Najnowsze dane Visa Europe wskazują na znaczny wzrost płatności polskimi kartami Visa za granicą w ostatnich miesiącach. W okresie od kwietnia do czerwca 2013 r. podczas wyjazdów na całym świecie Polacy wyciągali z portfela swoje osobiste karty Visa ponad 2,7 mln razy, tj. o 34% częściej niż w drugim kwartale 2012 r. Łączna wartość płatności dokonanych za granicą kartami Visa wydanymi przez polskie banki klientom indywidualnym zwiększyła się w tym okresie o 18% i wyniosła równowartość 125 mln euro, przy czym największy wzrost – o 28% – odnotowały płatności realizowane kartami Visa w krajach strefy euro. Ponad 80% płatności polskimi kartami Visa dokonywanych w strefie euro jest przeliczane bezpośrednio na złotówki.

Kraje strefy euro miały także największy, bo ponad 57%, udział w zagranicznych płatnościach polskimi kartami Visa w drugim kwartale br. Natomiast udział krajów Unii Europejskiej spoza strefy euro wyniósł blisko 20%. Łącznie w krajach UE dokonano ponad 77% zagranicznych płatności polskimi kartami Visa, zaś we wszystkich krajach europejskich – ponad 83%.

Najwięcej płatności zagranicznych polskimi kartami Visa w drugim kwartale 2013 r. dokonano we Francji (na łączną kwotę blisko 22 mln euro), w Niemczech (ponad 15 mln euro), we Włoszech (11,5 mln euro) oraz w Hiszpanii (blisko 8 mln euro). Łącznie na te cztery kraje przypada ponad 79% wydatków Polaków podróżujących do krajów strefy euro opłacanych kartami Visa. Z kolei w grupie krajów Unii Europejskiej spoza strefy euro największy udział w 25 mln euro wydatków miała Wielka Brytania (równowartość blisko 8 mln euro).

Największym krajem poza Europą, gdzie dokonuje się takich płatności, są Stany Zjednoczone, których udział wyniósł ponad 7% całości płatności zagranicznych polskimi kartami Visa (równowartość ponad 9 mln euro). W czołówce znajdują się także: Zjednoczone Emiraty Arabskie (ponad 1,5 mln euro), Rosja (prawie 1,5 mln euro), Japonia, Chiny i Kanada (po ok. 700 tys. euro). W drugim kwartale br. Polacy płacili kartami Visa praktycznie na całym świecie – od Peru (równowartość 70 tys. euro), przez Nową Zelandię (64 tys. euro), Filipiny (44 tys. euro), Nepal (22 tys. euro), Mongolię (12 tys. euro), Kubę (ponad 11 tys. euro), Ekwador (prawie 9 tys. euro), aż po transakcje w tak rzadko odwiedzanych krajach jak Królestwo Suazi (185 euro), Gabon (69 euro), Surinam (60 euro) czy Gwinea Równikowa (łączna kwota 21 euro).

Nasze dane pokazują, że Polacy bardzo chętnie płacą kartami Visa praktycznie na całym świecie i to nie tylko w okresie urlopowym. Wygoda, bezpieczeństwo i rosnąca łatwość używania kart Visa powodują, że jest to środek płatniczy coraz częściej wykorzystywany zarówno w kraju, jak i podczas podróży zagranicznych” – powiedział Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce.

Największy wzrost wydatków opłacanych w krajach europejskich kartami Visa wydanymi w Polsce w drugim kwartale 2013 r. w porównaniu z okresem sprzed roku został odnotowany we Francji, gdzie ich wartość zwiększyła się ponad dwukrotnie oraz w Grecji i Chorwacji, które odnotowały wzrosty o ponad 30%. Warto pamiętać, że w szczycie sezonu urlopowego, czyli w trzecim kwartale roku, kraje będące typowo turystycznymi kierunkami odnotowują zwykle znaczący wzrost wartości płatności kartami Visa.

” – dodał Jakub Kiwior.

Banki-wydawcy kart Visa przyjęły mechanizmy, dzięki którym ponad 80% płatności kartami Visa dokonywanych w strefie euro jest przeliczane bezpośrednio na złotówki. Najczęściej banki wybierają do rozliczeń euro i w tej walucie otrzymują informacje o transakcjach dokonanych przez użytkowników kart. Jednak ze względu na to, że wielu Polaków jeździ do USA i innych krajów spoza Europy, a także kupuje w zagranicznych sklepach internetowych, w ofercie banków nadal znajdują się też karty Visa rozliczane w dolarach. Dla osób, które podróżują do krajów innych niż te, gdzie walutą są euro czy dolar, bez większego znaczenia jest fakt, czy walutą wybieraną przez bank do rozliczeń będzie dolar, czy euro.

Zamiast brać ze sobą większe kwoty w gotówce, tam, gdzie to możliwe lepiej jest płacić kartą, która jest wygodniejsza i bezpieczniejsza w użyciu. Mając kartę nie musimy starać się przewidzieć, ile pieniędzy będzie nam potrzebne na miejscu. W przypadku gotówki jej utrata jest najczęściej bezpowrotna, a pobieranie z bankomatów – zazwyczaj obarczone prowizją. Natomiast w przypadku utraty karty od momentu jej zastrzeżenia – a czasem nawet wcześniej, w zależności od banku – całą odpowiedzialność przejmuje bank-wydawca. Do momentu zastrzeżenia karty odpowiedzialność użytkownika za ewentualne transakcje nieuprawnione jest ograniczona ustawowo do równowartości 150 euro.

Warto także pamiętać, że jeśli w trakcie podróży za granicą utracimy kartę, możemy skorzystać z awaryjnej wypłaty gotówki i otrzymać kartę zastępczą (o ile tylko nasz bank oferuje takie usługi). W przypadku utraty karty Visa należy zastrzec ją jak najszybciej. Najlepiej zrobić to w swoim banku (warto znać numery do kontaktu z zagranicy, które mogą być inne od tych używanych w kraju), ale można to także zgłosić w oddziale każdego innego banku oznaczonego logo Visa lub w Centrum Pomocy Awaryjnej Visa – GCAS (Global Customer Assistance Service), które działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i oferuje możliwość porozumienia się w wielu językach.

W miarę możliwości warto zabrać ze sobą dwa rodzaje kart Visa – zarówno kartę debetową, jak i kredytową, dzięki której można łatwiej zrobić rezerwację w hotelu czy wypożyczyć samochód.

Karty nie należy przechowywać razem z innymi dokumentami, np. paszportem, a jeśli mamy więcej niż jedną kartę, warto każdą z nich trzymać w osobnym miejscu.

źródło: Visa Europe

Kan