Do środy trzeba było zarejestrować karty prepaid zakupione przed 25 lipca 2016 roku. UKE w odpowiedzi na pytania rpkom.pl poinformował, że według danych przekazanych przez telekomy zarejestrowanych zostało 68,7 proc. kart prepaid. Są to dane obejmujące m.in. trzech dużych sieci komórkowych, bez Orange Polska.

Kto nie zastosował się do nowego prawa, ten wie, że od 2 lutego jego karta została dezaktywowana, co poskutkowało blokadą numeru telefonu. Uniemożliwia to wykonywanie połączeń oraz przesyłanie wiadomości tekstowych.

Obowiązkiem rejestracji kart SIM objęta zostanie całkiem spora grupa Polaków, według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej na polskim rynku jest dostępnych ponad 54 mln kart SIM (w tym ok. 41% stanowili użytkownicy) i była o 2,7% mniejsza niż w końcu grudnia 2015 r. To spadek o ok. 2 mln kart w stosunku do 2015 r. Liczba użytkowników zmniejszyła się o 17,2%, natomiast liczba abonentów wzrosła o 10,8%.

Z szacunków Rzeczpospolitej wynika, że dezaktywacja mogła dotyczyć nawet 11–12 mln prepaidów, czyli mniej więcej połowy obsługiwanych przez telekomy w końcu grudnia.

Jednocześnie operatorzy telefonii na kartę umożliwili, pod pewnymi warunkami zarejestrować posiadaną wcześniej i zablokowaną przez operatora kartę SIM także po 1 lutego tego roku. Szczegółowych informacji dotyczących rejestracji opisywaliśmy we wczorajszych informacjach prasowych.

Podstawowym celem ustawy – w tym rejestracji kart SIM – jest zwiększenie bezpieczeństwa obywateli. Rejestracja kart SIM ma ograniczyć możliwości komunikowania się oraz ukrywania przestępców, także tych, którzy mogą być zaangażowani w działalność terrorystyczną.

Przepisy ustawy Prawo telekomunikacyjne nie określają limitów liczby kupowanych kart prepaid, wprowadzają natomiast obowiązek rejestracji (podania) danych przez abonenta i autoryzacji (potwierdzenia) tych danych przez dostawcę, dla każdego z przypisanych do karty SIM numerów MSISDN. Karty prepaid rejestrujemy osobiście, za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu – skany, kopie i ksera nie są dokumentami i na ich podstawie nie dokonamy rejestracji. Dzieci, które mają swój dowód osobisty mogą zarejestrować kartę samodzielnie, muszą jednak mieć ukończone 13 lat.

Numer możemy zarejestrować w stacjonarnych salonach operatorów, kioskach Ruchu, urzędach pocztowych, sklepach ze sprzętem elektronicznym, a także w punktach partnerskich naszego operatora. Istnieje możliwość rejestracji numeru u listonosza. Jeśli posiadamy internetowe konto bankowe w ING Banku Śląskim lub banku Millenium, numer telefonu możemy zarejestrować logując się do systemu transakcyjnego, z którego robimy przelewy. Większość operatorów umożliwia rejestrację kart w swoich punktach sprzedaży, przez internet (za pośrednictwem specjalnych formularzy), poprzez systemy bankowości online współpracujące z danym operatorem albo z pomocą SMS. W tym ostatnim przypadku musimy jednak oprócz telefonu na kartę posiadać inny numer na abonament lub w ofercie łączącej abonament z usługą „na kartę”, czyli tzw. Mix.

Kan