Przed nami ważny mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej podczas UEFA EURO 2012. Czekają nas ogromne emocje. Rozstrzygnięcie poznamy 12 czerwca wieczorem.

Wcześniej fachowcy firmy Systemics-PAB zaprezentują wynik korespondencyjnego meczu polskich i rosyjskich operatorów komórkowych. Porównanie zostało wykonane na podstawie danych zebranych przez firmę Systemics-PAB w dwóch niezależnych pomiarach oceny jakości usług operatorów komórkowych przeprowadzonych w Warszawie i Moskwie w 2012 roku. W każdym z miast wykonano ponad 2000 połączeń głosowych oraz ponad 1200 sesji transmisji danych.

Do testów wykorzystywany był system Diversity Benchmarker firmy SwissQual. Jako terminale testowe wykorzystywane były telefony Huawei E372. Testy były wykonywane w trybie dual mode (autoselekcja 2G/3G), zaś połączenia głosowe – w obu kierunkach (z telefonu komórkowego do sieci stałej na serwer głosowy oraz z serwera głosowego na telefon komórkowy). Testy transmisji danych były prowadzone do dedykowanego serwera FTP.

Prezentowane wyniki obejmują główne parametry jakościowe usługi głosowej oraz prędkość transmisji danych dla testu FTP download. Przy teście FTP download przesyłany był plik o wielkości 5 MB w pomiarach w Warszawie i 10 MB w pomiarach w Moskwie. Mimo różnicy wielkości pliku były to porównywalne warunki do pomiaru prędkości transferu danych.


Współczynnik jest liczony jako liczba połączeń głosowych zakończonych pomyślnie w stosunku do wszystkich rozpoczętych prób połączenia.


Czas dostępu do usługi głosowej liczony jest jako czas od zainicjowania połączenia przez terminal do zestawienia połączenia.


Percepcyjna ocena jakości głosu podawana w skali MOS przedstawia jak różni się próbka głosowa słyszana w połączeniu telefonicznym w stosunku do próbki referencyjnej. Ocena MOS 4,5 oznacza brak zniekształceń, ocena MOS poniżej wartości 2,7 odpowiada próbkom, które znacząco utrudniają zrozumienie mowy.

Porównanie usług transmisji danych


Prędkość transmisji danych dla testu FTP Download pokazuje prędkość transmisji danych przez modem przy pobieraniu pliku referencyjnego z serwera FTP.


Współczynnik ilości połączeń przerwanych przedstawia ilość sesji przerwanych w stosunku do ilości sesji pomyślnie rozpoczętych. Wynik końcowy – Warszawa pokonała Moskwę 4:1.

Pomiary porównawcze (benchmarkowe) jakości usług operatorów komórkowych

Pomiary porównawcze (benchmarkowe) pozwalają obiektywnie porównać jakość usług głosowych i transmisji danych oferowanych przez operatorów sieci komórkowych. Z założenia pomiary takie pokazują, w jaki sposób usługi operatorów komórkowych odbierają użytkownicy. Zebrane dane pozwalają ocenić jakość głosu w połączeniach, średnie prędkości transmisji danych, skuteczność zestawiania połączeń itp. Parametry te, zebrane dla wszystkich operatorów w porównywalnych warunkach, umożliwiają rzetelne porównanie jakości oferowanych przez nich usług. Jest to informacja niezwykle ważna dla użytkowników, którzy wybierając operatora nie chcą kierować się jedynie ofertą cenową, ale również wiedzieć, jakiej jakości usług mogą się spodziewać u danego operatora.

Benchmark usług komórkowych polega na wykonywaniu równoczesnych połączeń głosowych i transmisji danych dla wybranych operatorów w danym kraju. Najczęściej pomiary te są wykonywane jako drive-testy przy pomocy samochodów pomiarowych, ale mogą być rownież wykonywane w trybie stacjonarnym i jako testy wewnątrz budynków.

Badanie benchmarkowe jest badaniem statystycznym, w czasie którego na podstawie próby zgromadzonych danych można formułować uogólnienia dotyczące całej sieci w danym regionie. Bardzo ważna jest więc metodologia prowadzonych pomiarów, szczególnie jeżeli chodzi o ilość zebranych danych, tak aby można było przeprowadzić wnioskowanie statystyczne z dużym poziomem ufności. Dobór samych testów bazuje na standardach ETSI, z ewentualnymi modyfikacjami.

Technologia komórkowa przechodzi w ostatnich latach dynamiczne zmiany, widać to z jednej strony w zmieniających się telefonach, jak również w coraz większych prędkościach transmisji danych. Aby móc wykonywać pomiary, które oddają jakość najnowszych usług, nasza firma stale inwestuje w nowy sprzęt pomiarowy – tak aby testy odbywały się przy użyciu terminali wykorzystujących najnowsze technologie sieciowe, w tym HSPA+ Dual Carrier (do 42Mb/s) i LTE (do 100Mb/s).
Zgromadzone dane przedstawiane są w raportach zawierających od kilkunastu do kilkudziesięciu parametrów jakościowych (KPI). Dzięki wysokim kwalifikacjom naszego zespołu oraz doświadczeniu zdobytemu w poprzednich projektach nasze raporty wraz z interpretacją zebranych KPI pokazują, jakie czynniki sieciowe wpływają na jakość usług.

Diversity Benchmarker

Diversity Benchmarker to modularny system do pomiarów porównawczych (benchmarkowych) jakości usług w sieciach komórkowych. Umożliwia on wykonywanie równoczesnych testów wszystkich operatorów z punktu widzenia użytkownika (QoE). Testy usług głosowych, transmisji danych czy transmisji video wykonywane są przy użyciu komercyjnie dostępnych telefonów i modemów. System został zaprojektowany do montowania w samochodach i wykonywania testów mobilnych. Może wykonywać pomiary wszystkich głównych technologii radiowych, w tym 2G, 3G i LTE.

Zebrane dane pomiarowe są analizowane przez zaawansowane oprogramowanie firmy SwissQual, które pozwala zidentyfikować elementy sieci komórkowej mające decydujący wpływ na jakość usług.

System Diversity jest wykorzystywany w pomiarach jakości sieci i usług prowadzonych dla operatorów komórkowych, tak aby uzyskali oni kluczowe informacje o swojej sieci, zanim potencjalne problemy będą miały wpływ na jakość usług postrzeganych przez użytkowników końcowych.

Diversity Ranger
Diversity Ranger to 8-kanałowy system do pomiarów porównawczych (benchmarkowych) sieci komórkowych. Może być wyposażony w GPS i skaner radiowy. 8 kanałów umożliwia równoczesne pomiary usług głosowych i transmisji danych dla 4 operatorów. Diversity Ranger jest kompletnym i w pełni niezależnym systemem pomiarowym odpornym na czynniki pogodowe, charakteryzującym się wysoką precyzją i niezawodnością pomiarów. W swojej klasie systemów do pomiarów typu walk-tests jest systemem najbardziej zaawansowanym technologicznie i dzięki unikatowemu zaprojektowaniu – nadającym się do pomiarów w ekstremalnych warunkach. Jest wykorzystywany zarówno do pomiarów benchmarkowych, jak i optymalizacyjnych.

źródło: Systemics-PAB

Kan