Bardzo szybkie tempo rozwoju technologii internetowych ma szczególny wpływ na rynek urządzeń mobilnych. Może ono wkrótce doprowadzić do zniknięcia popularnych komputerów osobistych. Sprawia też, że pojawiają się nowe wyzwania związane z bezpieczeństwem – piszą w najnowszym raporcie analitycy Deutsche Bank Research.

Dwie nowe kategorie urządzeń mobilnych – tablety oraz czytniki książek – szturmem zdobyły w ostatnich miesiącach rynek. Ma je już prawie co piąty dorosły Amerykanin. To co prawda dużo mniejszy odsetek niż w przypadku posiadaczy telefonów komórkowych czy laptopów, ale jak widać na poniższym wykresie, w ciągu ostatniego roku ich popularność wzrosła w galopującym tempie. Odsetek Amerykanów posiadających takie urządzenia skoczył z około 8 do prawie 20 procent.

Tablety, czytniki książek oraz smartfony, czyli telefony wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne, pozwalają użytkownikom na dostęp do cyfrowej treści z dowolnego miejsca. – Rosnąca dostępność tych urządzeń doprowadzi niebawem do sytuacji, w której Internet stanie się wszechobecny. Nie będziemy mogli już rozróżniać sytuacji „online” oraz „offline”, bo praktycznie wszystkie będą należały do tej pierwszej kategorii – twierdzi Thomas-Frank Dapp, analityk Deutsche Bank Research. – Pytanie, czy dane osoby korzystają z sieci, czy też nie, stanie się nieaktualne. Populację będzie można podzielić wyłącznie na grupy aktywnie i bardziej pasywnie korzystające z tego medium – dodaje.

Rosnące zapotrzebowanie na urządzenia mobilne wpływa też na wzorce konsumpcji i odbioru mediów. Zmiany mogą prowadzić do spadku popularności stacjonarnych urządzeń podłączonych do sieci. Dla przykładu w ciągu ostatnich sześciu lat liczba Amerykanów posiadających klasyczny, stacjonarny komputer osobisty spadła o 13 punktów procentowych, podczas gdy liczba posiadaczy smartfonów, laptopów, tabletów i czytników książek wyraźnie rośnie.

Technologie służące do komunikacji i zdobywania informacji (ITC) ulegają konwergencji, zauważają analitycy Deutsche Bank Research. Użytkownikom internetu wygodniej jest korzystać z treści cyfrowych za pomocą jednego urządzenia. Dla przykładu, systemy operacyjne najnowszych smartfonów i tabletów obsługują różne aplikacje online i offline, oferujące muzykę, wideo, czytanie i edytowanie tekstu, utrzymywanie relacji społecznych, nawigację GPS. Spadek osób korzystających z odtwarzaczy MP3 widoczny na powyższym wykresie jest właśnie rezultatem tego trendu.

Zmiany sprawiają też, że szczególną wagę trzeba przywiązywać do zabezpieczeń urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu. Niestety, technologie chroniące dane użytkowników wciąż nie nadążają za rozwojem samego sprzętu i usług – przestrzega Thomas-Frank Dapp.

źródło: Deutsche Bank Research

Kan