cyfrowe formy rozrywki. Niemalże dwie trzecie badanych (60 proc.) ma także nadzieję, zdalnie sterować sprzętem gospodarstwa domowego.
Wraz z poprawą szybkości dostępu do Internetu i rozwojem domowych routerów, 56 proc. badanych oczekuje, że będzie korzystać z cyfrowej rozrywki w wysokiej rozdzielczości bez jakichkolwiek opóźnień w transmisji danych. Co więcej, ponad połowa ankietowanych chciałaby korzystać z dostępnego pasma bez konieczności rozwiązywania problemów z połączeniem, jakich doświadczają obecnie. Natomiast 52 proc. respondentów oczekuje automatycznego przechowywania i tworzenia kopii zapasowych wszystkich cyfrowych danych.

źródlo: D-Link

Kan